Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 26 czerwca 2014, 13:30

autor: Góral

Google zapowiedziało Android TV - platformę do gier, muzyki i filmów

Firma Google oficjalnie zapowiedziała plotkowaną od jakiegoś czasu platformę Android TV. Będzie to zmodyfikowany system operacyjny Android, instalowany w telewizorach, konsolach i innych urządzeniach. Pierwszy sprzęt wykorzystujący to rozwiązanie pojawi się jeszcze w tym roku.

Android TV to nie tylko gry, ale także filmy i muzyka. / Źródło: The Verge. - Google zapowiedziało Android TV - platformę do gier, muzyki i filmów - wiadomość - 2014-06-26
Android TV to nie tylko gry, ale także filmy i muzyka. / Źródło: The Verge.

W kwietniu donosiliśmy o niepotwierdzonych informacjach na temat Android TV – nowego urządzenia multimedialnego firmy Google. Na konferencji I/O koncern potwierdził te doniesienia, wyjawiając jednocześnie szczegóły na temat tego przedsięwzięcia. Co ciekawe, nie będzie to tylko nowa konsolopodobna zabawka, lecz zmodyfikowany system operacyjny Android, przystosowany do działania na różnym sprzęcie – od mikrokonsol, aż po telewizory. Założenia inicjatywy są bardzo proste – ułatwić ludziom korzystanie z multimediów. Platforma umożliwi m.in. sterowanie komendami głosowymi, w grach pobawimy się tabletami i smartfonami (przyciski wyświetlane na ekranie), przy czym można będzie także używać tradycyjnych kontrolerów. Pierwsze urządzenia Android TV ukażą się w tym roku.

Funkcjonalność Android TV nie będzie raczej wyróżniać się od reszty multimedialnych urządzeń, gdyż ograniczy się do oglądania filmów, słuchania muzyki i oczywiście grania w gry. Możliwe ma być streamowanie zawartości na kompatybilne urządzenia, używając Google Cast. Jednocześnie zapowiedziano, że jesienią w sklepie Google Play pojawi się specjalny dział Android TV, z aplikacjami przystosowanymi do działania na tym systemie.

Prototypowa konsola Android TV. / Źródło: The Verge. - Google zapowiedziało Android TV - platformę do gier, muzyki i filmów - wiadomość - 2014-06-26
Prototypowa konsola Android TV. / Źródło: The Verge.
Android TV w skrócie:
  • Zmodyfikowany system operacyjny Android, przystosowany do obsługi multimediów (gry, muzyka, filmy) na telewizorach, mikrokonsolach, itd.
  • Pierwsze urządzenia wykorzystujące to rozwiązanie pojawią się w tym roku
  • Firma Razer ujawniła swoją mikrokonsolę Android TV, która zadebiutuje jesienią bieżącego roku

Google zapowiedziało także, że nawiązało współpracę z takimi firmami jak Razer, Asus, Sony, Sharp i Phillips, dzięki czemu w sprzedaży pojawią się mikrokonsole i telewizory wykorzystujące Android TV.

Na temat gadżetu Razera znamy już kilka szczegółów. Przede wszystkim będzie to urządzenie przeznaczone głównie do gier, ale oczywiście wykorzysta także pozostałe funkcje oferowane przez zmodyfikowanego Androida (muzyka, filmy). Według szefa firmy, Min-Liang Tana, „będzie to konsola przyszłości”, która ponoć „spełni oczekiwania nie tylko hardkorowych i casualowych graczy, ale także miłośników muzyki, kina czy aplikacji społecznościowych”. Nad sprzętem pracuje ekipa odpowiedzialna za PC-ty Razer Blade i Razer Blade Pro, tablet Razer Edge oraz modularny komputer Project Christine. Premiera urządzenia odbędzie się jesienią bieżącego roku.

Mikrokonsola firmy Razer. - Google zapowiedziało Android TV - platformę do gier, muzyki i filmów - wiadomość - 2014-06-26
Mikrokonsola firmy Razer.