Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 marca 2018, 16:00

autor: AlexB

Jak rozwijać postać w Far Cry 5 i inne porady na start

Dopiero co trafiłeś do Montany i już musisz mierzyć się z szalonymi członkami sekty, niebezpieczną fauną i notorycznym brakiem gotówki? Spokojnie, nasze porady pozwolą Ci przeżyć pierwsze chwile z Far Cry 5.

Far Cry 5 wczoraj oficjalnie zadebiutował na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One. Choć podstawy rozgrywki w tej grze nie powinny być obce fanom popularnego cyklu strzelanek z otwartym światem od firmy Ubisoft, niektórzy nowicjusze mogą na początku poczuć się nieco zagubieni na bezdrożach hrabstwa Hope w Montanie, które zostało opanowane przez fanatyczny kult charyzmatycznego Josepha Seeda. Dla nich bez wątpienia przydatny będzie przygotowywany przez nas poradnik, zawierający nie tylko dokładny opis przejścia zadań głównych i pobocznych w Far Cry 5, ale również garść cennych porad. W niniejszym tekście zebraliśmy kilka z bardziej istotnych, które ułatwią rozpoczęcie przygody.

Hrabstwo Hope pod rządami kultystów nie należy do zbyt przyjaznych miejsc. - Jak rozwijać postać w Far Cry 5 i inne porady na start - wiadomość - 2018-03-28
Hrabstwo Hope pod rządami kultystów nie należy do zbyt przyjaznych miejsc.

Ziemia święta?

Teren hrabstwa Hope jest naprawdę rozległy. Można go zwiedzać pieszo lub za pomocą samochodów, quadów, ciężarówek, łodzi oraz maszyn latających. Eksploracja jest istotna, gdyż tylko dzięki niej można odkrywać punkty szybkiej podróży (niebieskie ikony na mapie) i inne istotne miejsca (w Far Cry 5 zrezygnowano ze znanego z poprzednich części systemu wież). Należy jednak pamiętać, że „mgła wojny” zostanie usunięta tylko wtedy, gdy dotrzemy do danej lokalizacji drogą lądową lub morską. Nie można odsłaniać mapy za pomocą samolotów ani śmigłowców.

Po hrabstwie Hope można poruszać się zarówno pojazdami lądowymi, jak i morskimi oraz powietrznymi. - Jak rozwijać postać w Far Cry 5 i inne porady na start - wiadomość - 2018-03-28
Po hrabstwie Hope można poruszać się zarówno pojazdami lądowymi, jak i morskimi oraz powietrznymi.

Sprawy do załatwienia, rachunki do wyrównania

Opanowane przez kultystów hrabstwo Hope jest podzielone na trzy strefy (Dolinę Holland, Rzekę Henbane oraz Góry Whitetail), kontrolowane przez poruczników, czyli poszczególnych „guru” sekty U Bram Edenu – Johna Seeda, Jacoba Seeda i Faith Seed. Zadanie jest proste: wyeliminować tych ludzi i dotrzeć do osoby odpowiedzialnej za cały ten bałagan, czyli Josepha Seeda. Aby to zrobić, musimy stopniowo osłabiać wpływy niebezpiecznej wspólnoty w kolejnych regionach, za co zdobywamy tak zwane punkty oporu (oddzielne dla każdej strefy). Dostać je można między innymi za wykonywanie zadań pobocznych, likwidowanie posterunków kultystów, niszczenie ich własności (na przykład silosów) oraz branie udziału w losowych wydarzeniach. Uwaga! Wraz z postępami w zabawie przeciwnicy staną się silniejsi i zaczną korzystać z bardziej zaawansowanego sprzętu.

Aby móc stanąć do walki z osobą kontrolującą dany region mapy, trzeba najpierw zebrać odpowiednią liczbę punktów oporu. - Jak rozwijać postać w Far Cry 5 i inne porady na start - wiadomość - 2018-03-28
Aby móc stanąć do walki z osobą kontrolującą dany region mapy, trzeba najpierw zebrać odpowiednią liczbę punktów oporu.

Warto pamiętać, że nie trzeba wykonywać wszystkich zadań w danej strefie, by móc przejść do kolejnej. Struktura gry jest otwarta, zatem jeśli znudzi nam się jeden region, możemy od razu przenieść się do drugiego i powrócić później.

Zdolna bestia

Aby móc skutecznie wyzwalać mieszkańców Montany spod jarzma kultu Josepha Seeda, bohater (lub bohaterka) musi stale rozwijać swoje umiejętności. Robi się to za pomocą punktów talentu. Można je zdobywać na kilka sposobów. Pierwszym jest zaliczanie wyzwań, sprowadzających się na przykład do zabicia określonej liczby wrogów danym typem oręża lub uratowania odpowiedniej liczby cywilów. Drugim jest odnajdywanie czasopism o talentach. Trzecim jest wykonywanie misji, choć należy pamiętać, że nie za wszystkie zostaniemy nagrodzeni punktami talentu. W końcu czwartym jest branie udziału w zmaganiach w dodatkowym trybie Far Cry Arcade.

System rozwoju postaci w Far Cry 5 nieco różni się od tego znanego z poprzednich części. - Jak rozwijać postać w Far Cry 5 i inne porady na start - wiadomość - 2018-03-28
System rozwoju postaci w Far Cry 5 nieco różni się od tego znanego z poprzednich części.

