Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 stycznia 2021, 09:57

autor: Adrian Werner

Bethesda to za mało. Microsoft wkrótce kupi kolejnego wydawcę

W sieci pojawiły się doniesienia, że koncern Microsoft wkrótce zaskoczy nas kolejnym dużym przejęciem na poziomie zeszłorocznego wykupienia firmy Bethesda Softworks.

Jednym z najważniejszych wydarzeń ubiegłego roku w branży gier było wykupienie przez koncern Microsoft firmy Bethesda Softworks za 7,5 mld dolarów. Teraz pojawiły się plotki, według których gigant z Redmond szykuje się do następnej transakcji o podobnej skali.

Doniesienia o planowanych zakupach wypłynęły dwa dni temu, ale teraz zyskały na wiarygodności dzięki insiderowi znanemu jako Ragnar. Potwierdził on, że przez ostanie miesiące docierały do niego informacje, iż Microsoft szykuje się do przejęcia kolejnego wydawcy. Negocjacje tego typu najczęściej zajmują dużo czasu (w przypadku Bethesdy były to trzy lata), więc na konkrety jeszcze poczekamy, ale zakup powinien zostać sfinalizowany pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Bethesda to za mało. Microsoft wkrótce kupi kolejnego wydawcę - ilustracja #1

Dajemy wiarę Ragnarowi, gdyż trzy tygodnie przed ogłoszeniem wykupienia Bethesda Softworks informował on, że Microsoft szykuje się do ujawnienia dużego przejęcia. Wtedy jego źródła się sprawdziły, więc tym razem najpewniej jest podobnie.

Firma może sobie pozwolić na takie wydatki, gdyż jej wyniki finansowe są imponujące. W samym ostatnim kwartale ubiegłego roku zysk wyniósł 15,5 mld dolarów, co wystarczyłoby na dwukrotny zakup firmy rozmiarów Bethesda Softworks.

Oczywiście zyski Microsoftu pochodzą głównie ze źródeł innych niż gry, ale ten dział firmy rozwija się bardzo dobrze, więc nic dziwnego, że korporacja chce w niego inwestować. Przychody z sekcji Xbox, obejmującej zarówno sprzedaż gier i sprzętu, jak i usługi związane z graniem, w ostatnim kwartale 2020 roku wzrosły o 51% w porównaniu z analogicznymi trzema miesiącami 2019 r.

Zwłaszcza imponująco rozwija się subskrypcja Xbox Game Pass. Obecnie opłaca ją 18 mln osób i każdego miesiąca dołącza do nich ok. milion nowych użytkowników. Baza abonentów usługi może pod koniec tego roku przekroczyć 30 mln.

  1. Xbox Series X / S z najlepszym debiutem w historii marki
  2. Recenzja Xbox Series X - Microsoft odrobił lekcje
  3. Xbox Series X – strona oficjalna
  4. Microsoft – strona oficjalna