Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 24 lutego 2019, 10:56

Gracze bombardują Metro Exodus... pozytywnymi recenzjami na Steamie

Społeczność graczy pokazała swoją bardziej wyrozumiałą stronę. Karta Metro Exodus na Steamie została zasypana pozytywnymi opiniami, w których recenzujący wyrażają też jednak swoje rozczarowanie decyzjami wydawcy gry.

Twórcy Metro Exodus po raz drugi w przeciągu niecałego miesiąca muszą mierzyć się ze zjawiskiem „bombardowania recenzjami” - tym razem jednak trudno sobie wyobrazić, by mieli na to narzekać. Niedługo po premierze gry gracze szturmem ruszyli na jej stronę w serwisie Steam, by wyrazić swoje rozczarowanie z powodu decyzji o czasowej ekskluzywności na rzecz platformy Epic Games Store… ale też pochwalić deweloperów za wykonaną pracę. Społeczność postanowiła wyraźnie zakomunikować, że chociaż uznaje działania wydawcy, firmy Deep Silver, za antykonsumenckie, to osoby odpowiedzialne za stworzenie Metro Exodus zasługują wyłącznie na pochwały.

  1. Recenzja gry Metro Exodus – Red Dead Redemption 2 wśród FPS-ów
  2. Strona gry Metro Exodus w serwisie Steam
Nowe Metro ujęło graczy na tyle, że nawet kontrowersyjne decyzje wydawcy nie mogły ich zmusić do wystawiania grze negatywnych opinii. - Gracze bombardują Metro Exodus... pozytywnymi recenzjami na Steamie - wiadomość - 2019-02-25
Nowe Metro ujęło graczy na tyle, że nawet kontrowersyjne decyzje wydawcy nie mogły ich zmusić do wystawiania grze negatywnych opinii.

Przypomnijmy, że obecnie gra nie jest sprzedawana na Steamie – dalej jednak działają takie funkcje jak forum społeczności, aktualizacje oraz recenzje. Można się więc było spodziewać, że od razu po premierze tytuł zostanie zasypany negatywnymi opiniami, związanymi z aferą wokół Epic Games Store – taki sam los spotkał w końcu poprzednie części serii. Chętnych do „bombardowania recenzjami” na pewno by nie zabrakło, bowiem przed ogłoszeniem decyzji o wyłączności Metro Exodus na Steamie zdążyło kupić w przedsprzedaży 193 tysiące osób. Gracze postanowili jednak w większości nie wyżywać się na grze za decyzje firmy Deep Silver. Dzięki temu na chwilę obecną spośród ponad 2,5 tysiąca opinii aż 85% jest pozytywnych – co jak na produkcję otoczoną takimi kontrowersjami jest wyśmienitym wynikiem.

Umowa na wyłączność dla Epic Games Store została podpisana na dwanaście miesięcy, gra powinna się więc ponownie pojawić na Steamie w lutym 2020 roku. - Gracze bombardują Metro Exodus... pozytywnymi recenzjami na Steamie - wiadomość - 2019-02-25
Umowa na wyłączność dla Epic Games Store została podpisana na dwanaście miesięcy, gra powinna się więc ponownie pojawić na Steamie w lutym 2020 roku.

Oczywiście nie oznacza to, że wystawiający pozytywne oceny nie skorzystali z okazji, by sprzedać prztyczka w nos zarówno Deep Silver, jak i Epic Games Store. W większości wypowiedzi pojawiają się nawiązania do afery związanej z czasową ekskluzywnością gry, a co bardziej oburzeni gracze poświęcają całą swoją recenzję na krytykę tej decyzji.

Szkoda mi 4A ze względu na dramę związaną z Epic Store, bo dzięki temu prawdopodobnie sprzedaż na PC poleci mooocnooo w dół. - Fragment recenzji użytkownika Hadxmen.

Jeśli zignorujecie wszystkie te pierdoły z Epic Store, otrzymacie wspaniale zaprojektowaną grę z przywiązaniem do detali rzadko spotykanym w FPS-ach. - Fragment recenzji użytkownika Croiz.

Mam szczerą nadzieję, że Epic Games Store upadnie. - Recenzja użytkownika Jindrich.

Słyszałem, że to tutaj piszemy recenzje na temat tego, jak słaby jest Epic Store. - Recenzja użytkownika Gravedigger.

Podobnie krytycznych komentarzy nie muszą się obawiać właściciele Epic Games Store – ich platforma nie posiada na razie żadnego systemu ocen. Trwają prace nad implementacją recenzji wzorowanych na rozwiązaniach z Unreal Engine Marketplace, jednak ich włączenie lub wyłączenie będzie zależało wyłącznie od decyzji konkretnego wydawcy. Jak twierdzi firma Epic Games, ma to na celu zminimalizowanie ryzyka toksycznych zachowań ze strony społeczności.

  1. Oficjalna strona gry Metro Exodus
  2. Strona gry Metro Exodus w serwisie Epic Games Store