Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 19 lutego 2020, 16:47

autor: Entelarmer

CD Projekt jest trzecią największą spółką na warszawskiej giełdzie

Firma CD Projekt po raz kolejny osiągnęła rekordową wartość na warszawskiej giełdzie, stając się trzecią najwyżej notowaną spółką. Najwyraźniej Cyberpunk 2077 wciąż rozbudza wyobraźnię nie tylko graczy, ale i inwestorów.

CD Projekt podbija giełdę. - CD Projekt jest trzecią największą spółką na warszawskiej giełdzie - wiadomość - 2020-02-19
CD Projekt podbija giełdę.

Premiera Cyberpunka 2077 to wciąż kwestia (względnie) odległej przyszłości, ale nic nie wskazuje na to, by miało to negatywnie wpłynąć na kondycję CD Projektu. Przeciwnie, ledwie dwa tygodnie temu jego akcje osiągnęły rekordową wartość ponad 300 złotych i nie wygląda na to, by na tym miało się skończyć. Dziś rano firmie udało się osiągnąć kapitalizację rzędu 31,52 miliarda zł na warszawskiej giełdzie, dzięki czemu CD Projekt stał się trzecią najwyżej notowaną spółką. Jak donosi serwis StockWatch.pl, po części wynika to z sytuacji PKN Orlenu, który w tym samym czasie odnotował 2% straty, a jego wartość spadła do 31,45 miliarda złotych. Nie zmienia to jednak faktu, że polskiemu producentowi gier udało się wyprzedzić wszystkie spółki poza PZU oraz PKO BP.

Niewiele gier budzi ostatnio tyle emocji, co Cyberpunk 2077. - CD Projekt jest trzecią największą spółką na warszawskiej giełdzie - wiadomość - 2020-02-19
Niewiele gier budzi ostatnio tyle emocji, co Cyberpunk 2077.

Nie jest tajemnicą, że głównym powodem tej hossy są oczekiwania wobec kolejnej gry studia CD Projekt RED. Od czasu targów E3 2019 Cyberpunk 2077 jest na ustach wszystkich, a twórcy dokładają starań, by gracze nie zapomnieli o ich nowej produkcji. Oczekiwania wobec niej są ogromne, wliczając w to sukces komercyjny. Analitycy przewidują, że w ciągu pierwszego roku sprzedaż tytułu wyniesie od 20 do – według nowszych szacunków firmy Ipopema Research (via Money.pl) – 28 milionów kopii. Trudno w to uwierzyć, ale liczne doniesienia o wybitnej sprzedaży przedpremierowej sugerują, że prognozy te mogą znaleźć pokrycie w rzeczywistości.

Rzecz jasna, można żywić obawy, czy nie mamy tu do czynienia ze sztucznym nadmuchiwaniem bańki spekulacyjnej, która prędzej czy późnie pęknie, a cała sprawa odbije się czkawką inwestorom. Jednak póki co tylko w tym roku akcje CD Projektu podrożały o 16,5%, mimo że w międzyczasie firma przesunęła premierę Cyberpunka 2077 z 20 kwietnia na 17 września. Owszem, po tym cena akcji gwałtownie spadła, ale na krótko, o czym dobitnie świadczy ich obecna wartość na poziomie około 330 złotych.