Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 czerwca 2012, 13:24

autor: Olek

Hity z PSOne i PS2 w nowej usłudze serwisu Gaikai

Posiadacze konsoli PlayStation 3 oraz najprawdopodobniej PlayStation Vita będą mogli zagrać w ulubione gry z PlayStation i PlayStation 2, o ile zdecydują się skorzystać z usługi cloud gamingu. Szczegóły zawartej z firmą Gaikai umowy, o której plotki krążą od kilku dni, mają zostać ujawnione podczas jutrzejszej konferencji koncernu Sony na targach E3.

Hity z PlayStation i PlayStation 2 pojawią się w nowej usłudze serwisu Gaikai - ilustracja #1

Serwis Gaikai oficjalnie uruchomiony został w lutym ubiegłego roku jako konkurencja dla jedynej dostępnej na rynku usługi „grania w chmurze” (cloud gaming) – OnLive. Obecnie platforma współpracuje z kilkudziesięcioma wydawcami (m.in. Ubisoft, THQ, EA i Sega) oferując przede wszystkim możliwość zagrania w demonstracyjne wersje najnowszych gier za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

Brak wstecznej kompatybilności obecnie produkowanych modeli PlayStation 3 z poprzednią generacją konsol to bodaj jeden z najczęstszych zarzutów, jaki słyszą inżynierowie Sony. Być może znajdzie się na to rada. Jak informuje serwis GamesIndustry, platforma Gaikai wkrótce wzbogaci się o usługę strumieniowania gier wydanych na PlayStation i PlayStation 2.

Szczegóły umowy zawartej pomiędzy Sony i Gaikai owiane są tajemnicą. Wiadomo jedynie tyle, że z usługi będą mogli skorzystać użytkownicy konsoli PlayStation 3, a być może także PlayStation Vita, tabletów oraz niektórych telewizorów Bravia. W pierwszej kolejności w ofercie pojawią się tytuły wydane przez Sony Computer Entertainment, choć platforma ma być otwarta także dla niezależnych wydawców.

Hity z PlayStation i PlayStation 2 pojawią się w nowej usłudze serwisu Gaikai - ilustracja #2

Matt Martin z serwisu GamesIndustry zwraca uwagę, że Sony najwyraźniej zamierza przetestować na PS3 „granie w chmurze” i sprawdzić potencjał tej technologii pod kątem możliwości jej zastosowania w konsoli kolejnej generacji – PlayStation 4.

Przypomnijmy, że tzw. wsteczna kompatybilność, czyli możliwość grania w gry z konsol wcześniejszych generacji, początkowo była dostępna na PlayStation 3. Z czasem jednak producent zdecydował się ograniczyć ją jedynie do tytułów wydanych na PS One. Tymczasem to właśnie klasyki z PS2 cieszą się największym zainteresowaniem wśród graczy, o czym świadczy popularność zremasterowanych edycji takich tytułów jak: Sly Cooper, Ico, Shadow of Colossus, Silent Hill, God of War czy Devil May Cry.

  1. Strona internetowa serwisu Gaikai
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.