Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 sierpnia 2023, 20:40

autor: Zuzanna Domeradzka

Baldur's Gate 3 idzie na rekord na Steam? Kładzie gigantów jak muchy [Aktualizacja #3]

Wraz z premierą na Baldur’s Gate 3 rzuciły się setki tysięcy osób. Z godziny na godzinę produkcja ma coraz bardziej imponujący rekord aktywności na Steamie i już jest bardziej popularna niż Skyrim czy GTA V.

Źródło fot. Larian Studios
i

AKTUALIZACJA #3 (5 sierpnia, 20:40): Szaleństwo trwa! W Baldur’s Gate 3 gra właśnie 678 390 osób jednocześnie. W efekcie tytuł pobił rekord strzelanki f2p Apex Legends i wskoczył na 10. miejsce na liście najpopularniejszych gier w historii Steama (za SteamDB). Coś mi jednak mówi, że to nie koniec.

AKTUALIZACJA #2 (4 sierpnia, 17:55): Rozpoczynający się weekend najwyraźniej sprzyja graniu w Baldur’s Gate III. Dzieło Larian Studios pobiło już swój wczorajszy rekord osób, na których kontach na Steamie jest uruchomione w jednej chwili, tym samym przekraczając pułap pół miliona graczy jednocześnie. Na tę chwilę przy trzecim „Baldurze” na platformie firmy Valve bawi się 520 tys. graczy. Pod tym względem BG3 jest 11. grą na Steamie – dziś wyprzedził m.in. Valheim i Fallouta 4. Pierwszą dziesiątkę zamyka Apex Legends z wynikiem 624 473 grających. Czy Baldur’s Gate III go pokona? Przekonamy się wkrótce.

AKTUALIZACJA #1 (4 sierpnia, 00:28): Na tę chwilę rekord Baldur’s Gate 3 na Steamie wynosi 472 136 osób bawiących się równocześnie. W efekcie dzieło Larian Studios zajmuje 16. miejsce na liście najpopularniejszych gier w historii platformy Valve. Do rezultatu plasującego się jedno oczko wyżej Fallouta 4 brakuje mu zaledwie 826 graczy w peaku.

Trzeci Baldur’s Gate to jedna z największych premier tego roku i w pierwszych godzinach po wystartowaniu pełnej wersji gry cieszy się ogromną popularnością. Rekord aktywności na Steamie rośnie z każdą chwilą, a w momencie pisania tej wiadomości przekracza 400 tysięcy osób bawiących się jednocześnie w produkcji (via SteamDB).

W porównaniu do wersji Early Access jest to ogromny skok. Dotychczasowy rekord aktywności na platformie firmy Valve wynosił 48 tysięcy graczy naraz – to wciąż duża liczba, ale niezaprzeczalnie gracze bardziej zainteresowani byli pełną wersją.

Baldurs Gate 3 idzie na rekord na Steam? Kładzie gigantów jak muchy [Aktualizacja #3] - ilustracja #1
Liczby wciąż rosną. Źródło: SteamDB.

Produkcja studia Larian dzięki mocnemu startowi znalazła się bardzo wysoko w rankingu najbardziej popularnych gier na Steamie w historii – biorąc, rzecz jasna, pod uwagę liczbę aktywnych jednocześnie osób. W tym momencie zajmuje zaszczytne 20. miejsce na tej liście. Baldur’s Gate 3 okazał się pod tym względem lepszy m.in. od:

  1. Path of Exile (rekord: 211 tys. osób);
  2. Team Fortress 2 (rekord: 253 tys. osób);
  3. The Elder Scrolls V: Skyrim (rekord: 287 tys. osób);
  4. Grand Theft Auto V (rekord: 364 tys. osób).

Jak na razie trzeciemu „Baldurowi” trochę brakuje do pobicia rekordu aktywności w kategorii wysokobudżetowych gier dla pojedynczego gracza. Pierwsze miejsce na tej liście zajmuje obecnie Cyberpunk 2077 (rekord: 1,05 mln graczy naraz), a drugie Elden Ring (953 tys.). Ostatnio grą, która również zaliczyła niesamowicie dobry start, było Hogwarts Legacy z rekordem na poziomie 879 tys. aktywnych jednocześnie osób.

Jednakże wynik aktywności Baldur’s Gate 3 wciąż rośnie, więc według wszelkiego prawdopodobieństwa gra przyćmi popularnością jeszcze inne duże tytuły – mając tutaj przede wszystkim na uwadze fakt, że potencjalni odbiorcy z Ameryki przysiądą do gry po pracy, a więc dopiero za kilka godzin. Przypomnijmy, że pełna wersja nowego „Baldura” zadebiutowała dzisiaj również na GOG-u, więc ogólne zainteresowanie produkcją jest jeszcze większe.

Jak się okazuje, popularność nie jest jedyną rzeczą, jaką może pochwalić się Baldur’s Gate 3. Gra na Steamie otrzymała dzisiaj ponad 4 tysiące recenzji, z czego 98% jest pozytywnych. Pierwsze oceny krytyków również są bardzo wysokie. Naszą wstępną recenzję znajdziecie tutaj.

Na konsoli PlayStation 5 Baldur’s Gate 3 ukaże się 6 września.

  1. Baldur’s Gate 3 – poradnik do gry
  2. Baldur's Gate 3 na Steamie