Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 kwietnia 2022, 20:40

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

CD Projekt RED i twórcy STALKER 2 precyzują wycofanie swoich gier z Rosji

Studia CD Projekt RED oraz GSC Game World doprecyzowały kilka aspektów odnośnie wycofania ich gier w Rosji. Wygląda na to, że nieliczni mieszkańcy tego kraju zagrają jednak w S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl.

W połowie marca kijowskie studio GSC Game World poinformowało, że gra S.T.A.L.K.E.R. 2: Heart of Chornobyl nie będzie sprzedawana w Rosji.

Jedynie gracze, którzy zdążyli złożyć preorder na cyfrową edycję, mają być w stanie zagrać w ten tytuł w owym kraju. Wygląda jednak na to, że zasada ta dotyczy tylko osób, które chcą zakupić grę.

STALKER 2 w Game Passie

Przedstawiciel studia poinformował na oficjalnym Discordzie STALKER-a, że produkcja wciąż będzie zawarta na premierę w subskrypcji Game Pass w każdym kraju, w którym abonament ten jest dostępny:

Gra będzie w Game Passie od dnia premiery. Jeśli w twoim kraju dostępna jest usługa Game Pass, gra też będzie dostępna.

Strona Xboxa pokazuje, że gracze na terenie Rosji z aktywnym abonamentem wciąż mogą korzystać z oferty Game Passa. Jednak serwis Igromania.ru donosi, że nie da się go tam kupić – i tym samym najpewniej odnowić – co wiąże się z nałożonymi na ten kraj sankcjami.

Jeśli jednak jakiś rosyjski gracz przed rozpoczęciem konfliktu wykupił subskrypcję na kilka lat do przodu bądź znalazł sposób, by ją pozyskać pomimo nałożonych sankcji, będzie w stanie zagrać w STALKER-a 2 (o ile ten się w ogóle ukaże).

Abonament Game Pass kupisz tutaj

CD Projekt RED

Nasza rodzima firma CD Projekt poinformowała na początku marca o wycofaniu swoich produktów z terenów Rosji i Białorusi. We wczorajszym komunikacie sprecyzowała kilka aspektów tej decyzji dotyczących graczy w wymienionych krajach.

 1. CDP nie jest pewny, czy następne gry studia CD Projekt RED otrzymają białoruskie bądź rosyjskie wersje językowe.
 2. Wciąż można tworzyć konta na GOG.com w Rosji i na Białorusi.
 3. Choć gier „Redów” i innych produktów w sklepie GOG.com nie da się tam kupić po 3 marca, wciąż można aktywować klucze i bez przeszkód grać w posiadane tytuły.
 4. Jedynie ci, którzy zdążyli dodać darmowego Gwinta: Wiedźmińską grę karcianą do swojej kolekcji przed 3 marca, będą w stanie w nią dalej grać.
 5. Gwint zniknął jednak z platform App Store i Google Play. Reinstalacja tej gry na urządzeniach mobilnych jest zatem niemożliwa.
 6. Mikrotransakcje zostały wyłączone.
 7. Przyjaciel z innego kraju wciąż jest w stanie podarować prezent graczowi z Rosji bądź Białorusi na platformie GOG.com.
 8. Wsparcie techniczne dalej funkcjonuje.
 9. Tamtejsze fora dyskusyjne firmy będą działać normalnie. Ma ona kontynuować przekazywanie wiadomości o produktach w językach rosyjskim i białoruskim.
 10. Przyszłe płatne rozszerzenia do Cyberpunka 2077 nie będą dostępne. Darmowe dodatki i aktualizacje mają jednak dalej się pojawiać.
 11. Gracze chcący zaktualizować Cyberpunka 2077 z wersji na Xboxa One do tej na Xboxa Series X/S mogą zrobić to bez przeszkód. Dla posiadaczy PlayStation będzie to jednak niemożliwe.
 12. W przypadku gry Wiedźmin 3: Dziki Gon studio ma poinformować, czy analogiczna aktualizacja będzie dostępna na poszczególnych platformach, gdy już zadebiutuje.

Nagrody

Wróćmy jeszcze do GSC Game World. Przed rozpoczęciem konfliktu studio promowało STALKER-a 2 za pomocą różnych zagadek w postaci szyfrów i gier rzeczywistości alternatywnej, za rozwiązanie których oferowało wszelkiego rodzaju nagrody. Użytkownik CHIGAN zapytał na Discordzie:

[…] czy wyślecie nagrody za gry w rzeczywistości alternatywnej do zwycięzców z Rosji i Białorusi?

Reprezentant studia, Mol1t, odpowiedział:

Nie ma jeszcze ostatecznej odpowiedzi na ten problem. Możliwość dostarczania fizycznych kopii do Rosji nie została dotąd w ogóle przeanalizowana, ponieważ nie jest to kwestia priorytetowa ze względu na wydarzenia w tym kraju.

Problem (procedura dostawy) będzie rozwiązywany indywidualnie z każdym zwycięzcą. Nie możemy teraz dać żadnych gwarancji.

ZASTRZEŻENIE

Firma GRY-OnLine S.A. otrzymuje prowizję od wybranych sklepów, których oferty prezentowane są powyżej. Dołożyliśmy jednak wszelkich starań, żeby wybrać tylko ciekawe promocje – przede wszystkim chcemy publikować najlepsze oferty na sprzęt, gadżety i gry.

 1. CD Projekt RED – strona oficjalna
 2. GSC Game World – strona oficjalna