Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 czerwca 2012, 12:56

Nintendo pokazuje kontroler Wii U i platformę online MiiVerse – wstęp do konferencji na E3 2012

Nintendo pokazało kontroler Wii U oraz MiiVerse, platformę społecznościową i system online dla graczy. Pokaz jest tylko wprowadzeniem, bo pełną konferencję na targi E3 2012 koncern zaplanował na jutro.

Nintendo pokazuje kontroler Wii U i platformę online MiiVerse – wstęp do konferencji na E3 2012 - ilustracja #1

Znamy szczegóły kontrolera z Nintendo Wii U oraz tak zwanej MiiVerse, platformy społecznościowej online. Japoński koncern w końcu zdecydował się skorzystać z możliwości Internetu i dać graczom narzędzia do dzielenia się informacjami. Satoru Iwata, prezes Nintendo, który był gospodarzem podczas specjalnej prezentacji przed E3 2012, przekonywał, że firma chce tworzyć rzeczy unikatowe i przy okazji łączyć ludzi.

Wii U Game Pad

Wii U Game Pad to oficjalna nazwa kontrolera z ekranem dotykowym, przypominającego tablet. Urządzenie zostanie wyposażone w dwie gałki analogowe, które zastąpiły okrągłe nakładki. Pod gałkami znajdą się dodatkowe przyciski, podobnie jak w padach z Xboksa 360 i PlayStation 3. Nintendo postanowiło odświeżyć ich wygląd, aby zwiększyć komfort użytkowania. Dodatkowo, sprzęt został wzbogacony o czytnik komunikacji bliskiego zasięgu (NFC). Game Pad ma standardowe elementy w postaci żyroskopu, czy czujnika ruchu.

Nintendo pokazuje kontroler Wii U i platformę online MiiVerse – wstęp do konferencji na E3 2012 - ilustracja #2

Ciekawe jest to, że kontroler będzie działał nawet, gdy wyłączymy Wii U i posłuży także jako pilot do telewizora. W pewnych sytuacjach urządzenie zastąpi większy ekran – jako przykład pokazano możliwość rozegrania na nim partyjki w Wii Fit lub Mario. Osoby nie przepadające za białymi obudowami, najwyraźniej będą mogły zaopatrzyć się w czarną wersję produktu (taka przynajmniej jest widoczna w pewnych fragmentach prezentacji).

Nintendo pokazuje kontroler Wii U i platformę online MiiVerse – wstęp do konferencji na E3 2012 - ilustracja #3

Sama konsola Wii U będzie obsługiwała tradycyjne kontrolery z poprzedniej platformy – mówimy oczywiście o Wii Remote, Nunchuk, czy Balance Board. Nintendo szykuje też coś specjalnego dla hardcorowych graczy. Niespodzianką jest nowy, klasyczny kontroler, który na pierwszy rzut oka przypomina pada z Xboksa 360. Urządzenie ma nieco inny układ gałek analogowych, d-pada i pozostałych przycisków, ale ogólnie nie wyróżnia się niczym specjalnym.

Podczas Nintendo Direct nie uświadczyliśmy żadnej oficjalnej zapowiedzi gry na Wii U. W materiałach pojawiła się odsłona Mario na tę konsolę oraz parę innych produkcji, które jednak nie zostały przedstawione bliżej.

MiiVerse

Drugą kwestią, jaką podjęło Nintendo, jest MiiVerse, pełnoprawny system online, którego brakowało dotychczasowym produktom firmy. Za pośrednictwem tej platformy będziemy mogli wysyłać wiadomości, obrazki i inną zawartość oraz korzystać z innych, standardowych funkcji społecznościowych. Za pośrednictwem systemu spotkamy awatary graczy, poprosimy znajomych o pomoc w grze i wyrazimy opinię na jej temat.

MiiVerse, obsługiwany przez Nintendo Network, będzie dostępny na konsoli Wii U w dniu jej premiery. Podobno system będzie kompatybilny ze wszystkimi grami i uruchomimy go bez konieczności przerywania zabawy. W przyszłości MiiVerse zostanie powiązany także z innymi produktami koncernu wyposażonymi w funkcje online, pecetami i urządzeniami mobilnymi. Wii U otrzyma też pełnoprawną przeglądarkę internetową.

Inną sprawą jest to, że Nintendo chce zmienić trochę przyzwyczajenia ludzi. Iwata zauważył, że technologia poprawia jakość życia, ale zmienia relacje międzyludzkie. Rolą Wii U i innych produktów będzie jednoczenie, a nie dzielenie odbiorców. W tym aspekcie kontrola będzie jak Wii wzbogacone o społecznościowe funkcje online (np. wideorozmowy, czy system pytający o nastrój gracza). Interesująco wygląda menu główne konsoli, w którym spotkają się awatary gracza, jego znajomych oraz innych ludzi z danego regionu aktualnie grających na Wii U.

Nintendo pokazuje kontroler Wii U i platformę online MiiVerse – wstęp do konferencji na E3 2012 - ilustracja #4

Jakich innych funkcji możemy się spodziewać? Łatwej komunikacji tekstowej za pomocą ekranu dotykowego (także w postaci pisma ręcznego i rysowania), czy chociażby systemu wyszukującego partnerów do gry w różnych produkcjach. Więcej o Wii U i innych produktach Nintendo dowiemy się jutro wieczorem na oficjalnej konferencji.

  1. Nintendo Direct Pre E3 2012