Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 1 października 2013, 10:20

autor: luckie

Grand Theft Auto Online już dostępne [UAKTUALNIENIE]

Pora rozpętać chaos w sieciowym Grand Theft Auto Online – studio Rockstar otworzło już serwery gry. Posiadacze GTA V mogą pobierać z Xbox LIVE lub PlayStation Network darmową aktualizację, otwierającą dostęp do rozgrywki wieloosobowej.

Europejczycy mogą rozpocząć już sianie chaosu w Grand Theft Auto Online - Grand Theft Auto Online już dostępne [UAKTUALNIENIE] - wiadomość - 2013-10-01
Europejczycy mogą rozpocząć już sianie chaosu w Grand Theft Auto Online

Grand Theft Auto Online jest już dostępne! Po pobraniu darmowej, ważącej 59 MB aktualizacji z Xbox LIVE lub PlayStation Network, posiadacze Grand Theft Auto V mogą dołączyć do zabawy sieciowej. Dostęp do multiplayera znajduje się w menu wyboru postaci w GTA V (czwarty slot na bohatera). Mimo wszystko zalecamy cierpliwość – jako że do gry niewątpliwie próbują dołączyć jednocześnie tysiące graczy, siłą rzeczy serwery mogą dostać zadyszki. W nadchodzących dniach w naszym serwisie pojawią się autorskie materiały z GTA Online – zapraszamy do ich śledzenia!

Zgodnie z obietnicą studia Rockstar North, dziś ruszą serwery Grand Theft Auto Online. Aby rozpocząć wieloosobowe nękanie mieszkańców i stróżów prawa Los Santos, wystarczy posiadać egzemplarz Grand Theft Auto V oraz konto w serwisie Social Club. Po godzinie 13:00 w usługach Xbox LIVE i PlayStation Network powinna pojawić się niewielka aktualizacja (Title Update), która odblokuje dostęp do sieciowej rozgrywki z pozycji menu głównego GTA V. Warto nieco ostudzić emocje, ponieważ bardzo możliwe, że ogromna popularność tytułu przysporzy pewnych trudności w płynnym dołączeniu do zabawy.

W odezwie do fanów czekających na start GTA Online Rockstar uściślił kilka informacji dotyczących produkcji. Fabularnie gra będzie osadzona na kilka miesięcy przed wydarzeniami z „piątki”. Z historią GTA Online zapoznamy się dzięki przygotowanym przez dewelopera cut-scenkom i dialogom z postaciami niezależnymi. Gra jednak nie będzie miała definitywnego zakończenia.

Wykapany tatuś

Zanim trafimy na ulice Los Santos, przyjdzie nam stworzyć własną postać za pomocą oryginalnego kreatora. Co ciekawe, zamiast decydować bezpośrednio o wyglądzie naszego bohatera, wybierzemy płeć oraz matkę i ojca spośród dostępnej puli. Następnie ustalimy, który rodzic otrzyma dominację genetyczną – to do niego będziemy bardziej podobni. Na statystyki i wygląd wpłyną też nawyki postaci. Przykładowo: czy ma już za sobą działalność przestępczą, czy też jest nieopierzonym młodzieniaszkiem? Na pewno nietrudno domyślić się, jak będzie się różnił osobnik lubiący ćwiczyć na siłowni, od tego, który woli całe dnie spędzać przed telewizorem. Oczywiście pewnych drobnych korekt wyglądu – takie jak fryzura, tatuaże itp. – dokonamy w dowolnym momencie.

Jako że gracze wcielą się w przestępców i wielu z nich pewnie za bardzo wczuje się w swoją rolę, Rockstar wprowadził pewne zabezpieczenia przed tzw. grieferami. Gdy zdecydujemy się przyjąć zaproszenie do posiadłości innego gracza, to nie będziemy mogli go zastrzelić ani niczego ukraść. Jeśli w danej grupie maksymalnie 16 graczy obecnych jednocześnie na serwerze więcej niż jedna osoba posiada dany dom, miejsce to zmieni się w instancję, osobną dla każdego właściciela. Ponadto nabyte samochody warto ubezpieczać, a gotówkę przelewać na konto – pieniądze noszone przy sobie po śmierci wypadają z postaci.

By wspiąć się szczyt przestępczej drabiny, będzie trzeba poświęcić sporo czasu na budowanie swojej reputacji - Grand Theft Auto Online już dostępne [UAKTUALNIENIE] - wiadomość - 2013-10-01
By wspiąć się szczyt przestępczej drabiny, będzie trzeba poświęcić sporo czasu na budowanie swojej reputacji

Mikrotransakcje

Rockstar potwierdził obecność mikrotransakcji w grze. Realne pieniądze zamienimy na wirtualną walutę, potrzebną do zakupu broni, samochodów, domów itd. Według nieoficjalnych źródeł, ceny będą prezentowały się następująco:

  1. 100 000 dolarów w grze – 1,99 funta (ok. 10 zł)
  2. 200 000 dolarów w grze – 3,49 funty (ok. 18 zł)
  3. 500 000 dolarów w grze – 6,99 funtów (ok. 35 zł)
  4. 1 250 000 dolarów w grze – 13,49 funtów (ok. 68 zł)

Nie oznacza to jednak, że najbogatsi gracze od razu będą mogli pozwolić sobie na wszystko. Aby kupić coraz lepsze przedmioty, będzie trzeba osiągnąć odpowiednią rangę, a to już wymaga czasu, nie pieniędzy. Ponadto system matchmakingu zadba o to, by łączyć ze sobą graczy z podobnym doświadczeniem i zasobnością portfela.

Kto by zresztą chciał iść na skróty, skoro zarabianie pieniędzy w GTA Online będzie czystą przyjemnością? Rockstar obiecuje kilkaset misji na wstępie i dalszy rozwój po premierze gry. W tym celu utworzono specjalny adres mailowy – [email protected] – pod który fani mogą zgłaszać własne sugestie. Zlecenia stworzą też sami gracze, za sprawą edytora (Content Creator), który stanie się dostępny tej jesieni.

  1. Oficjalna strona gry Grand Theft Auto Online
  2. Recenzja gry Grand Theft Auto V – 10 gwiazdek dla GTA V!