Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4
Okładka Just Survive (PC)
OkładkaJust Survive (PC)

Just Survive

H1Z1: Just Survive

Należąca do popularnego gatunku sandboksowych symulatorów przetrwania gra MMO studia Daybreak Game Company (dawnego Sony Online Entertainment).

Akcji | FPP | TPP | zombie | postapokalipsa | sandbox | horror | survival | MMO | crafting

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Just Survive Premiera

anulowana

PS4

17lut2016

PC

Gry podobne do Just Survive

DayZ

SCUM

Left 4 Dead

H1Z1: Just Survive to sandboksowa gra MMO z elementami survivalu, wpisująca się w popularny nurt produkcji z gatunku Massive Multiplayer Online, osadzonych w realiach apokalipsy zombie. W tym wypadku nie mamy jednak do czynienia z kolejnym tytułem niezależnym, ale produkcją dużego studia Daybreak Game Company, znanego wcześniej pod nazwą Sony Online Entertainment i mającego na swoim koncie tak popularne serie, jak Planetside czy EverQuest. Gra dystrybuowana jest w modelu tradycyjnym z opcjonalnymi mikropłatnościami, za pomocą których możemy nabywać szereg przydatnych elementów ekwipunku.

Opisywana produkcja stanowi rozwinięcie pomysłów znanych z gry H1Z1, która przez ponad rok dostępna była w ramach programu Steam Early Access i zyskała sobie całkiem spore grono użytkowników. W miarę jak społeczność graczy zaczęła dzielić się na dwie grupy, koncentrujące się na eksploracji i aspektach czysto survivalowych, bądź to na samym trybie PvP – producent gry postanowił podzielić ją na dwie niezależne produkcje, rozwijane przez dwa oddzielne zespoły. W odróżnieniu od H1Z1: King of the Kill skupiającej się w większym stopniu na akcji i rywalizacji graczy, H1Z1: Just Survive pozostała wierna pierwotnej koncepcji H1Z1.

Fabuła

Akcja H1Z1: Just Survive toczy się 15 lat po wykryciu tytułowego, śmiercionośnego wirusa H1Z1 – w czasie, kiedy niemalże cała ludzka cywilizacja legła w gruzach, a ostatni ocaleni każdego dnia toczą bezpardonową walkę o przetrwanie, zmagając się z hordami żywych trupów oraz mocno ograniczonymi zasobami, niezbędnymi do przeżycia w postapokaliptycznym świecie. Punktem wyjścia dla pierwotnej wersji gry było przypadkowe miasteczko gdzieś na terenie Stanów Zjednoczonych, lecz w miarę rozwoju produkcji deweloperzy sukcesywnie zwiększali rozmiar świata, wprowadzając szereg zróżnicowanych lokacji – od prawdziwej dziczy do całych miasteczek. Aby ułatwić przemierzanie owej rozległej przestrzeni, do dyspozycji graczy oddano też rozmaite pojazdy naziemne.

Mechanika

W odróżnieniu od skupiającego się na samej rywalizacji graczy bliźniaczego H1Z1: King of the Kill – Just Survive stanowi rozwinięcie pierwotnej koncepcji gry i koncentruje się przede wszystkim na aspektach survivalowych. Sedno rozgrywki stanowi tu więc eksploracja, pozyskiwanie zasobów i wytwarzanie niezbędnych do życia przedmiotów oraz walka z czyhającymi na nas zagrożeniami. Podczas zabawy gracze muszą zadbać o podstawowe potrzeby życiowe swoich postaci, takie jak jedzenie, picie czy miejsce do spania i uważać nie tylko na siebie nawzajem, ale również na dzikie zwierzęta i wałęsające się po świecie gry hordy żywych trupów.

Do naszej dyspozycji oddano niezwykle bogaty zestaw narzędzi, umożliwiających im pozyskiwanie surowców (np. poprzez ścinanie drzew), a następnie stawianie własnych kryjówek, domów, a nawet całych osad. W grze nie zabrakło też rozbudowanego systemu rzemiosła, pozwalającego na konstruowanie narzędzi czy broni (jak choćby koktajle Mołotowa). Jednocześnie zrezygnowano tu z typowego systemu rozwoju postaci, pozwalającego awansować na kolejne poziomy i w miarę wzrostu doświadczenia nabywać coraz to nowsze umiejętności. W H1Z1: Just Survive śmierć postaci jest ostateczna i oznacza utratę całego posiadanego wyposażenia, dlatego podczas zabawy musimy być niezwykle ostrożni w swoich poczynaniach.

Jak na grę MMO przystało, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w trakcie gry użytkownicy łączyli się w grupy, pomagając sobie wzajemnie i starając się przeżyć kosztem innych ocalałych. Nie zabrakło też możliwości atakowania oraz podpalania kryjówek innych graczy. Potencjał dla budowania postapokaliptycznego społeczeństwa zapewnia zaś fakt, że na każdym serwerze mogą znaleźć się nawet setki graczy jednocześnie.

Kwestie techniczne

Wydana na platformie PC i PS4 gra H1Z1: Just Survive – podobnie jak bliźniacza H1Z1: King of the Kill (oraz pierwotna wersja H1Z1) czyni użytek ze zmodyfikowanej wersji autorskiego silnika studia Daybreak Game Company, wykorzystanego wcześniej m.in. w PlanetSide 2, Landmark i EverQuest Next. Jednocześnie tytuł otrzymał wsparcie dla specjalnej usługi o nazwie Player Studio, umożliwiające graczom wymienianie się swoimi kreacjami i handlowania nimi (również za prawdziwe pieniądze).

Dodatkowe informacje

Mimo że przed oficjalnym podziałem H1Z1 na dwie niezależne produkcje, spora część osób grających w wersję „early access” posiadała już cały szereg ekwipunku – w tym ten zakupiony za realną gotówkę dzięki obecnym w grze mikropłatnościom – twórcy ze studia Daybreak Game Company zadbali o to, aby cała operacja odbyła się bez uszczerbku dla graczy. Wszyscy posiadający w swojej bibliotece Steam pierwotną wersję H1Z1, w dniu 17 lutego 2016 roku otrzymali bezpłatnie zarówno H1Z1: Just Survive, jak i H1Z1: King of the Kill. Jednocześnie posiadany przez graczy ekwipunek został zdublowany i przeniesiony bez zmian do obu ww. gier.

Tryb gry: massive online multiplayer  

Ocena użytkowników: 4,7 / 10 na podstawie 88 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,5 / 10 na podstawie 862 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Just Survive: 18+

Just Survive Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 3.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 896 MB GeForce GTX 275 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i5 3.5 GHz/AMD Phenom II X6 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 560/Radeon HD 6970 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
PC
PS4