Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 września 2012, 11:08

autor: Grzegorz "Aver" Ferenc

Fanowskie aktualizacje do System Shock 2 i Thief 2 dostosowują gry do współczesnych komputerów

Kultowe gry System Shock 2 i Thief 2: The Metal Age doczekały się nieoficjalnych aktualizacji, które umożliwiają ich wydajniejsze uruchamianie na współczesnych komputerach, poprawiają jakość grafiki oraz usuwają liczne błędy. Wprowadzone zmiany można wypróbować w ramach udostępnionych wersji demonstracyjnych.

Fanowskie aktualizacje do System Shock 2 i Thief 2 dostosowują gry do współczesnych komputerów - ilustracja #1
Demoniczna SHODAN z System Shock 2

System Shock 2 i Thief 2: The Metal Age to gry legendy, które zdobyły sobie rzeszę fanów. Dzięki jednemu z nich ich kult może trwać nadal. Francuz występujący pod nickiem „Le Corbeau” zamieścił na forum francuskiej społeczności gier z serii Thief odnośniki do nieoficjalnych aktualizacji obu tytułów studia Looking Glass.

System Shock 2 to połączenie strzelanki i gier z gatunku RPG, w której jako członek załogi prototypowego statku nadprzestrzennego Von Braun musimy rozwiązać zagadkę wirusa, który zainfekował pozostałe osoby będące na pokładzie. Gra została wydana w 1999 roku, a jej duchowym następcą jest seria BioShock.

Jako że obie gry napędzane są przez ten sam silnik – Dark Engine – lista zmian wygląda bardzo podobnie. Ważniejsze z nich dotyczą jakości grafiki i wydajności – m.in. dodano wsparcie dla większości współczesnych rozdzielczości w HD oraz 32-bitowej palety barw; wprowadzono limit liczby klatek na sekundę, co wyeliminowało błąd zwiększający szybkość działania wiatraczka przy CPU; poprawiono jakość wyświetlanych tekstur, a także zmieniono biblioteki obsługujące przerywniki filmowe oraz dźwięki.

Na uwagę zasługuje również wyeliminowanie licznych błędów (np. „drzwi odlatujących w nieskończoną przestrzeń” lub „postaci sterowanych przez SI, które umierały będąc po pas w wodzie”) oraz dodanie nowych elementów (lepsza obsługa myszy, nowe funkcje w sterowaniu postaciami) i usprawnienie działania edytora poziomów.

Fanowskie aktualizacje do System Shock 2 i Thief 2 dostosowują gry do współczesnych komputerów - ilustracja #2W grach skradankowych z cyklu Thief wcielamy się w cynicznego złodzieja Garretta, działającego w nieokreślonej metropolii, gdzie elementy średniowieczne współistnieją z osiągnięciami rewolucji przemysłowej. Wcielając się w niego, gracz rozwiązuje różnego rodzaju zlecenia, a z czasem wplątuje się w skomplikowaną i niezwykle wciągającą intrygę.

Osoby, które chcą się przekonać, jak wprowadzone zmiany wyglądają w praktyce, mogą pobrać zaktualizowane dema obu gier. Można w nich odwiedzić posiadłość Lorda Bafforda w Thief 2: The Metal Age lub pokład naukowo-medyczny w System Shock 2.