Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 stycznia 2019, 20:59

autor: Ender

Dmitrij Głuchowski krytykuje umowę wydawcy Metro Exodus z Epic Games Store

Autor książek z serii Metro, Dmitrij Głuchowski, skrytykował na Instagramie decyzję o czasowej wyłączności na sprzedaż gry Metro Exodus w Epic Games Store. Dołączył on tym samym do głosu fanów, którzy są mocno zawiedzeni zaistniałą sytuacją i w ramach protestu publikują negatywne recenzje dwóch poprzednich odsłon Metra na Steamie.

W poniedziałek gruchnęła wieść o tym, że pecetowa wersja Metro Exodus będzie dostępna czasowo wyłącznie w sklepie Epic Games Store. Informacja ta zaskoczyła graczy, tym bardziej jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że produkcja była z powodzeniem dostępna w przedsprzedaży na Steamie. Umowa wydawcy tytułu, firmy Deep Silver, z Epic Games jest kolejnym rozdziałem walki tego drugiego o wyrwanie jak największego kawałka rynku dystrybucji cyfrowej, który do tej pory zdominowany był przez Valve. Do chóru fanów wyrażających niezadowolenie z zaistniałej sytuacji dołączył Dmitrij Głuchowski, słynący ze szczerości autor książek, na których kanwie oparto wszystkie gry spod szyldu Metro.

Ta ostra odpowiedź Głuchowskiego zniknęła z Instagrama - Dmitrij Głuchowski krytykuje umowę wydawcy Metro Exodus z Epic Games Store  - wiadomość - 2019-01-31
Ta ostra odpowiedź Głuchowskiego zniknęła z Instagrama

Na swoim oficjalnym profilu w serwisie Instagram, na którym poinformował o wycofaniu gry ze Steama, Głuchowski odpowiedział zdecydowanie na stwierdzenie fana, że autor zabija z deweloperami własną markę:

Nie ja. Ja stoję tylko z boku i obserwuję, jak marka jest mordowana.

W innym miejscu dodał także:

Nie jestem odpowiedzialny za biznesowe decyzje wydawcy, robię tylko swoje – wymyślam nowe światy.

Co ciekawe, pierwszy komentarz autora szybko zniknął ze strony, ale został zachowany przez użytkowników Reddita. Wygląda na to, że Głuchowski zmienił nieco zdanie, bowiem później w odpowiedzi na stwierdzenie, że umowa na wyłączność z Epic Games Store jest błędem, napisał:

Czemu? Myślę, że Epic zrobi wszystko, co w jego mocy, by pomóc. Nie odniosłem też wrażenia, by Steam specjalnie przejmował się sytuacją.

Warto zaznaczyć, że choć Głuchowski nie był aż tak mocno zaangażowany w produkcję Metro Exodus, tytuł cały czas reprezentuje zbudowaną przez niego markę. Co więcej, autor brał też udział w kampanii promocyjnej gry. Mocne frazy typu „obserwuję jak marka jest mordowana” mogły po zastanowieniu wydać mu się zbyt ostre. Tak czy inaczej, wygląda na to, że pisarz zdaje sobie sprawę z problemów, jakie sprawi wyłączność na sprzedaż Metra Exodus w Epic Games Store. Przełoży się to zapewne na niższą sprzedaż gry i zwiększy poziom jej piractwa.

Dmitrij Głuchowski - Dmitrij Głuchowski krytykuje umowę wydawcy Metro Exodus z Epic Games Store  - wiadomość - 2019-01-31
Dmitrij Głuchowski

Gracze tymczasem zaczynają głośno wyrażać swoje niezadowolenie nie tylko na forach oraz w sieciach społecznościowych, ale także w dobrze znany niektórym wydawcom sposób – poprzez wystawianie negatywnych ocen na Steamie. Fani w zorganizowany sposób atakują w tej chwili poprzednie tytuły z serii (chodzi tu zarówno o Metro 2033 Redux, jak i Metro: Last Light Redux), w nadziei na to, że Deep Silver przemyśli jeszcze swoją decyzję. Mało jednak prawdopodobne, że tak się stanie. Choć celowe obniżanie ocen gier, które nie mają nic wspólnego z obecnymi kontrowersjami, jest mało logiczne, gracze są przyparci do muru i w tej chwili to jedyna dobrze zauważalna metoda pokazania ich gniewu.

Recenzje Metro 2033 Redux - Dmitrij Głuchowski krytykuje umowę wydawcy Metro Exodus z Epic Games Store  - wiadomość - 2019-01-31
Recenzje Metro 2033 Redux
Recenzje Metro: Last Light Redux - Dmitrij Głuchowski krytykuje umowę wydawcy Metro Exodus z Epic Games Store  - wiadomość - 2019-01-31
Recenzje Metro: Last Light Redux
  1. Metro Exodus – strona oficjalna
  2. Graliśmy w Metro Exodus i wiemy, czym tak naprawdę jest nowe Metro
  3. Zniknięcie gry Metro Exodus ze Steama to dopiero początek
GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Metro Exodus

Metro Exodus