Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 lutego 2014, 09:10

autor: Łukasz "luckie" Szliselman

Fable Anniversary debiutuje na świecie – remake RPG-a od Lionhead Studios oceniony przez media

Z okazji dziesiątych urodzin Fable studio Lionhead przygotowało odświeżone wydanie gry, zatytułowane Fable Anniversary. Remake kultowego RPG-a akcji debiutuje dziś w USA na Xboksie 360, w związku z czym pojawiły się pierwsze recenzje produkcji. Do Polski gra zawita w piątek.

Fable Anniversary, czyli magia Albionu w HD kontra leciwa mechanika rozgrywki - Fable Anniversary debiutuje na świecie – remake RPG-a od Lionhead Studios oceniony przez media - wiadomość - 2014-02-04
Fable Anniversary, czyli magia Albionu w HD kontra leciwa mechanika rozgrywki

Dziś swoją światową premierę ma Fable Anniversary, czyli remake lubianego RPG-a akcji z 2004 roku, którego powstanie zawdzięczamy studiu Lionhead, ówcześnie jeszcze z Peterem Molyneux na czele. Rocznicowe wydanie gry ukazało się wyłącznie na Xboksa 360. Oferuje ono zawartość z rozszerzonej edycji znanej pod tytułem Fable: The Lost Chapters (wydanej w 2005 roku na Xboksie i PC) w nowej, odświeżonej grafice, podniesionej do rozdzielczości 1080p. Dodatkowo produkcja może poszczycić się usprawnionym interfejsem i ekranami menu, możliwością zapisywania stanu gry w dowolnym momencie, systemem Osiągnięć oraz obsługą zewnętrznych urządzeń mobilnych w ramach usługi Xbox SmartGlass.

Na razie w Fable Anniversary mogą grać Amerykanie – w naszym kraju tytuł pojawi się w piątek 7 lutego. Póki co zatem, grę da się zamawiać w przedpremierze. Niestety polskie sklepy oferują wyłącznie angielską wersję językową. Najlepsze oferty znajdziecie w tym miejscu:

 1. Kup najtaniej grę Fable Anniversary X360

Oceny wybranych serwisów

 1. IGN 8/10
 2. Game Informer 8/10
 3. Eurogamer 6/10
 4. Videogamer 7/10
 5. Destructoid 7.5/10
 6. EGM 6/10
 7. OXM 7/10
 8. NowGamer 9/10
 9. The Escapist 3/5
 10. Metro 6/10
 11. Hardcore Gamer 4/5
 12. Game Revolution 3/5

Pierwsze recenzje Fable Anniversary znalezione w serwisach branżowych nie tchną entuzjazmem. Oceny przyznawane grze w zachodnich mediach wahają się na poziomie 70 procent. Z jednej strony recenzenci w większości są zgodni, że wizyta w magicznym i nieco irracjonalnym świecie Albionu wciąż jest równie przyjemna co kiedyś. Z drugiej zaś, 10-letnia bądź co bądź mechanika rozgrywki potrafi zaleźć za skórę graczom przyzwyczajonym do nowoczesnych rozwiązań. Gra na każdym kroku udowadnia, jak bardzo branża poszła naprzód – chociażby patrząc na mało precyzyjny system walki i stosunkowo niewielki świat o tunelowej strukturze. Do tego dochodzą problemy ze sterowaniem, niedoskonała kamera i błędy techniczne. Innymi słowy, pomimo wyraźnie poprawionej oprawy audiowizualnej, zabawa z Fable Anniversary przypomina raczej wizytę w muzeum, a nie próbę połączenia nowego ze starym. Mimo wszystko, fani pierwowzoru powinni być zadowoleni. Chociażby ze względu na nową oprawę, Fable Anniversary jest obecnie najlepszą propozycją dla osób, które pragną zapoznać się (lub sięgnąć po raz kolejny) z „jedynką”.

 1. Oficjalna strona gry Fable Anniversary