Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 21 listopada 2011, 10:30

autor: Kono

Casuale wolą smartfony. Konsole przenośne w odwrocie

Badania przeprowadzone przez analityków z firmy Cowen and Company dowodzą, że zainteresowanie przenośnymi konsolkami od Sony i Nintendo wśród niedzielnych graczy nieustannie spada. Z kolei znaczenie smartfonów i tabletów jest coraz większe

Analitycy z firmy Cowen and Company przeprowadzili badanie dotyczące szeroko pojętego „mobilnego grania”. Okazało się, że wśród osób określających się jako casuale zainteresowanie konsolkami przenośnymi zmniejszyło się o 29 procent w przeciągu ostatnich pięciu lat.

Analitycy zaznaczyli, że znaczna część tego spadku miała miejsce w ciągu ostatnich dwóch lat. „Uważamy, że granie na telefonach komórkowych i smartfonach ma znaczący wpływ na popyt na urządzenia przenośne” – czytamy w raporcie. Warto tu podkreślić, że spadek zainteresowania dotyczy osób, które same siebie określiły mianem casuali. Nie wiemy więc, jak sytuacja prezentowałaby się, jeśli w badaniu wzięlibyśmy pod uwagę wszystkich graczy. Co ciekawe, jedynie 37 procent ankietowanych grało na handheldzie, podczas gdy aż 58 procent używało do tego telefonów.

Casuale wolą smartfony. Konsole przenośne w odwrocie - ilustracja #1

Spadek zainteresowania dedykowanymi konsolkami przenośnymi na rzecz smartfonów oraz tabletów jest dosyć wyraźny. Obecna sytuacja nie jest więc zbyt optymistyczna dla producentów sprzętu, czyli Nintendo i Sony. Nie stanowi ona jednak problemu dla wydawców, którzy po prostu przenoszą tytuły na bardziej popularne platformy. W niektórych przypadkach, jak chociażby koncernu EA, uderzanie w rynek graczy niedzielnych jest bardzo zdecydowane.

Raport donosi, że konsole radzą sobie z atakiem smartfonów. Analitycy zasugerowali jednak, że obniżka cen sprzętu mogłaby znacznie poprawić sprzedaż handheldów wśród niedzielnych graczy. Ostatnie cięcia ceny 3DS-a pokazały, że ta strategia może być skuteczna. Zagadką jest jednak, jak długo wytrzyma Sony z pierwotną ceną konsoli PlayStation Vita i czy nowy handheld japońskiego giganta będzie w stanie odeprzeć ataki smartfonów oraz tabletów.