Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 3 marca 2022, 17:40

autor: Michał "Maycuzai" Zegar

CD Projekt RED i Bloober Team wycofują swoje gry z Rosji

Zarówno CD Projekt RED, jak i Bloober Team poinformowały, że tymczasowo zaprzestają sprzedaży swoich gier na terenach Rosji oraz Białorusi. Zarządzenie to tyczy się również sklepu GOG.

W SKRÓCIE:
  1. Grupa CD Projekt zdecydowała o wstrzymaniu sprzedaży kopii cyfrowych i fizycznych swoich gier na terenach Rosji i Białorusi.
  2. Tyczy się to również usług świadczonych przez sklep GOG.
  3. Podobnie postąpił krakowski Bloober Team.

Wojna na Ukrainie cały czas eskaluje. Na szczęście wiele osób i biznesów stara się wspomóc jej mieszkańców. Wczoraj wicepremier Ukrainy wezwał gigantów gamingu do wyłączenia swoich usług w Rosji. Kilka polskich studiów odpowiedziało na ten urgens.

CD Projekt RED

Twórcy Cyberpunka 2077 i Wiedźmina 3: Dzikiego Gonu zamieścili dzisiaj na Twitterze ten oto komunikat:

W świetle militarnej inwazji Rosji na sąsiadującą z naszym krajem Ukrainę Grupa CD Projekt zdecydowała o wstrzymaniu sprzedaży wszystkich wyprodukowanych przez nas gier na terenie Rosji oraz Białorusi. Od dziś zaczynamy pracować z naszymi partnerami nad zawieszeniem cyfrowej dystrybucji i wstrzymaniem dostaw fizycznych kopii naszych tytułów w tych miejscach. Tyczy się to również każdej produkcji dystrybuowanej przez platformę GOG.

  1. W raporcie CD Projekt przyznał, że łączny udział Rosji i Białorusi w kupowaniu produktów firmy oraz w przychodach ze sprzedaży gier na platformie GOG w ciągu ostatnich 12 miesięcy wyniósł odpowiednio 5,4% i 3,7%.

Słowa od firmy

W dalszej części komunikatu padają słowa odnośnie obecnej sytuacji na Ukrainie:

Grupa CD Projekt w całości stoi murem za mieszkańcami Ukrainy. Choć nie jesteśmy organem politycznym, który może bezpośrednio wpływać na sprawy państwowe – i nie aspirujemy, by takowym być – wierzymy, że podmioty gospodarcze, gdy zjednoczone, mają moc inspirowania serc i umysłów ludzi. Wiemy, że gracze w Rosji i Białorusi, którzy nie mają nic wspólnego z inwazją, będą negatywnie dotknięci ową decyzją. Jednakże tą akcją chcemy dalej motywować społeczność na całym świecie, by wypowiadała się o tym, co ma miejsce w sercu Europy.

Dla naszych braci i sióstr, walczących za swój ojczysty kraj – bądźcie silni!

  1. Na końcu komunikatu widnieją słowa w języku ukraińskim „Chwała Ukrainie!”.

Bloober Team

Krakowskie studio odpowiadające za ciepło przyjęte The Medium, serię Layers of Fear czy Observera również dołożyło swoją cegiełkę w tej sprawie. W komunikacie firmy zamieszczonym na Facebooku czytamy:

Droga społeczności,

w związku z niesprowokowaną inwazją Rosji na Ukrainę, w której giną zarówno obrońcy, jak i cywile, Bloober Team podjął decyzję o zaprzestaniu sprzedaży naszych tytułów w Rosji i na Białorusi na wszystkich platformach. Współpracujemy z partnerami, aby wycofać gry ze sklepów w tych krajach – zakaz wejdzie w życie najpierw na Steamie.

Słowa od firmy

W kolejnych członach wiadomości deweloper argumentuje swoją decyzję słowami:

Sercami jesteśmy z narodem ukraińskim i jest to tylko jeden z kilku kroków, które obecnie podejmujemy, aby go wesprzeć. Rozumiemy, że nasza decyzja może dotknąć wielu rosyjskich i białoruskich graczy, którzy nie są zaangażowani w tę inwazję. Jednakże mocno wierzymy, iż każdy krok, który może pomóc w powstrzymaniu wojny, jest warty podjęcia – obejmuje to okazanie pełnej solidarności z ludnością Ukrainy zarówno poprzez słowa, jak i czyny, a także wywieranie presji na rosyjską i białoruską opinię publiczną.

Wierzymy, że globalny, wspólny opór może coś zmienić. Chcemy być częścią świata, który nie przymyka oczu na podżeganie do wojny. Nie pozostaniemy neutralni, gdy w grę wchodzi ludzkie życie.

Zespół Bloober.

  1. Co ciekawe, akcja ostatniej gry zespołu – wspomnianego The Medium – ma miejsce w Polsce niedługo po rozpadzie Związku Radzieckiego.
  2. Bloober Team pracuje obecnie nad zapowiedzianym ubiegłej jesieni Layers of Fear 3.
  1. Wojna w Ukrainie - reakcje deweloperów oraz organizacji gamingowych [News aktualizowany]
  2. Bloober Team – strona oficjalna
  3. CD Projekt RED – strona oficjalna