Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 czerwca 2015, 20:28

autor: Góral

DayZ umiera? Liczba aktywnych graczy drastycznie spadła

Według analizy popularności DayZ opublikowanej w serwisie VentureBeat, zainteresowanie produkcją studia Bohemia Interactive drastycznie zmalało. W szczytowym momencie popularności zanotowano bowiem ponad 45 tys. osób bawiących się jednocześnie, podczas gdy obecnie liczba ta w najlepszym razie oscyluje w okolicach około 9 tys. graczy.

DayZ umiera? Liczba aktywnych graczy drastycznie spadła - ilustracja #1

W serwisie VentureBeat dokonano analizy popularności DayZ – głośnej gry z gatunku survival, tworzonej przez studio Bohemia Interactive. W styczniu bieżącego roku tytuł dostępny w ramach Steam Early Access, przekroczył próg 3 mln sprzedanych egzemplarzy, jednak wygląda na to, że zaczyna on po prostu nudzić graczy. Jak zauważono w artykule opublikowanym we wspomnianej witrynie, DayZ w szczytowym momencie popularności zanotowało ponad 45 tys. osób bawiących się w tym samym czasie. Trzy miesiące temu udało się dobić do około 30 tys. Natomiast obecnie, przy 3,1 mln sprzedanych kopii (dane pochodzące z licznika „ocalałych” na oficjalnej stronie) liczba ta zmalała do około 9 tys. graczy znajdujących się w tym samym czasie w świecie gry.

Moment największego zainteresowania tytuł ma więc już za sobą. Wśród powodów takiego stanu rzeczy wymieniono argumenty użytkowników forum Reddit, według których w przypadku tej gry nic nie idzie zgodnie z planem. Prace postępują zbyt wolno, a dodatkowo twórcy wprowadzając nowe rzeczy, psują dobrze działające elementy. Ponadto jeden z forumowiczów zauważył, że gra została po prostu zbyt wcześnie udostępniona. Ci co chcieli zagrać, spędzili w niedopracowanym projekcie setki godzin i teraz mają go już dość.

Faktycznie coś w tym może być, gdyż wspomniane na początku 3 mln egzemplarzy rozeszło się w ciągu pierwszych 13 miesięcy. Od tamtej pory, w ciągu kolejnych kilku miesięcy, tytuł sprzedał się „zaledwie” w liczbie 100 tys. sztuk. Sprzedaż produkcji ewidentnie straciła na dynamice i jak widać także na aktywności graczy. Warto również zauważyć, że w międzyczasie rynek survivalowych produkcji się rozrósł. Na Steamie pojawiły się takie gry jak: Rust, H1Z1, The Forest, Stranded Deep, a ostatnio ARK: Survival Evolved. Krótko pisząc, gracze mają z czego wybierać i DayZ nie jest już jedyną słuszną opcją.

Czekamy zatem na dalszy rozwój tego projektu. Przypominam także, że produkcja ma się ukazać w przyszłości na konsoli PlayStation 4, a pod koniec roku PC-towa wersja ma wejść w fazę beta, więc to z pewnością nie jest jeszcze koniec życia DayZ.