Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 sierpnia 2018, 11:59

autor: Adrian Werner

Final Fantasy XV - sprzedaż przekroczyła 7,7 mln egzemplarzy

Firma Square Enix ogłosiła, że gra Final Fantasy XV znalazła już ponad 7,7 mln nabywców. Czyni to z niej najszybciej sprzedającą się odsłonę cyklu.

Noctis zarobił już dla Square Enix sporą sumę. - Final Fantasy XV - sprzedaż przekroczyła 7,7 mln egzemplarzy - wiadomość - 2018-08-08
Noctis zarobił już dla Square Enix sporą sumę.

Graczom wyraźnie przypadły do gustu przygody Noctisa i przyjaciół. Firma Square Enix pochwaliła się, że sprzedaż Final Fantasy XV przekroczyła 7,7 mln egzemplarzy. Na tę liczbę składa się zarówno pierwsza wersja gry, jak i rozszerzone wydanie Final Fantasy XV: Royal Edition.

Wynik ten jest czwartym najlepszym w historii marki. Liderem pozostaje Final Fantasy VII (11 mln), a kolejne miejsca zajmują Final Fantasy VIII (8,8 mln) oraz Final Fantasy X (8 mln). Znajdujące się na podium starsze odsłony cyklu swoją pozycję wypracowały jednak w znacznie dłuższym okresie. Żadna z nich nie osiągnęła 7,7 mln egzemplarzy w półtora roku od premiery. Innymi słowy, Final Fantasy XV jest najszybciej sprzedającą się częścią serii.

Dla porównania Final Fantasy VIII potrzebowało czterech lat, aby osiągnąć 8,1 mln egzemplarzy. Final Fantasy X po trzech latach od premiery dobiło do poziomu 6,6 mln, a sprzedaż Final Fantasy VII przekroczyła pułap 9,3 mln po sześciu latach. Wydawca spodziewa się, że za rok Final Fantasy XV będzie mogło już się pochwalić wynikiem znacząco przekraczającym 8 mln sztuk, więc na pewno przebije się do pierwszej trójki największych bestsellerów marki.

Sukces gry cieszy tym bardziej, że jej cykl produkcyjny należał do wyjątkowo wyboistych. Projekt zapowiedziany został w 2006 roku jako Final Fantasy Versus XIII na PlayStation 3. Ostatecznie, jako Final Fantasy XV, trafił dziesięć lat później na PlayStation 4 i Xboksa One. Z kolei w tym roku ukazała się reedycja Final Fantasy XV: Royal Edition, zawierająca wszystkie dodatki DLC i równocześnie z jej premierą na konsolach gra trafiła również na PC.

Warto na koniec wspomnieć, że autorzy nie zamierzają w najbliższej przyszłości porzucać swojego dzieła. Jesienią wersja pecetowa otrzyma edytor poziomów, pozwalający na konstruowanie własnych przygód, podziemi, wyścigów oraz minigier. Z kolei w przyszłym roku ukażą się cztery fabularne dodatki DLC.

  1. Recenzja gry Final Fantasy XV – triumfalny powrót serii kultowych RPG-ów
  2. Oficjalna strona gry

Adrian Werner

Adrian Werner

Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl – piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów – Adrian nigdy nie odmówi dobrej opowieści.

więcej