Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 stycznia 2012, 12:55

autor: Adrian Werner

EA zamknęło studio odpowiedzialne za gry z Harrym Potterem

Początek roku nie okazał się udany dla odpowiedzialnego za serię gier z Harrym Potterem w roli głównej zespołu Bright Light. Będąca właścicielem tego studia firma Electronic Arts podjęła decyzję o jego zamknięciu.

W październiku zeszłego roku pisaliśmy o kłopotach należącego do firmy Electronic Arts studia Bright Light. Wydawca rozpoczął wtedy konsultacje z pracownikami tego zespołu. Niestety nie zaowocowały one niczym pozytywnym i ostatecznie podjęto decyzję o zamknięciu studia.

EA zamknęło studio odpowiedzialne za gry z Harrym Potterem - ilustracja #1

Electronic Arts podkreśla, że nie ma zamiaru wycofywać się z produkcji gier w Wielkiej Brytanii. Spora część ludzi z Bright Light została przeniesiona do innych brytyjskich zespołów wydawcy, czyli Criterion Games i specjalizującego się w grach społecznościowych Playfish. Ponadto wielu byłych pracowników Bright Light znalazło już zatrudnienie w takich firmach jak Jagex czy Supermassive Games.

Decyzja o zamknięciu Bright Light nie jest niestety żadnym zaskoczeniem dla kogokolwiek, kto śledził ostatnie dokonania tego zespołu. Wypuszczona w lipcu zeszłego roku gra Harry Potter i Insygnia Śmierci – część 2 okazałą się spektakularną porażką. Nie tylko zebrała bardzo niskie oceny, ale co gorsza, jej sprzedaż na wszystkich platformach docelowych łącznie nie przekroczyła pół miliona egzemplarzy. Dla produkcji korzystającej z tak popularnej licencji jest to wyjątkowo słaby wynik.

EA zamknęło studio odpowiedzialne za gry z Harrym Potterem - ilustracja #2

Początki Bright Light sięgają 1995 roku. Wtedy to Electronic Arts wykupiło legendarne brytyjskie studio Bullfrog Productions. W ciągu kilku następnych lat zespół opuściła większość liczących się pracowników, w tym Peter Molyneux oraz Demis Hassabis. Ostatnią wydaną pod szyldem Bullfrog grą okazało się Theme Park World. W 2000 roku Electronic Arts dokonało konsolidacji swoich brytyjskich zespołów w jedno studio nazwane po prostu Electronic Arts UK. Samą nazwę Bright Light zaczęto używać od marca 2008 roku.

Ostatnia aktualizacja: 2012-01-06

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.