Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 listopada 2011, 13:56

autor: Olek

Bobby Kotick prognozuje – EA nie zarobi na Star Wars: The Old Republic

Szef koncernu Activision nie obawia się konkurencji na rynku gier MMORPG. Jego zdaniem Star Wars: The Old Republic nie ma szans zagrozić dominującej pozycji World of Warcraft. Co więcej, konkurentom z Electronic Arts będzie trudno zarobić na nowym dziele ekipy studia BioWare Austin.

Co prawda tradycyjne „andrzejki” dopiero jutro, ale szef koncernu Activision już pokusił się o pierwszą wróżbę. Zdaniem Bobby'ego Koticka, konkurencja spod szyldu Electronic Arts nie osiągnie spodziewanych profitów z gry MMORPG Star Wars: The Old Republic. Lwia część zysków trafi bowiem do kieszeni licencjodawcy, czyli firmy LucasArts.

Szef Activision gościł niedawno na konferencji branżowej, zorganizowanej przez agencję informacyjną Reuters. W trakcie rozmów z dziennikarzami nie omieszkał odnieść się do działań koncernu Electronic Arts, który najpierw usiłował zagrozić rynkowej pozycji serii Call of Duty, co ponownie okazało się niewykonalnym zadaniem, a niebawem spróbuje podebrać subskrybentów World of Warcraft.

Bobby Kotick prognozuje – EA nie zarobi na Star Wars: The Old Republic - ilustracja #1

Według zapewnień Koticka, Star Wars: The Old Republic nie ma szans w starciu z WoW-em, który rocznie generuje przychody przekraczające miliard dolarów. Co więcej, wydawcy tytułu będzie trudno osiągnąć zadowalające profity z MMO w świecie Gwiezdnych Wojen, którego koszty produkcji szacowane są na 100 milionów dolarów.

- Przez długi czas współpracowaliśmy z Lucasem (firmą LucasArts – przyp. red.) i zawsze to im przypadały zyski, więc naprawdę nie wiem, w jaki sposób Electronic Arts chce na tym zarabiać.

Zdaniem Bobby'ego Koticka to właśnie firma LucasArts, która posiada prawa licencyjne do marki Star Wars, będzie głównym beneficjentem finansowego sukcesu Star Wars: The Old Republic.

Przedstawiciele koncernu Electronic Arts odmówili komentarza w tej sprawie, przypominając jedynie wcześniejsze zapewnienia, że SW:TOR osiągnie rentowność, jeśli liczba abonentów przekroczy pół miliona. Według analityka Douga Creutza z firmy Cowen & Company nie powinno być z tym problemu. Przewiduje on, że do końca przyszłego roku Star Wars: The Old Republic osiągnie sprzedaż na poziomie 3 mln egzemplarzy, a przynajmniej 2 miliony nabywców zdecyduje się na płatną subskrypcję.

Bobby Kotick prognozuje – EA nie zarobi na Star Wars: The Old Republic - ilustracja #2

Jakby tego było mało, Atul Bagga z firmy doradczej Lazard prognozuje, że 3 do 4 milionów obecnych graczy World of Warcraft zakupi także dzieło studia BioWare Austin. To z kolei może poważnie zaszkodzić pozycji WoW-a, który stracił ostatnio przeszło 800 tys. subskrybentów.

Przypomnijmy, że premiera Star Wars: The Old Republic zaplanowana została na 20 grudnia. Zachęcamy do zapoznania się z wrażeniami z beta-testów oraz obejrzenia najnowszych materiałów wideo związanych z grą.

  1. Zapowiedź - Raport z bety Star Wars: The Old Republic cz.1: Massive Singleplayer Online
  2. Zapowiedź - Star Wars: The Old Republic - świeże wrażenia z wersji beta
  3. Video rozwój Negocjatora Jedi
  4. Video wybierz swoją stronę #3
  5. Video Bringing Down The Hammer
  6. Video wybierz swoją stronę #2 (PL)
  7. Video rozwój Agenta Imperialnego
  8. Video Voidstar
  9. Video Signs of War
  10. Video wybierz swoją stronę (PL)