Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 stycznia 2012, 10:11

autor: Aver

Bethesda przejmuje prawa do Fallout Online

Prawny spór pomiędzy Interplay a Bethesdą trwał od roku i skutecznie uniemożliwiał prace nad Fallout Online. W ramach osiągniętej wczoraj ugody Bethesda przejęła prawa do tytułu ze skutkiem natychmiastowym.

Zawarta wczoraj ugoda sądowa przewiduje, że ZeniMax Media, właściciel Bethesdy, zapłaci firmie Interplay dwa miliony dolarów za wyłączność na prawo do używania marki Fallout. Interplay będzie mógł nadal sprzedawać pierwsze dwie części serii Fallout oraz grę taktyczną Fallout Tactics, ale pod koniec grudnia 2013 roku prawa do tych gier przejdą na własność Bethesdy. Ponadto osiągnięto także ugodę z deweloperami Fallout Online, firmą Masthead Studios, która przyznała, że nie posiada praw do marki. Ta wiadomość jest także gwoździem do trumny dla Fallouta Online w wersji tworzonej przez Interplay i Masthead Studios.

Bethesda przejmuje prawa do Fallout Online - ilustracja #1

Zakończenie trwającego od września 2009 roku sporu zostało entuzjastycznie przyjęte przez szefostwo ZeniMax. Robert Altman, prezes firmy, wyraził swoje zadowolenie z faktu, że „udało nam się uniknąć większego opóźnienia i większych wydatków sądowych, a także całkowicie zamknąć kwestię praw do marki Fallout”. Dodał, że postapokaliptyczny świat stanowi bardzo ważny element oferty ZeniMaksu, a rozwiązanie sporu sądowego pozwoli na przygotowywanie kolejnych gier z serii Fallout bez konieczności liczenia się z opiniami stron trzecich.

Pomimo że Fallout Online – początkowo zapowiadany na rok 2012 – nie powstanie pod egidą Interplay’a, fani nie powinni tracić nadziei. Już rok temu Pete Hines, wiceprezes Bethesdy, wspominał o możliwości wydania Fallouta w wersji MMO. Czas pokaże, czy takie są plany amerykańskiej firmy.

Decyzja sądowa stawia firmę Interplay w nieciekawej sytuacji. Przedsiębiorstwo założone w 1983 roku było niegdyś jednym z gigantów na rynku gier komputerowych, wydawcą takich tytułów jak Baldur’s Gate czy FreeSpace 2. Jednak od 1998 roku zaczęło borykać się z coraz poważniejszymi problemami finansowymi, co w konsekwencji doprowadziło do sprzedaży marki Fallout Bethesdzie (z wyłączeniem praw do gry MMO, jednakże przy spełnieniu warunków umowy o czasie produkcji - szczegóły tutaj). Fallout Online – opracowywany przez Masthead Studios – miał pozwolić firmie na powrót w grono głównych twórców gier komputerowych. Teraz ten powrót stoi pod znakiem zapytania.

Więcej o Fallout Online:

  1. Encyclopedia - Fallout Online
  2. Galeria - Fallout Online

Wiadomości powiązane:

  1. Interplay kontra Bethesda: kto posiada prawa do marki Fallout?
  2. Fallout Online będzie gotowy w 2012 roku