Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 25 sierpnia 2011, 10:45

autor: Marcin "Sarge" Skierski

Amerykański sklep Gamestop zaprzestał sprzedaży Deus Ex: Bunt Ludzkości na PC

Media obiegła informacja, że amerykański sklep GameStop zaprzestał sprzedaży jednej z najbardziej oczekiwanych gier tego roku - Deus Ex: Bunt Ludzkości. Wszystko dlatego, że w pudełkach znajduje się kod do wykorzystania w serwisie OnLive, z którym GameStop konkuruje wspólnie z firmą Spawn Labs.

Amerykańskie egzemplarze pecetowej wersji gry Deus Ex: Bunt Ludzkości są zaopatrywane w specjalne kupony otwierające dostęp do cyfrowej kopii w serwisie OnLive. Spore poruszenie w sieci wywołało stanowisko popularnego sklepu GameStop, który zdecydował się w ogóle nie sprzedawać długo oczekiwanej produkcji w pudełku.

Nabywcy przedpremierowych zamówień spotkali się z przykrą niespodzianką – wspomnianych kodów zabrakło w zakupionych przez nich egzemplarzach. Przedstawiciele amerykańskiej sieci początkowo poinformowali na Facebooku, że zamierzają kontynuować ten proceder. Jednocześnie zapewniali, że choć produkt zostanie otwarty, to same płyty pozostaną nienaruszone. Sprawa wywołała spore kontrowersje – gracze zaczęli się zastanawiać, czy GameStop ma prawo do ingerowania w zawartość pudełka.

Amerykański sklep Gamestop zaprzestał sprzedaży Deus Ex: Bunt Ludzkości na PC - ilustracja #1

Niedługo później serwis CNN poinformował, że sklep po konsultacjach z firmą Square Enix (wydawcą Deus Ex: Bunt Ludzkości) zdecydował się nie sprzedawać otwartych egzemplarzy. Co więcej, postanowiono w ogóle zrezygnować z dystrybucji gry, ograniczając się jedynie do jej cyfrowego wydania. Firma Square Enix nie ma z tym żadnego problemu stwierdzając, że sklep ma prawo do takiej decyzji.

Kod dający dostęp do tytułu za pośrednictwem OnLive jest o tyle „niewygodny” dla GameStopu, że firma niedawno wykupiła spółkę Spawn Labs, dzięki której ma zamiar powalczyć z innymi serwisami umożliwiającymi rozgrywkę na zewnętrznych serwerach (tzw. cloud gaming). Jednym z nich jest właśnie OnLive, więc sprzedawanie gry z kluczem umożliwiającym zagranie w tej usłudze byłoby w pewnym sensie wspieraniem konkurencji.

Deus Ex: Bunt Ludzkości w Stanach Zjednoczonych zadebiutował dwa dni temu, a jutro oficjalnie trafi do Europy. Tego samego dnia będzie miała miejsce również polska premiera. W naszym kraju tytuł zostanie wydany w angielskiej wersji językowej z rodzimymi napisami na wszystkich platformach (PC, PlayStation 3 oraz Xbox 360).