Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 30 maja 2014, 09:03

autor: Draug

Electronic Arts zamknęło studio Mythic Entertainment

Firma Electronic Arts poinformowała, że studio Mythic Entertainment – znane m.in. z Warhammer Online: Age of Reckoning – zostało zamknięte. Przyczyną jest koncentracja struktur koncernu zajmujących się grami mobilnymi. Na szczęście wydarzenie to nie będzie miało wpływu na serwery Ultimy Online i Dark Age of Camelot.

Ktoś o wisielczym poczuciu humoru mógłby powiedzieć, że rok w dziejach firmy Electronic Arts bez chociaż jednego zamkniętego przez nią studia to rok stracony. Tym razem „elektronicy” wykonali wyrok na zespole Mythic Entertainment (w różnych okresach swojej 19-letniej historii noszącym także nazwy BioWare Mythic, EA Mythic i Interworld Productions). Mowa tu o twórcach tak uznanych gier MMORPG jak Dark Age of Camelot i Warhammer Online: Age of Reckoning, choć w ostatnich latach amerykańskiemu deweloperowi nie dane było kąpać się w blasku chwały, jako że zajmował się on produkcjami przeznaczonymi na urządzenia mobilne – jak chociażby niesławnym darmowym Dungeon Keeperem, który okazał się praktycznie niegrywalny przez mikropłatności.

Po 19 latach istnienia gaśnie płomień studia Mythic Entertainment.
Po 19 latach istnienia gaśnie płomień studia Mythic Entertainment.

”Zamykamy siedzibę studia EA Mythic w Fairfax w stanie Virginia, jako że dokonujemy koncentracji produkcji gier na urządzenia mobilne w innych naszych zespołach” – napisano w oświadczeniu wysłanym serwisowi Kotaku, który pierwszy wpadł na trop omawianej sprawy. – „Pomagamy wszystkim pracownikom dotkniętym przez to wydarzenie w znalezieniu nowego zatrudnienia, czy to w obrębie Electronic Arts, czy też w innej firmie.”

Zastanawiacie się być może, jaki los czeka w takim razie gry MMORPG stworzone i/lub rozwijane przez Mythic Entertainment? Jak wiadomo, serwery Warhammer Online nie działają od grudnia ubiegłego roku. Natomiast co się tyczy Dark Age of Camelot i Ultimy Online (w rękach Mythic od 2006 roku), to los tych produkcji został na szczęście zabezpieczony, jako że trzy miesiące temu przeszły one pod opiekę studia Broadsword Online Games.

Mythic Entertainment powstało w 1995 roku jako połączenie zespołów Adventures Unlimited Software (istniejącego od 1984) i Interesting Systems (od 1990). Przez pierwsze dwa lata istnienia twórcy Dark Age of Camelot byli znani jako Interworld Productions – w 1997 roku wykreowano obecną nazwę. Choć kariera omawianego dewelopera zaczęła się w 2001 roku, wraz z premierą wspomnianego MMORPG, stworzył on wcześniej sporo innych sieciowych gier, nie tylko z gatunku cRPG – między innymi Silent Death Online, Megastorm Millenium i ID4 Online.