Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 stycznia 2021, 11:09

autor: Adrian Werner

Xbox Series X/S napędzają wysokie wyniki działu gier Microsoftu

Firma Microsoft pochwaliła się doskonałymi wynikami finansowymi za poprzedni kwartał. Warto zwrócić uwagę na wysoki wzrost przychodów z działu gier, napędzany przez premiery konsol Xbox Series X i Xbox Series S.

Firma Microsoft opublikowała raport z wynikami finansowymi za ostatni kwartał ubiegłego roku. Gigant z Redmond wypracował przychód na poziomie 43,1 miliarda dolarów, czyli o 17% wyższy niż w analogicznym okresie 2019 r. Z kolei zysk wyniósł 15,5 mld dolarów (wzrost o 33%). Jak zauważył serwis Gamespot, za przejęcie Bethesda Softworks korporacja zapłaciła 7,5 mld, więc zyski z trzech ostatnich miesięcy 2020 roku wystarczyłyby na zakup dwóch takich wydawców.

Sprawozdanie pełne jest danych finansowych pokazujących, jak firma radzi sobie na różnych rynkach, ale nas najbardziej interesuje dział gier. Przychód z niego wzrósł o 51% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2019 roku. Głównym powodem tak dużego skoku była oczywiście premiera konsol Xbox Series X i S.

Przychód ze sprzedaży sprzętu Xbox wzrósł o 86%, a w przypadku gier i usług – o 40%, głównie dzięki udanym wynikom dużych produkcji oraz coraz większej popularności subskrypcji Xbox Game Pass.

Nowe konsole mogły sprzedać się jeszcze lepiej, ale Microsoft nie był w stanie wyprodukować wystarczająco dużo Xboksów X/S, aby w pełni zaspokoić popyt. Z tego powodu w pierwszych miesiącach od premiery na rynek trafiło mniej egzemplarzy niż po debiucie Xboksa One. Firma ostrzega, że problemy z dostępnością tych sprzętów potrwają co najmniej do kwietnia tego roku.

Podsumowując, dział gier Microsoftu ma się bardzo dobrze i obecnie firma notuje wzrosty przychodów we wszystkich kategoriach. To ważne nowiny, gdyż w ostatnim kwartale 2019 r. sekcja Xbox zanotowała spadek przychodów o 21%. Spowodowane to było głównie załamaniem się zainteresowania sprzętem. Gracze zmęczeni byli starą generacją i start nowej wyraźnie obudził entuzjazm konsumentów.

  1. Xbox Series X / S z najlepszym debiutem w historii marki
  2. Recenzja Xbox Series X - Microsoft odrobił lekcje
  3. Xbox Series X – strona oficjalna
  4. Microsoft – strona oficjalna