Wiemy już, jak zdobywać punkty talentu, lecz pojawia się pytanie, na co je wydać? W początkowych etapach zabawy najlepiej zainwestować w umiejętność Zdolności przywódcze. Kosztuje ona 6 punktów talentu i aby ją odblokować, trzeba najpierw spotkać 3 specjalistów (o nich później). Dzięki niej podczas zabawy możemy podróżować nie z jednym, a z dwoma towarzyszami, co znacznie ułatwi rozgrywkę. Na starcie nie do przecenienia powinien być również perk Dodatkowy futerał (do kupienia za 8 punktów talentu), odblokowujący trzecie miejsce na broń, co znacznie poszerza możliwości bojowe naszej postaci. Graczy ceniących sobie bezpieczeństwo na początku zainteresować powinno Wzmocnienie zdrowia (pierwszy poziom dostępny za 6 punktów talentu), które pozwala na przyjęcie większych obrażeń, zanim postać padnie martwa. W końcu, chociażby by móc odnajdywać ukryte skarby, warto przeznaczyć 1 punkt na Kotwiczkę, która ułatwia docieranie do wyższych skalnych półek. Talenty, które warto odblokować w dalszej kolejności, znajdziecie tutaj.

Ramię w ramię

Podczas zmagań z sektą U Bram Edenu nie jesteśmy sami. W Far Cry 5 istnieje możliwość rekrutacji towarzyszy, którzy ułatwią walkę. Dzielą się oni na dwa rodzaje. Pierwszym są wojownicy. Stanowią oni wsparcie „niższej kategorii”. Można ich zwerbować maksymalnie trzech jednocześnie i są oni przydatni tak naprawdę tylko w początkowych etapach zabawy. Dużo bardziej wartościowy jest drugi typ towarzyszy, czyli specjaliści. W grze jest ich łącznie dziewięciu – pies Boomer, niedźwiedź Cheesburger, pantera Peaches, piloci Nick Rye oraz Adelaide Drubman, snajper Grace Armstrong, miłośnik rozwałki Hurk Drubman Junior, łowczyni Jess Black i piroman Sharky Boshaw. Każdy z nich ma swoje unikalne zdolności, przydające się w określonych sytuacjach. Więcej na ich temat, jak i na temat okoliczności spotkania poszczególnych specjalistów, przeczytacie tutaj. Należy pamiętać, że towarzysze nie są nieśmiertelni. Mogą polec podczas walki z potężniejszymi przeciwnikami. Istnieją dwa sposoby na przywrócenie ich do życie. Pierwszym jest natychmiastowa reanimacja na polu walki. Jeśli jednak nie zdążymy lub towarzysz leży w miejscu, w którym my również szybko stracilibyśmy życie, zostaje on uznany za rannego i musi odejść „do rezerwy” na dłuższy czas. Okres, przez który sojusznik będzie niedostępny, zależy od wykupionych zdolności.

Pies Boomer doskonale sprawdza się jako zwiadowca. - Jak rozwijać postać w Far Cry 5 i inne porady na start - wiadomość - 2018-03-28
Pies Boomer doskonale sprawdza się jako zwiadowca.

Jak wspomniano wyżej, każdy towarzysz ma umiejętności, które czynią go przydatnym w określonych sytuacjach. Jak w takim razie kompletować drużynę? Osoby preferujące ciche podejście powinny brać ze sobą Jass Black, Peaches lub Grace Armstrong. Dla osób wolących bardziej bezpośrednią konfrontację idealni będą Hank Drubman Junior, Cheesburger, Sharky Boshaw lub Adelaide Drubman. Jeśli natomiast zbyt dużym utrapieniem będą maszyny latające wroga, śmiało można zaprosić do zabawy Nicka Rye albo Adelaidę Drubman.

To nie jest kraj dla biednych ludzi

Choć nasz bohater jest policjantem, trafił on w sam środek nieprzyjaznego terytorium bez żadnego wsparcia, w tym również finansowego. Dlatego musi on sam zdobyć pieniądze na swój ekwipunek. Znów, jest kilka sposobów na zarabianie gotówki. Pierwszym i chyba najbardziej oczywistym jest wykonywanie zadań głównych i pobocznych. Ponadto można zająć się poszukiwaniem tak zwanych skrzynek prepperskich (są one związane z poboczną aktywnością poszukiwań skarbów), włamywaniem się do sejfów oraz sprzedawaniem fantów z upolowanych zwierząt i zabitych kultystów. Bardzo opłacalne jest również przejmowanie po cichu posterunków wroga. Za każde wyczyszczenie tych lokacji z przeciwników bez wszczynania alarmu otrzymamy w nagrodę dodatkowe 1000 dolarów.

Na co można wydawać gotówkę? Na broń i ulepszenia do niej, apteczki, stroje lub pojazdy. Należy mieć jednak na uwadze, że kupowanie zwykłych rodzajów pukawek czy samochodów jest całkowicie nieopłacalne, gdyż można często znaleźć je na szlaku. Z tego samego powodu mało korzystne jest również uzupełnianie amunicji w sklepach.

Szkoda zachodu

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że wzorem poprzedniej części Far Cry 5 można przejść w dziesięć minut bez żadnego wystrzału. Wystarczy, że podczas pierwszej misji, zatytułowanej Nakaz, nie aresztujemy Josepha Seeda (to znaczy, nie wciśniemy żadnego przycisku, gdy gra nas o to poprosi). Po około dwóch minutach odpali się ukryte zakończenie. Co się w nim znajduje? To musicie sprawdzić sami.

Skuwać czy nie skuwać? Oto jest pytanie. - Jak rozwijać postać w Far Cry 5 i inne porady na start - wiadomość - 2018-03-28
Skuwać czy nie skuwać? Oto jest pytanie.

Mamy nadzieję, że te porady pozwolą łatwiej wejść do nieprzyjaznego świata Far Cry 5. Teraz już tylko od was zależy, czy członkowie sekty U Bram Edenu wraz z jej przywódcą, Josephem Seedem, poniosą odpowiedzialność za wszystkie zbrodnie, jakich się dopuścili.

Gdzie jeszcze warto zajrzeć?