Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 lutego 2023, 09:55

EA kasuje gry, w tym Titanfall Legends [Aktualizacja #2]

Electronic Arts ma za sobą udany kwartał fiskalny, ale nie zamierza kontynuować rozwoju Battlefielda i Apex Legends na urządzeniach mobilnych.

Źródło fot. Respawn Entertainment | Electronic Arts.
i

Aktualizacja #2

Pojawiły się kolejne doniesienia o skasowanym Titanfall Legends. W grze mieliśmy zobaczyć przywróconego do życia BT, Tytan Jacka Coopera z Titanfall 2, innych bohaterów Titanfalla oraz najemnika Kubena Bliska, w którego zresztą przyszłoby się nam wcielić. Legendy z Apex Legends byłyby źródłem specjalnych mocy, a za inspirację dla rozgrywki posłużył Doom Eternal.

Aktualizacja #1

Jak się okazuje, EA skasowało również niezapowiedzianą grę singleplayer. Z informacji podanych przez agencję Bloomberg wynika, że tytuł był osadzony w uniwersum współdzielonym przez cykl Titanfall i sieciową strzelankę Apex Legends. Jego nazwa kodowa to Titanfall Legends. Na czele 50-osobowego zespołu studia Respawn zajmującego się grą stał Mohammed Alavi, współtwórca dwóch pierwszych odsłon Modern Warfare.

Oryginalna wiadomość

Nie tylko Ubisoft kasuje swoje produkcje. Tak jak francuski wydawca ostatnio skasował kilka projektów, zakończył żywot Hyper Scape i zablokował funkcje sieciowe w starszych produkcjach, tak i Electronic Arts szykuje się do porzucenia Battlefield Mobile oraz Apex Legends Mobile. Ta pierwsza produkcja nie zdążyła jeszcze zadebiutować na rynku.

W obu przypadkach decyzję uzasadniono oczekiwaniami graczy, którym najwyraźniej nie sprostały te produkcje. Serwery mobilnego „Apexazostaną zamknięte 1 maja (niecały rok po premierze), a twórcy zablokowali już mikrotransakcje.

EA kasuje gry, w tym Titanfall Legends [Aktualizacja #2] - ilustracja #1
Apex Legends nie zawojowało urządzeń mobilnych. Źródło: Respawn Entertainment | Electronic Arts.

Jednakże na tym kończą się podobieństwa. Electronic Arts nie może zbytnio narzekać na problemy z finansami (albo z otwarcie zirytowanymi pracownikami). W trzecim kwartale 2023 roku fiskalnego firma uzyskała 1,3 miliarda dolarów przychodu, poprawiając swój wynik sprzed roku o 13%. To samo dotyczy wpływów za wszystkie trzy kwartały.

Mimo to minione trzy miesiące (tj. okres od października do grudnia) miały być „wyzwaniem” dla EA. Przynajmniej w teorii, bo choć w tym czasie firma nie wydała żadnej większej gry, to ostatnia FIFA ma za sobą rekordowy kwartał. W samej tylko Ameryce Północnej seria zwiększyła swoją sprzedaż o połowę z roku na rok. Znakomicie poradziły sobie też mobilna oraz sieciowa odsłony cyklu.

Mimo to Electronic Arts obniżyło prognozy finansowe za cały 2023 rok fiskalny. Po części wynika to ze wspomnianego „uśmiercenia” mobilnego Battlefielda i „Apexa” oraz opóźnienia premiery nowego Star Wars Jedi. Obawy wzbudziły też „tendencje” z ostatniego kwartału. Chodzi m.in. o spadek przychodów z Apex Legends, co prawda przewidziany, ale bardziej gwałtowny, niż prognozowano.

Jednocześnie Chris Suh – dyrektor finansowy EA – oświadczył, że priorytetem dla firmy będą „doznania graczy, a inwestycje kierowane są tam, gdzie mogą one mieć najbardziej pozytywny wpływ na naszych graczy i na wzrost [przychodów – dop. red.]”.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej