Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 16 października 2002, 09:11

autor: Łosiu

Deep Fritz kontra Vladimir Kramnik - kto wygra maszyna czy człowiek?

Pojedynek, w którym stają przeciwko sobie niemiecki program szachowy Deep Fritz 7 oraz szachowy mistrz świata, Vladimir Kramnik, nabrał po wczorajszym zwycięstwie Deep Fritza nowych barw. Obecny wynik starcia przewidzianego na osiem meczy wynosi 3 – 3. Przypominam, że starcie rozpoczęło się remisem i dwoma zwycięstwami Kramnika i wszystko wskazywało na to, że pomimo tego iż Deep Fritz uważany jest za najlepszy program szachowy, to nie pokona mistrza. Jak widać pogląd ten był bardzo mylny. W czwartym meczu oponenci zremisowali, a w dwóch ostatnich, które miały miejsce 13 i 15 października program zatryumfował. Pozostały jeszcze dwa ekscytujące mecze - czy powtórzy się sytuacja z 1997 roku kiedy to Gary Kasparov został pokonany przez superkomputer Deep Blue – zobaczymy jutro i w tą sobotę.

Pojedynek, w którym stają przeciwko sobie niemiecki program szachowy Deep Fritz 7 oraz szachowy mistrz świata, Vladimir Kramnik, nabrał po wczorajszym zwycięstwie Deep Fritza nowych barw. Obecny wynik starcia przewidzianego na osiem meczy wynosi 3 – 3. Przypominam, że starcie rozpoczęło się remisem i dwoma zwycięstwami Kramnika i wszystko wskazywało na to, że pomimo tego, iż Deep Fritz uważany jest za najlepszy program szachowy, to nie pokona mistrza. Jak widać pogląd ten był bardzo mylny. W czwartym meczu oponenci zremisowali, a w dwóch ostatnich, które miały miejsce 13 i 15 października program zatryumfował. Pozostały jeszcze dwa ekscytujące mecze - czy powtórzy się sytuacja z 1997 roku kiedy to Gary Kasparov został pokonany przez superkomputer Deep Blue – zobaczymy jutro i w tą sobotę.

Po ostatniej przegranej Vladimir Kramnik, był pod wrażeniem możliwości programu Deep Fritz. Przyznał, że był to wspaniały mecz, a przeciwnik zastosował niezwykle efektywną taktykę defensywną. Dodał także, że ostatnie porażki nie załamały go i może jeszcze wygrać ten pojedynek...

Przypominam, że Deep Fritz może ocenić w ciągu sekundy, bagatelka, 3,5 miliona ruchów. Mistrz szachowy Vladimir Kramnik, w przypadku zwycięstwa otrzyma milion dolarów nagrody, w przypadku remisu 800 tysięcy dolarów, a w przypadku porażki 600 tysięcy dolarów.

Wszystkie pojedynki są transmitowane na żywo i jeżeli jesteście zainteresowani możecie oglądać ich przebieg na stronie producenta Deep Fritza, firmy Chessbase.