Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 10 listopada 2008, 08:03

autor: Maciej Śliwiński

E-Sport - podsumowanie tygodnia (2 - 9 listopada)

Przez ostatni tydzień oczy graczy z całego świata zwrócone były na Kolonię. W Niemczech odbyła się jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez dla graczy – World Cyber Games 2008

Przez ostatni tydzień oczy graczy z całego świata zwrócone były na Kolonię. W Niemczech odbyła się jedna z największych i najbardziej prestiżowych imprez dla graczy – World Cyber Games 2008.

WCG przez profesjonalistów traktowane jest jako Mistrzostwa Świata. Turnieje eliminacyjne odbywają się na całym świecie, medale WCG są uznawane za najbardziej pożądane wśród zawodników.

W przeszłości Polacy odnosili spore sukcesy. W 2002 roku WCG rozgrywane było w koreańskim Daejeon, a brązowy medal w turnieju Starcraft zdobył Artur ‘BlackMaN’ Michalak. Cztery lata później jeszcze większy sukces odnotowali zawodnicy Team Pentagram (obecnie MYM) zdobywając złoty medal w kategorii Counter Strike 1.6.

Tegoroczna Reprezentacja Polski składała się z 9 zawodników. Tradycyjnie już na wielkiej imprezie reprezentowała nas drużyna Meet Your Makers (Counter Strike 1.6). Kwalifikacje uzyskali też Dariusz ‘MeS’ Kramp (Warcraft 3), Rafał ‘Nadol’ Nadolski (Need for Speed), Jakub ‘Saviola’ Olczak (FIFA) oraz Krzysztof ‘Draco’ Nalepka (Starcraft).

E-Sport - podsumowanie tygodnia (2 - 9 listopada) - ilustracja #1

Przed turniejem niektórzy kibice w naszym kraju zapowiadali, że mamy aż trzy lub cztery szanse medalowe. Niestety rzeczywistość zweryfikowała marzenia wielu fanów. Meet Your Makers, które w ciągu niecałego miesiąca odwiedziło Los Angeles, Dubaj, Chengdu oraz Warszawę. Ciągłe podróże, brak czasu na trening i przede wszystkim wielkie zmęczenie zawodników spowodowało, że najlepszy polski zespół pożegnał się z WCG już w ćwierćfinale, pokonany przez późniejszego triumfatora, duńskie Mortal Team Work.

Nasz pierwszy profesjonalny gracz w historii, Krzysiek ‘Draco’ Nalepka, swoją przygodę z WCG zakończył już na fazie grupowej. Sprawiedliwie trzeba jednak przyznać, że Krzysiek trafił do jednej z najtrudniejszych grup, a szans awansu do fazy pucharowej pozbawił go późniejszy zdobywca srebrnego medalu, Koreańczyk Song 'Stork' Byung Goo. Turniej wygrał inny gracz z kolebki profesjonalnego Starcrafta - Park 'Luxury' Chan Soo

Dariusz ‘MeS’ Kramp już podczas losowania grup mógł mówić o wielkim pechu. Brak rozstawień najlepszych graczy powoduje, że zawodnik może trafić do grupy banalnej lub grupy śmierci. Reprezentant Polski wylosował najgorzej jak mógł, trafiając pięciu renomowanych graczy. Mimo to udało mu się pokonać między innymi znanego holendra Kevina 'RotterdaM' van der Kooi. Było to jednak za mało i Darek mógł wracać do domu już pierwszego dnia zawodów. Drugi w karierze tytuł mistrza WCG zdobył Manuel 'Grubby' Schenkhuizen pokonując po niesamowitym spotkaniu Koreańczyka Jae Ho 'Moon' Jang

Nasz drużynowy Mistrz Europy, Kuba ‘Saviola’ Olczak zakończył rozgrywki w czołowej szesnastce zawodników. Gracz D-Link PGS musiał przełknąć gorycz porażki w ćwierćfinałowym pojedynku z reprezentantem Hiszpanii, Davidem 'maximo12' Arboli. Cały turniej wygrał rewelacyjny nastolatek z Rumuni Craciun 'BeBe' Victor.

E-Sport - podsumowanie tygodnia (2 - 9 listopada) - ilustracja #2

Największy sukces w Niemczech odniósł Rafał ‘Nadol’ Nadolski. Dla kierowcy zespołu D-Link PGS był to absolutny debiut na międzynarodowej imprezie. Mimo to, uznawany za następcę innego świetnego kierowcy – Krzysiak Sojki, Nadol pokazał się z rewelacyjnej strony. Rozgrywki grupowe zakończył na pierwszym miejscu, w fazie pucharowej odesłał do domu reprezentanta gospodarzy i Mistrza Europy – silvera. Walkę o brązowy medal przegrał ostatecznie o kilka sekund.

Kolejne World Cyber Games odbędzie się w Chengdu za rok.