Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 29 stycznia 2014, 13:18

autor: Góral

Electronic Arts - dalszy wzrost wartości cyfrowej dystrybucji i ponad 300 mln dolarów straty

Dzięki najnowszemu raportowi finansowemu koncernu Electronic Arts poznaliśmy dane dotyczące kondycji firmy. Pomimo wzrostu znaczenia cyfrowej dystrybucji (w tym działu EA Mobile) i zagarnięcia około 1/3 rynku gier na next-geny, korporacja i tak zanotowała straty w wysokości 308 mln dolarów.

Electronic Arts to wiodący wydawca gier na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One. - Electronic Arts - dalszy wzrost wartości cyfrowej dystrybucji i ponad 300 mln dolarów straty - wiadomość - 2014-01-29
Electronic Arts to wiodący wydawca gier na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One.

Koncern Electronic Arts opublikował raport finansowy za trzeci kwartał roku fiskalnego 2014, zakończony 31 grudnia 2013 roku. Zanotowano w nim 808 mln dolarów przychodu netto. Jednocześnie, w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego, o 27% - do kwoty 410 mln dolarów (wcześniej było to 321 mln dolarów) - wzrosła wartość przychodu netto z tytułu dystrybucji cyfrowej. Jest to kolejny okres, w którym firma uzyskała większe profity w tym modelu sprzedaży, niż w przypadku tradycyjnych kanałów dystrybucji (pudełkowe wydania gier). Dowiedzieliśmy się także, że dzięki takim grom jak Battlefield 4, Madden NFL 25, FIFA 14 i Need for Speed Rivals EA jest numerem jeden wśród wydawców na konsolach nowej generacji (PlayStation 4 oraz Xbox One).

Raport finansowy Electronic Arts:
  • 808 mln dolarów przychodu netto, straty w wysokości 308 mln dolarów
  • Wzrost przychodów z cyfrowej dystrybucji (410 mln dolarów)
  • Battlefield 4 i FIFA 14 w pierwszej trójce najlepiej sprzedających się gier na Zachodzie w grudniu 2013 roku

Mimo przyzwoitych wyników, korporacja i tak zanotowała stratę w wysokości 308 mln dolarów (45 mln dolarów straty rok wcześniej). Sytuacji nie zmieniły doskonałe wyniki działu odpowiedzialnego za gry mobilne (przychód wynoszący 125 mln dolarów, co stanowi wzrost o 26%), czy 60% skok popularności FIFA Ultimate Team, Madden NFL Ultimate Team i NHL Hockey Ultimate Team.

Z opublikowanych danych wynika także, że że w grudniu 2013 roku Battlefield 4 i FIFA 14 dostały się do pierwszej trójki najlepiej sprzedających się gier na Zachodzie. Jednocześnie ostatnia odsłona wirtualnej piłki nożnej była najpopularniejszą produkcją w Europie. Niestety nie ujawniono konkretnych liczb.

Gry Electronic Arts dedykowane konsolom PlayStation 4 i Xbox One zgarnęły na Zachodzie 35% rynku. Wynik ten udało się osiągnąć m.in. dzięki sporej ilości dostępnych tytułów (pięć produkcji przygotowanych na debiut next-genów). Mimo wszystko koncern cały czas traci i w najbliższym czasie sytuacja zapewne nie ulegnie znacznej poprawie.