Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 10 września 2012, 11:37

autor: Olek

Antek po nowemu – do poczytania, posłuchania i pogrania za darmo

Firma Orange Labs udostępniła bezpłatnie interaktywny audiobook Antek, tym samym spełniając marzenia tysięcy czwartoklasistów, którzy delikatnie mówiąc nie byli dotąd miłośnikami prozy Bolesława Prusa. Czy multimedialny przekaz zachęci odbiorców do lektury?

Antek to pozytywistyczna nowela napisana przez Bolesława Prusa w 1880 roku. Fabuła ukazuje losy nastoletniego chłopca z XIX-wiecznej wsi w zaborze rosyjskim. Dzieło porusza problematykę społeczną z tego okresu, w tym zwłaszcza wykorzystywanie dzieci do ciężkich prac oraz brak możliwości kształcenia i rozwijania talentów.

Antek jest drugim po 1812 Serce Zimy tego typu projektem w dorobku Orange Labs. Tym razem deweloperzy wzięli na warsztat klasyczną nowelę pozytywistyczną, z którą zetknął się niemal każdy polski uczeń. Celem było stworzenie w pełni wartościowej pomocy edukacyjnej, łączącej zalety e-booka, audiobooka oraz do pewnego stopnia gry komputerowej.

Miłośników tradycyjnych książek wypada uspokoić. Użytkownicy programu w dalszym ciągu będą musieli czytać (lub w ostateczności słuchać). Warstwa dźwiękowa oraz dialogi czytane przez profesjonalnych aktorów na czele z Henrykiem Talarem i Arturem Pontkiem są jedynie urozmaiceniem przekazu. Co więcej, aby odblokować sceny interaktywne, w których można spróbować wpłynąć na losy bohaterów, trzeba najpierw pozytywnie zaliczyć test wiedzy.

Istotną częścią programu są materiały dodatkowe, które pozwalają lepiej przyswoić tekst i poznać wiele faktów związanych m.in. z bohaterami, tłem historycznym oraz biografią autora. Antek posiada również Certyfikat Polskiego Związku Niewidomych, co potwierdza dostępność dla osób niepełnosprawnych (niewidomych i niesłyszących).

Interaktywny audiobook pobrać można bezpłatnie z oficjalnej strony internetowej projektu. Antek dostępny jest w wersjach na komputery PC oraz urządzenia pracujące pod kontrolą systemów operacyjnych iOS i Android (smartfony, tablety itp.)

  1. Antek – oficjalna strona internetowa projektu
  2. Pobierz interaktywny audiobook Antek
  3. Antek w internetowej bibliotece Wolne Lektury