Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportoweANDiOSWP
Okładka FIFA Mobile (AND)
OkładkaFIFA Mobile (AND)

FIFA Mobile

Mobilna odsłona najpopularniejszej serii gier piłkarskich, stworzona przez zespół EA Mobile. W porównaniu z oryginałem, schemat rozgrywki został dostosowany do specyfiki urządzeń przenośnych, co pociągnęło za sobą pewne uproszczenia.

Sportowe | zagraj za darmo | piłka nożna | manager piłkarski

Kolekcja gier
Obserwuj grę

FIFA Mobile Premiera

11paź2016

iOS AND WP

Gry podobne do FIFA Mobile

eFootball 2022

FIFA 14

New Star Manager

FIFA Mobile to wydana na platformę AND, iOS i WP zręcznościowa gra piłkarska. Korzysta ona z modelu darmowego z mikropłatnościami i opracowało ją będące częścią firmy Electronic Arts studio EA Mobile.

Mechanika

Gra FIFA Mobile to poboczna odsłona marki, w wielu aspektach uproszczona w stosunku do popularnego na pecetach oraz konsolach cyklu. Rozgrywka jest zręcznościowa i umożliwia graczom kontrolowanie pojedynczych zawodników podczas meczów, ale nie zabrakło także lekkich opcji menadżerskich, pozwalających zarządzać drużyną i ustalać taktykę. Produkcja oferuje dopracowany silnik meczowy, w którym rozgrywki są realistyczne i dynamiczne. Jest on wykorzystywany zarówno podczas samotnej zabawy, jak i w rywalizacji wieloosobowej. Dodatkową zaletą jest wykorzystanie oficjalnej licencji, dzięki czemu w grze znalazło się 30 lig, 650 zespołów i ponad 17 000 zawodników.

W porównaniu z poprzednimi odsłonami, wydane na system AND, iOS i WP FIFA Mobile oferuje sporo zmian. Jedną z nich jest dodanie trybu Attack Mode, pozwalającego rozgrywać błyskawiczne, trwające mniej niż dwie minuty mecze. W nich gracze ustalają najpierw taktykę dla drużyny, a potem przejmują kontrolę tylko w trakcie ataków. Wszystko inne zostaje wycięte i obliczone w tle, co pozwala nam skoncentrować się wyłącznie na strzelaniu goli. Ponadto pojawiły się regularne eventy, które są powiązane z aktualnymi wydarzeniami w futbolowym świecie. Najczęściej przyjmują one formę minigierek, a udział w nich nagradzany jest różnorodnymi prezentami.

Zwiększono także nacisk na elementy społecznościowe. Gracze mogą zakładać własne ligi, pełniące rolę analogiczną do gildii w grach MMO. W ich ramach grupy użytkowników wspólnie pracują na wyniki i konkurują z innymi zespołami w sieciowych rankingach. Powraca również znany z poprzednich części tryb Ultimate Team, w ramach którego budujemy drużynę marzeń. Autorzy przygotowali nowy system tworzenia zespołu i ułatwili zarządzanie drużyną.

Minirecenzja FIFA Mobile – prawie jak… Madden NFL Mobile

PLUSY:
  1. zmian nie ma wiele, a te co wprowadzono nie do końca są udane, ale to w dalszym ciągu najlepsza gra piłkarska na urządzeniach mobilnych;
  2. tworzenie własnej drużyny z kart zawodników cały czas sprawia frajdę…
MINUSY:
  1. … ale też bywa męczące, gdyż nie da się normalnie poprowadzić drużyny;
  2. dziwaczny multiplayer, który w ogóle nie pasuje do piłki nożnej.

FIFA Mobile to nie pierwsza i nie ostatnia mobilna odsłona słynnej piłkarskiej serii. W ostatnich latach firma Electronic Arts koncentrowała się jednak główne na popularnym trybie Ultimate Team, na którym opierały się przenośne wydanie. W końcu jednak zrozumiano, że gracze chcą czegoś więcej i oto, co dostaliśmy.

W ogólnych założeniach gra nie odbiega zbytnio od zeszłorocznej odsłony i w dalszym ciągu zabawa opiera się na budowaniu wymarzonej drużyny piłkarskiej. Zawodników kupujemy w paczkach kart za pieniądze zarabiane podczas rozgrywki, co ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony wywołuje to uczucie bycia kolekcjonerem, które przyciągnęło do serii już niejedną osobę. Z drugiej nie można w normalny sposób stworzyć ekipy, często w zespole mamy zbyt wielu niepotrzebnych zawodników itd.

Koniec końców system cały czas sprawdza się całkiem fajnie, a zabawa jest wciągająca. Większe problemy pojawiają się, gdy chcemy pograć z żywym przeciwnikiem. Ktoś bowiem wpadł na pomysł, że zamiast klasycznego multiplayera, w którym rozgrywamy zwykłe spotkania, piłkarzami kierujemy tylko wtedy, gdy posiadamy piłkę na połowie przeciwnika. Rozwiązanie to jest po prostu dziwne i nijak nie pasuje do piłki nożnej. Podobna mechanika funkcjonuje w Madden NFL Mobile, ale ta gra traktuje o zupełnie innym sporcie i wypada OK, ale w grze FIFA Mobile już nie. Poza tym bawimy się jeszcze w innych trybach – Live Events, czyli specjalnych wyzwaniach oraz Season Mode, w którym walczymy z prawdziwymi klubami. W obu przypadkach nie ma się do czego przyczepić.

FIFA Mobile to w gruncie rzeczy gra bardzo podobna do poprzedniej części, a zmiana tytułu nie jest w stanie tego zamaskować. Wprowadzone usprawnienia są niewielkie i, co widać po multiplayerze, nie do końca udane. Mimo wszystko tytuł warto mieć na uwadze, gdyż na urządzeniach mobilnych chyba nie znajdziecie lepszej, licencjonowanej gry piłkarskiej. W przyszłym roku liczymy jednak na większe i bardziej trafne nowinki.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 7,2 / 10 na podstawie 110 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe FIFA Mobile: Odpowiednia dla każdego wieku.

FIFA Mobile Wymagania sprzętowe

Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem.
Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem.
Windows Phone

Windows Phone

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem.
iOS
AND
WP