Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 czerwca 2015, 11:35

Guild Wars 2 - twórcy odpowiadają na zarzuty graczy w sprawie dodatku

Studio ArenaNet wypowiedziało się odnośnie niedawnych kontrowersji dotyczących pierwszego dużego dodatku do Guild Wars 2. Twórcy zapowiedzieli zwrot pieniędzy osobom, które mogły poczuć się oszukane poprzednimi informacjami.

Odwieczna zagadka serii Guild Wars – postać z opaską strzelająca z łuku. I to celnie. - Guild Wars 2 - twórcy odpowiadają na zarzuty graczy - wiadomość - 2015-06-24
Odwieczna zagadka serii Guild Wars – postać z opaską strzelająca z łuku. I to celnie.
Guild Wars 2: Heart of Thorns w skrócie
  • Producent: ArenaNet
  • Wydawca: NCsoft
  • Wydawca PL: CD Projekt/CDP.pl
  • Platforma sprzętowa: PC
  • Gatunek: MMORPG
  • Data wydania: nieznana

Ujawnione w poprzednim tygodniu ceny zamówień przedpremierowych Heart of Thorns – pierwszego dużego dodatku do Guild Wars 2 – spotkały się z dość ostrą reakcją ze strony graczy. Za standardową edycję trzeba zapłacić 44,99 euro, a wzbogacona Deluxe Edition, zawierająca różne dodatki cyfrowe (takie jak bonusowe miejsce na postać czy unikatowe dekoracje siedziby gildii), kosztuje 74,99 euro. Do tego dochodzi wydanie Ultimate Edition, które oprócz zawartości edycji Deluxe oferuje sporo wirtualnej waluty (równowartość 48 euro), wymagające zapłacenia aż 99,99 euro. Jednak to nie cena poszczególnych wydań (jakby nie patrzeć, bardzo wysoka) wywołała kontrowersje, lecz fakt, że wszystkie trzy zawierają także podstawową wersję Guild Wars 2. Niewątpliwie jest to ukłon w stronę nowych graczy, ale brak możliwości nabycia samego dodatku sprawia, że weterani gry firmy ArenaNet mają prawo czuć się pokrzywdzeni. Jakby tego było mało, oficjalny FAQ gry wprowadził zamieszanie stwierdzeniem, że Heart of Thorns będzie wymagać do działania podstawowej wersji gry, co wielu zinterpretowało jako potrzebę nabycia tejże osobno, nim wyszła na jaw wspomniana kontrowersja.

Jak na to zareagowało ArenaNet? W pierwszej kolejności zaoferowało możliwość zwrotu gry osobom, które zakupiły dodatek i podstawkę osobno przez oficjalną stronę gry przed ogłoszeniem o dołączaniu tej ostatniej od Heart of Thorns, tj. w okresie pomiędzy 23 stycznia a 16 czerwca 2015 roku (zgłoszenia można nadsyłać do 31 lipca). Natomiast odpowiadający za kontakty ze społecznością Ramon Domke stwierdził, że dołączenie podstawowego Guild Wars 2 w żaden sposób nie wpłynęło na cenę zestawu i powinno być traktowane jako swego rodzaju prezent dla nowych graczy. Nie przekonało to jednak społeczności, o czym świadczy popularność wiadomości zamieszczonej w serwisie Reddit, zachęcającej do nie kupowania dodatku przed premierą,

Na widok początkowej postawy ArenaNet wielu graczy poczuło niesmok. - Guild Wars 2 - twórcy odpowiadają na zarzuty graczy - wiadomość - 2015-06-24
Na widok początkowej postawy ArenaNet wielu graczy poczuło niesmok.

Koniec końców, ArenaNet zdecydowała się zaoferować zadośćuczynienie weteranom Guild Wars 2. Jak wynika z wpisu zamieszczonego na oficjalnej stronie gry, wszyscy gracze, którzy zarejestrowali podstawową wersję gry przed 23 stycznia 2015 roku i zakupili przed premierą Heart of Thorns, otrzymają dodatkowy slot na postać w grze. Jak dotąd nie podano, kiedy zostanie to wprowadzone w życie, ale ma to się stać „tak szybko, jak to możliwe”. Co więcej, oprócz wyżej podanej oferty zwrotu, na podobnej zasadzie firma zamierza refundować zakup podstawowej wersji GW 2, jeśli został on dokonany pomiędzy 23 stycznia a 16 czerwca 2015 roku (oczywiście oznacza to usunięcie konta gry).

Na koniec zapowiedziano, że ArenaNet utrzyma dotychczasową politykę dotyczącą rozszerzeń i w przyszłości będzie udostępniać razem wszystkie dodatki wraz z podstawką w jednym zestawie.

Heart of Thorns to pierwsze duże rozszerzenie do kontynuacji popularnego MMORPG, zapowiedziane na początku tego roku. Oprócz kolejnej klasy postaci – ciężkozbrojnego i przyzywającego moce legendarnych wojowników Revenanta – dodatek odda do dyspozycji graczy siedziby gildii, które podobnie jak w pierwszym Guild Wars będzie można rozbudowywać. Ponadto zostanie rozwinięty tryb PvP, oferując nowy tryb rozgrywki (Stronghold), kolejną lokację do WvW oraz sporo pomniejszych modyfikacji.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GRYOnline.pl rozpoczął w 2015 roku, pisząc w Newsroomie growym, a następnie również filmowym i technologicznym (nie zabrakło też udziału w Encyklopedii Gier). Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat. Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej