Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 stycznia 2013, 14:15

autor: Adrian Werner

Firma Activision straciła licencję na tworzenie gier z Jamesem Bondem

Firma Activision straciła prawa do tworzenia gier z Jamesem Bondem. W rezultacie wszystkie korzystające z tej licencji produkcje wydawcy, w tym zeszłoroczne 007 Legends, znikły ze sklepów zajmujących się dystrybucją elektroniczną.

Firma Activision nie jest zainteresowana kontynuowaniem współpracy z agentem 007. - Firma Activision straciła licencję na tworzenie gier z Jamsem Bondem - wiadomość - 2013-01-06
Firma Activision nie jest zainteresowana kontynuowaniem współpracy z agentem 007.

Kilka dni temu użytkownicy Steam i podobnych serwisów zauważyli, że zniknęły z nich gry firmy Activision oparte na licencji filmów o przygodach Jamesa Bonda. Okazuje się, że nie był to jedynie błąd techniczny. Zamiast tego wydawca po prostu stracił prawa do tej marki, więc musiał zaprzestać sprzedawania opartych na niej tytułów.

Activision zakupiło prawa do produkowania gier opartych na licencji filmowego cyklu w maju 2006 roku. Obecna sytuacja jest o tyle dziwna, że ówczesna umowa miała potrwać do 2014 roku i nie wiemy dlaczego zdecydowano się na jej wcześniejsze zakończenie. Zwłaszcza, że ostatni projekt wydawcy z Jamesem Bondem zadebiutował raptem trzy miesiące temu.

Obecnie nie wiemy, jaka firma zdecyduje się na zakup licencji. Gry oparte na tej marce od dawna nie sprzedają się zbyt dobrze, ale była to raczej wina ich słabej jakości, a nie zniechęcania graczy przygodami agenta 007. Pierwszym projektem Activision z Jamesem Bondem był FPS Quantum of Solace z 2008 roku, która okazał sie typowym średniakiem towarzyszącym filmowej premierze. Nieco cieplej przyjęto dwa lata później grę 007: Blood Stone, ale również ona nie wzbudziła większych emocji.

Porażki obu tytułów spowodowały, że postanowiono powrócić do najbardziej udanej odsłony serii tworząc na Wii Goldeneye 007, czyli remake legendarnego FPS-a z konsoli Nintendo 64. Potem ulepszoną wersję tego tytułu przeniesiono również na Xboksa 360 i PlayStation 3. Twórcy tych gier, czyli studio Eurocom, postanowili pójść za ciosem wypuszczając w zeszłym roku 007 Legends. Niestety, jakość tej produkcji pozostawiała sporo do życzenia. W rezultacie deweloper nie był w stanie znaleźć nowych kontraktów i został kilka tygodni temu zamknięty.

Firma Activision straciła licencję na tworzenie gier z Jamsem Bondem - ilustracja #3 Ze słabymi wynikami gier z Jamesem Bondem w roli głównej kontrastują wielkie sukcesy kolejnych kinowych odsłon.

Najnowsza z nich, czyli Skyfall, miała premierę w październiku zeszłego roku. Do tej pory wygenerowała ponad miliard dolarów przychodów i lada chwila stanie się najbardziej dochodową produkcją w historii marki.