Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 sierpnia 2021, 10:40

Humankind podbił Steam. Cywilizacja wreszcie ma godnego rywala

Humankind zaliczyło wyśmienity debiut na Steamie. Gra sprzedaje się bardzo dobrze i osiąga imponujące wyniki aktywności.

Wczoraj na rynku zadebiutowała gra Humankind, czyli turowa strategia znanego z Endless Space oraz Endless Legend studia Amplitude. Produkcja zaliczyła bardzo udaną premierę, pokazując, że pecetowi gracze byli spragnieni dobrej alternatywy dla serii Sid Meier’s Civilization.

W chwili pisania tej wiadomości Humankind jest na pierwszym miejscu listy bestsellerów Steam, zarówno w Polsce, jak w globalnym zestawieniu. Warto przypomnieć, że pre-order gry zajął szóstą pozycję w top 10 za cały ubiegły tydzień.

Humankind podbił Steam. Cywilizacja wreszcie ma godnego rywala - ilustracja #1
Na Steamie gra sprzedaje się jak ciepłe bułeczki.

Produkcja osiąga również wysokie wyniki aktywności. W najgorętszym momencie dnia premiery w Humankind na Steamie bawiło się 55 284 osób jednocześnie. To najlepszy wynik w historii studia Amplitude, o dwa tysiące przebijający osiągnięcie dotychczasowego lidera, czyli Endless Space 2.

Ten sukces jest tym bardziej imponujący, że Humankind od momentu premiery dostępne jest także w abonamencie Game Pass na PC. Grający w ramach subskrypcji nie wliczają się do powyższych danych, podobnie jak osoby, które zakupiły tytuł w Epic Games Store w Google Stadia, więc w rzeczywistości popularność gry jest jeszcze większa. Projekt dostępny jest także w GeForce NOW, a osoby grające w chmurze za pośrednictwem tej technologii bawią się zarówno w wersję ze Steam jak i Epic Games Store.

Humankind osiąga imponujące wyniki w serwisie studia Valve pomimo faktu, że nie wszyscy gracze są zadowoleni. Na Steamie 76% ocen użytkowników jest pozytywnych, co jest dobrym wynikiem, ale mogło być lepiej. Wiele osób wystawiających negatywne noty narzeka na problemy techniczne oraz balans rozgrywki, więc po kilku patchach średnia najpewniej się poprawi. Produkcje z gatunku 4X praktycznie zawsze mają wyboiste debiuty i najnowsze dzieło Amplitude nie okazało się wyjątkiem. Sądząc po wynikach aktywności, gra potrafi jednak utrzymać przed ekranem na długo, a do tego sporo użytkowników podkreśla, że rozgrywka jest w wielu aspektach odmienna od Cywilizacji, co dobrze rokuje projektowi na przyszłość.

Przykładowe opinie ze Steam:

Niby podobne do Civ, ale pod wieloma względami się różni. Nie żałuje zakupu. Polecam

Trochę mi żal deweloperów, gdyż wśród negatywnych ocen 90% jest od osób, które mają problemy techniczne lub tych, które uważają, że gra jest zbyt podobna do Cywilizacji lub za mało do niej podobna.

Rozgrywka jest bardzo dobra, a interfejs łatwy do opanowania, zwłaszcza dla weteranów serii Endless. (…) Osobiście polecam tę grę. To wspaniała produkcja 4X. Cywilizacja wreszcie doczekała się godnego rywala.

Humankind jest na tyle podobne do Cywilizacji, że prosto jest nauczyć się podstaw, ale oferuje jednocześnie wiele odmiennych rozwiązań i mechanik, które sprawiają, iż rozgrywka jest unikalna, a poznawanie jej sekretów zapewnia dużo zabawy.

  1. Oficjalna strona gry