Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 lipca 2014, 09:00

autor: Adrian Werner

Grim Express, Subray, March of War i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (9/07/2014)

W najnowszych Darmówkach polecamy m.in. detektywistyczną przygodówkę, której akcja toczy się w pociągu pędzącym przez Związek Radziecki, grę sportową z mechanicznymi kaczkami jako zawodnikami oraz dieselpunkową strategię turową.

Witajcie w kolejnym odcinku naszego cyklu omawiającego najciekawsze darmowe gry pecetowe. Ponownie proponujemy zestaw kilku świeżych produkcji oraz jednego klasyka, a tekstowi tradycyjnie towarzyszy materiał video przygotowany przez Heda. Z nowości tym razem polecamy nietypową przygodówkę Grim Express, śliczną podwodną grę eksploracyjną Subray, turową strategię sportową Roboduck Football 2030 oraz rozbudowego tower defense Creeper World 3. Ze starszych produkcji rekomendujemy dungeon crawlera Moonshades, a w sekcji Free-2-Play gości dopracowana dieselpunkowa turówka March of War.

Free-2-Play

Grim Express

Grim Express, Subray, March of War i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (9/07/2014) - ilustracja #2

Zaczynamy od Grim Express. Jest to klimatyczna przygódówka, w której próbujemy rozwiązać sprawę morderstwa dokonanego w pociągu zanim ten dotrze do stacji docelowej. W tym celu przeszukujemy lokacje, gromadzimy dowody i przesłuchujemy świadków oraz podejrzanych. Gdy już ustalimy sekwencję wydarzeń i wydedukujemy winnego, udajemy się do inspektora i prezentujemy mu swoją teorię. Dopiero wtedy dowiadujemy się, czy prawidłowo zinterpretowaliśmy wszystkie wskazówki. Dodatkową atrakcją jest osadzenie akcji w stalinowskim Związku Radzieckim, co tworzy ciekawą atmosferę paranoi.

 1. Grimm Express – pobierz grę

Subray

Grim Express, Subray, March of War i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (9/07/2014) - ilustracja #3

Z kolei Subray to zręcznościowa gra eksploracyjna opracowana przez grupę studentów instytutu Digipen. Kierujemy w niej statkiem kosmicznym, który po zderzeniu z asteroidą spada na powierzchnię pobliskiej planety. Na szczęście ląduje bezpiecznie w wodach oceanu, ale jednocześnie gubi wiele podzespołów potrzebnych do lotu. Naszym zadaniem jest zbadanie dna i odnalezienie rozrzuconych części. Wszystko to ukazane zostało w ślicznej oprawie graficznej, która skutecznie buduje klimat obcej planety.

 1. Subray – pobierz grę

Roboduck Football 2030

Grim Express, Subray, March of War i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (9/07/2014) - ilustracja #4

Natomiast Roboduck Football 2030 to urocza turowa strategia sportowa, w której rozgrywamy mecze zwariowanej futurystycznej odmiany piłki nożnej. Każda strona dysponuje dwoma mechanicznymi kaczkami, których zadaniem jest wbicie piłki w bramkę rywala. Zabawę urozmaicają pojawiające się losowo na planszy przedmioty specjalne, takie jak wyrzutnie rakiet oraz inne uzbrojenie.

 1. Roboduck Football 2030 - zagraj

Creeper World 3

Grim Express, Subray, March of War i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (9/07/2014) - ilustracja #5

Fani strategii powinni zainteresować się trzecią częścią cyklu Creeper World. Jest to RTS typu tower defense, ale znacząco odbiega on od standardów gatunku. Mechanizmy rozgrywki są znacznie bardziej rozbudowane, a przeciwnik nie atakuje linearnymi ścieżkami i zamiast tego dosłownie zalewa nas z każdej strony, przez co walka z nim przypomina raczej desperackie próby powstrzymania powodzi zamiast spokojne eliminowanie niewielkich grupek wrogów

 1. Creeper World 3 – zagraj

Darmowy klasyk: Moonshades

Grim Express, Subray, March of War i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (9/07/2014) - ilustracja #6

Ze starszych produkcji polecamy Moonshades. Jest to rozbudowane RPG typu dungeon ceawler, zainspirowane takimi tytułami jak Eye of Beholder, Dungeon Master czy Legend of Grimrock. Grafika jest w pełni trójwymiarowa, akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby, a ruch odbywa się w sposób skokowy. Produkcja oferuje długie godziny zabawy, trzy grywalne rasy i osiem klas oraz ciekawe systemy rozwoju postaci i rzemiosła.

 1. Moonshades - zagraj

Free-2-Play

March of War

Grim Express, Subray, March of War i inne Darmówki, czyli w co pograć bez płacenia (9/07/2014) - ilustracja #7

Z kategorii Free-2-Play rekomendujemy Wam w tym tygodniu turową strategię March of War. Akcja toczy się alternatywnej dieselpunkowej wizji lat 40-tych ubiegłego wieku, w której technologia osiągnęła poziom postulowany przez ówczesne powieści fantastyczne. Gracze biorą udział w globalnym konflikcie, podczas którego wykorzystywane są nie tylko czołgi, ale również prymitywne helikoptery i mechy. Wirtualna wojna ma tutaj postać dopracowanej taktycznej turówki z sześcioma frakcjami, ciekawym systemem bitewnym oraz bardzo atrakcyjną oprawą graficzną.

 1. March of War – pobierz grę

Pięć poprzednich odsłon cyklu:

 1. 22 czerwca 2014 (zwycięzca ankiety: Fistful of Frags)
 2. 30 maja 2014 (zwycięzca ankiety: World's Dawn)
 3. 12 maja 2014 (zwycięzca ankiety: S.T.A.L.K.E.R. - Lost Alpha)
 4. 24 kwietnia 2014 (zwycięzca ankiety: Assasseed's Crin)
 5. 9 kwietnia 2014 (zwycięzca ankiety: Video Hero Story)
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

TWOIM ZDANIEM

Która Darmówka z 9 lipca spodobała Ci się najbardziej?

Creeper World 3
45,5%
Grim Express
15,2%
Moonshades
13,6%
March of War
10,6%
Subray
9,1%
Roboduck Football 2030
6,1%
Zobacz inne ankiety