Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 15 lutego 2013, 09:11

Gas Powered Games wykupione przez twórców World of Tanks

Gas Powered Games nie zostanie zamknięte. Studio wykupiła właśnie znana z World of Tanks firma Wargaming. Nie wiemy jeszcze, jak wpłynie to na los projektu Wildman.

Gas Powered Games ma nowego właściciela. - Gas Powered Games wykupione przez twórców World of Tanks - wiadomość - 2013-02-15
Gas Powered Games ma nowego właściciela.

Ostatnich kilka tygodni nie było łatwych dla studia Gas Powered Games i wiele wskazywało na to, że zniknie ono z rynku. Kilka dni temu jego szef, Chris Taylor, dał jednak do zrozumienia, że istnieje szansa na uratowanie zespołu. Teraz dowiedzieliśmy się co dokładnie miał na myśli. Okazuje się bowiem, że Gas Powered Games zostało wykupione przez firmę Wargaming.

  1. Gas Powered Games – strona oficjalna
  2. Wargaming – strona oficjalna

Nowy właściciel studia znany jest głównie z szalenie popularnego World of Tanks, ale Wargaming nie zamierza polegać tylko na sukcesie tego jednego projektu. W tym roku na rynek trafi World of Warplanes, a w dalszych planach jest również World of Battleships. Zakup Gas Powered Games ma umożliwić firmie dalszą rozbudowę swojego katalogu o nowe produkcje. Na razie nie zdradzono jednak nad czym będzie pracował Chris Taylor i reszta zespołu. Warto dodać, że to nie jedyna inwestycja tego przedsiębiorstwa poczyniona w ostatnich miesiącach. W sierpniu zeszłego roku Wargaming nabył tworzące narzędzia do zarządzania grami MMO studio BigWorld. Natomiast kilka tygodni temu wykupiono również zespół Day 1, znany m.in. z FEAR 3 oraz serii MechAssault.

Nie wiemy jeszcze jaki los spotka projekt Wildman. - Gas Powered Games wykupione przez twórców World of Tanks - wiadomość - 2013-02-15
Nie wiemy jeszcze jaki los spotka projekt Wildman.

Gas Powered Games założył w 1998 roku Chris Taylor z grupką innych byłych pracowników studia Cavedog. Zespół zadebiutował grą action-RPG Dungeon Siege. Okazała się ona sporym sukcesem i doczekała się dodatku oraz drugiej części. Następnie twórcy przystąpili do produkcji strategii Supreme Commander, które zapowiadana była jako duchowy spadkobierca najsłynniejszej gry Taylora, czyli RTS-a Total Annihilation. Początkowo projekt finansowała firma Electronic Arts, ale porzuciła go w połowie cyklu deweloperskiego. Ostatecznie grę wydało THQ i spotkała się ona z ciepłym przyjęciem. Wypuszczony rok później dodatek Forged Alliances ugruntował jej pozycję, jako najlepszej produkcji w historii Gas Powered Games.

Niestety, po Supreme Commander studiu zaczęło się powodzić coraz gorzej. Trzy kolejne projekty, czyli Space Siege, Demigod i Supreme Commander 2 okazały się dużymi rozczarowaniami, zarówno pod względem jakości, jak i wyników sprzedaży. Co gorsza, produkcję Dungeon Siege III powierzono zespołowi Obsidian Entertainment. Gas Powered Games rozpoczęło co prawda prace nad świetnie zapowiadającym się RTS-em Kings & Castles, ale nie potrafiono znaleźć wydawcy gotowego sfinansować produkcję. W rezultacie gra została zawieszona. Przetrwanie firmy umożliwił kontrakt na obsługę sieciowej strategii Age of Empires Online. Nie stała się ona jednak spodziewanym przebojem i na początku tego roku firma Microsoft podjęła decyzję o zaprzestaniu inwestowania w dalszy rozwój gry.

Pozbawione stałego źródła przychodów Gas Powered Games szukało ratunku na Kickstarterze z mieszanką gatunków RPG oraz RTS zatytułowaną Wildman. Tempo gromadzenia środków było jednak powolne i kilka dni po rozpoczęciu akcji Chris Taylor zmuszony był zwolnić większość pracowników. Ostatecznie Kickstarter został skasowany przed końcowym terminem. Teraz wiemy już, że stało się tak z powodu rozmów z firmą Wargaming.