Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 28 maja 2015, 14:50

Desktop Dungeons debiutuje na tabletach z Androidem i iPadach

Studio QCF Design wprowadziło do oferty platform Google Play i App Store grę Desktop Dungeons. Akcji produkcji, będącej konwersją z PC, toczy się w realiach fantasy, a gracz wciela się w rolę władcy niewielkiego królestwa. Aby doprowadzić je do rozkwitu król musi wyprawiać herosów do losowo generowanych podziemi, gdzie czekają skarby, potwory i... śmierć.

Tej nocy, po wielu miesiącach oczekiwania, w ofercie platform Google Play i App Store zadebiutowała mobilna wersja Desktop Dungeons – nieszablonowego miksu strategii ekonomicznej, taktycznego cRPG w stylu roguelike oraz gry logicznej. Tytuł południowoafrykańskiego studia QCF Design został udostępniony w modelu premium. Posiadacze iPadów i tabletów z Androidem mogą go zakupić za niemałą kwotę 44 złotych. W zamian otrzymują jednak kompletną grę, pozbawioną jakichkolwiek mikropłatności.

Przypominam, że według wstępnych planów mobilna wersja Desktop Dungeons (bazująca na Enhanced Edition) miała pojawić się na rynku jeszcze w zeszłym roku, ale twórcom nie udało się dotrzymać tego terminu. Problemy z optymalizacją i biurokracja doprowadziły nawet do przełożenia pewnej, wydawało się, premiery kwietniowej na końcówkę maja. Wszystkie trudności najwidoczniej zostały już jednak zażegnane – pierwsze oceny graczy na platformie Google Play mogą sugerować, że konwersja pecetowego tytułu udała się w 100%.

Zamierzeniem twórców było przekonwertowanie gry – wydanej oryginalnie na komputerach osobistych pod koniec 2013 roku – w niemal niezmienionej postaci. Użytkownicy tabletów otrzymali odsłonę identyczną pod kątem zawartości, funkcji i systemów (np. rozwoju). Ewentualne różnice wynikają z innej specyfiki urządzeń działającym pod kontrolą systemów Android i iOS. Dostrzeżemy je w interfejsie, który został dostosowany do obsługi za pomocą ekranu dotykowego.

Edycje mobilne są też kompatybilne z save’ami utworzonymi w ramach wersji pecetowej. Nic nie stoi zatem na przeszkodzie, aby kontynuować rozgrywkę rozpoczętą na komputerze osobistym na smartfonie lub tablecie, np. podczas podróży autobusem czy na wakacjach. Wraz z premierą odsłony mobilnej, grę wzbogacono też o tzw. Daily Challenges. Wyzwania są rozgrywane na oddzielnych mapach, identycznych dla każdego uczestnika zabawy. Celem jest uzyskanie jak najlepszego wyniku punktowego i zajęcie możliwie najwyższego miejsca w rankingu (odrębnego dla każdej platformy sprzętowej).

Przypominam, że Desktop Dungeons przenosi nas do magicznego świata fantasy, gdzie przejmujemy władzę nad niewielkim królestwem i staramy się uczynić z niego potężne imperium. Rozbudowa stolicy wymaga oczywiście ogromnych nakładów finansowych.  W tym celu gracz musi regularnie odwiedzać okoliczne podziemia, pełne drogocennych skarbów. Niestety, mroczne korytarze zamieszkują najróżniejsze monstra, których zgładzenie wymagać będzie zatrudniania i wypuszczania w bój coraz to bardziej doświadczonych herosów. Produkcja cechuje się wysokim poziomem trudności, posiada prostą, ale urokliwą szatę graficzną 2D i powinna przypaść do gustu fanom strategii i gier cRPG.