Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 11 listopada 2011, 11:56

Forum Steam zamknięte z powodu ataku hakerów. Konta Steam mogły ucierpieć

Forum Steam zostało zaatakowane przez hakerów – potwierdziła to firma Valve. Właściciele największej platformy dystrybucji cyfrowej na pecetach przekonują, że na razie nie ma dowodów na to, aby włamywacze przejęli dane osobiste użytkowników i informacje o kartach kredytowych. Istnieje jednak takie ryzyko, więc graczom sugeruje się zmianę haseł i zachowanie czujności.

Firma Valve potwierdziła, że forum dla użytkowników platformy Steam zostało zamknięte po włamaniu hakerów. Producent bada sprawę i nie jest jeszcze pewny, czy w ataku ucierpiały konta Steam, zawierające między innymi dane o kartach płatniczych użytkowników. Istnieje jednak takie ryzyko, więc graczom sugeruje się zmianę haseł oraz wzmożoną czujność.

Potwierdzenie naszych wcześniejszych obaw pojawiło się na forum Steam - w formie listu podpisanego przez Gabe’a Newella. Szef Valve napisał, że do ataku doszło 6 listopada i chociaż zaczęło się na forach, to sprawa wykracza poza nie. Włamywacze zdobyli dostęp do bazy danych Steama, zawierających dane osobowe, hasła, historię zakupów, emaile i numery kart kredytowych.

Producent zapewnił, że w nie ma jeszcze podstaw, aby sądzić, że zaszyfrowane informacje zostały przejęte przez włamywaczy. Nie było też przypadków niewłaściwego użycia kart kredytowych. Gabe poprosił jednak użytkowników o monitorowanie aktywności płatniczej na wszelki wypadek – w razie problemów będziemy więc mogli zareagować natychmiast.

Forum Steam zamknięte z powodu ataku hakerów. Konta Steam mogły ucierpieć - ilustracja #1

Valve utrzymuje, że na razie można mówić tylko o przejęciu przez hakerów paru kont z forum. W ramach bezpieczeństwa, firma prosi jednak wszystkich użytkowników o zmianę haseł przy następnym logowaniu. Konta Steam wydają się bezpieczne, więc koncern nie wymaga wprowadzenie nowego hasła. Jeśli jednak korzystamy z tych samych haseł na forum i Steamie, warto je zmienić.

Newell napisał, że fora powiązane ze Steamem zostaną otwarte jak tylko będzie to możliwe. Trudno więc powiedzieć, kiedy to nastąpi, ale bądźmy cierpliwi. Jeden z założycieli Valve przyznał też, że przykro mu z powodu zaistniałej sytuacji i przeprosił za wszelkie niedogodności.

Forum Steam zostało wyłączone przed kilkoma dniami – w sieci pojawiły się plotki, że stało się to z powodu ataku. Jak widać, grupa włamywaczy rzeczywiście wzięła na cel największą platformę dystrybucji cyfrowej na pecetach. Firma Valve będzie musiała przekonać graczy, że to jednorazowy wybryk i warto nadal wydawać pieniądze na gry ze Steama.

  1. Oficjalne forum Steam