Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 marca 2018, 16:19

CI Games trzyma się mocno – rok 2017 na plusie

Polska firma CI Games opublikowała pełny raport finansowy ze swojej działalności w 2017 roku. Wbrew wszelkim przeciwnościom spółka zarobiła niemałe pieniądze, za co dziękować może strzelance Sniper: Ghost Warrior 3. Sama gra nie spełniła jednak oczekiwań twórców. Przy okazji poinformowano również, że wybrano już studio do współtworzenia Lords of the Fallen 2.

Zarząd firmy CI Games, rodzimej spółki odpowiedzialnej m.in. za niesławne Sniper: Ghost Warrior 3, podsumował w ramach raportu finansowego miniony 2017 rok. Jak się okazuje, jest dużo lepiej, niż można by się tego spodziewać. Pokaźny dokument jest przepełniony najróżniejszymi statystykami, my postaramy się przekazać najistotniejsze z punktu widzenia graczy informacje.

Czego by nie mówić o samej grze – zarobiła swoje z nawiązką. - CI Games trzyma się mocno – rok 2017 na plusie - wiadomość - 2018-03-28
Czego by nie mówić o samej grze – zarobiła swoje z nawiązką.

Choć wielu obserwatorów spisywało studio CI na straty po premierze wątpliwej jakości S:GW3, to okazuje się, że tytuł był sukcesem i rozszedł się w liczbie ponad miliona egzemplarzy. Sami twórcy raportu przyznają jednak, że ta konkretna produkcja nie spełniła ich oczekiwań. Jeśli chodzi o twarde dane, cała firma osiągnęła aż 103 mln zł przychodu (cztery razy więcej niż w poprzednim roku), a zysk netto wyniósł niemałe 5,5 mln. Dla porównania, w 2016 roku firma przyniosła straty w wysokości 14,39 mln. Przychód operacyjny w wysokości 33,6 mln pozwolił na całkowitą spłatę wcześniejszego zadłużenia, pieniędzy zostało nawet na swego rodzaju finansową poduszkę na przyszłość.

Przedstawiciele spółki wraz z prezesem Markiem Tymińskim podkreślają, że mimo udanego roku nie obyło się bez poważnych zmian w strategii. Parę miesięcy temu szefostwo zadecydowało o odejściu od inwestycji w segmencie gier AAA (duże, kosztowne produkcje) i skupieniu się na „budowie mocnego portfolio jakościowych gier”. Od 2018 roku główny zespół został nieco zredukowany i obecnie 30 deweloperów pracuje tam nad nieokreśloną taktyczną strzelanką (w ścisłej współpracy z podwykonawcami). Powiększono też skład zespołu wydawniczego, co może sugerować, na czym CI Games ma plan skupiać się w przyszłości.

Akcje CI Games zachowują dość stabilny poziom ok. 1 zł. (via Money.pl) - CI Games trzyma się mocno – rok 2017 na plusie - wiadomość - 2018-03-28
Akcje CI Games zachowują dość stabilny poziom ok. 1 zł. (via Money.pl)

Dodatkowo wybrano już podobno partnera, który pracować będzie nad stworzeniem Lords of the Fallen 2. Z jednej strony jest to krok do przodu w stosunku do ostatnich wieści, a z drugiej nadal nie oznacza jeszcze stricte rozpoczęcia projektu pełną parą. Raport wspomina, że dobry wynik 9 mln sprzedanych kopii „jedynki” pozwala wierzyć, że „planowana produkcja drugiej części tej gry przyniesie komercyjny sukces”. Nic więc dziwnego, że preproduckja znacznie się przedłuża, bo tytuł może stać się największym przedsięwzięciem tej firmy.

Na koniec przypomnijmy, że sam Marek Tymiński śmiało zaznaczył, że chciałby zrealizować co najmniej 3 projekty na łączną sumę 100 mln zł do 2020 roku. Może to oznaczać, że niedługo zaczniemy otrzymywać informacje o mniejszych grach autorstwa warszawskiego studia.

  1. Recenzja gry Sniper: Ghost Warrior 3 – snajperski Far Cry zalicza pudło
  2. Oficjalna strona gry Sniper: Ghost Warrior 3