Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 marca 2014, 11:55

autor: luckie

Alien: Isolation – wiwisekcja strachu według Creative Assembly

W sieci pojawił się nowy film z Alien: Isolation, w którym przedstawiciele studia Creative Assembly opowiadają o tym, co uczyni ich grę przerażającą. Jak na survival horror przystało, kluczową rolę ma odegrać nieprzewidywalność. Zapraszamy do obejrzenia materiału, opatrzonego polskimi napisami!

Czym będzie się różnić Alien: Isolation od niechlubnego Alien: Colonial Marines (i na dobrą sprawę większości pozostałych gier osadzonych w tym uniwersum)? Panowie ze studia Creative Assembly byliby w stanie wymienić kilka rzeczy. Pierwszą jest gatunek – najnowsza produkcja z Obcym w roli głównej będzie survival horrorem, a nie FPS-em. Gra ma przede wszystkim straszyć, zmuszając gracza do błyskawicznego reagowania na nieprzewidziane i nieoskryptowane sytuacje. Można powiedzieć, że grając w Alien: Isolation znajdziemy się w raczej niecodziennych okolicznościach, bowiem nie będziemy mieć pod ręką potężnej spluwy i wiadra amunicji – jedynym środkiem obrony własnej okaże się otoczenie oraz nasz spryt, pobudzony do działania porządną dawką adrenaliny. Więcej na ten temat opowiadają sami twórcy, w nowym filmie z kulisów produkcji (polskie napisy):

Co wzbudzi starch w Alien: Isolation?
  1. Nieprzewidywaność – brak skryptów, Obcy dostosowujący się do sytuacji
  2. Konieczność reagowania na zmieniające się okoliczności
  3. Bezbronność głównej bohaterki w obliczu niepokonanego wroga
  4. Poczucie osaczenia i odizolowania

Zapoczątkowana w latach 70-tych marka Obcy przeszła sporą metamorfozę, zanim gry wideo stały się ważną częścią popkultury. Kiedy w roku 1979 do kin wszedł film znany u nas jako Obcy: Ósmy pasażer Nostromo, zdecydowanie był to horror w klasycznym stylu – dominowała w nim niepokojąca atmosfera osaczenia oraz mroczny klimat brudnego science fiction. Do tej pory jednak najbardziej udane gry w tym uniwersum bazowały na komiksie Aliens vs. Predator, stanowiącym pewnego rodzaju odejście od oryginalnej konwencji. Twórcy z Creative Assembly chcą udać się tam, gdzie gry wideo jeszcze nie były – do oryginalnego filmu w reżyserii Ridley’a Scotta, gdzie Obcy, choć występował pojedynczo, był panem sytuacji i niepokonanym łowcą, a nie mięsem armatnim.

Alien: Isolation ukaże się pod koniec bieżącego roku na PC, PlayStation 4, Xboksie One, PlayStation 3 oraz Xboksie 360. Nadchodząca produkcja Creative Assembly nie będzie jedynym survival horrorem w tym roku. W podobnym okresie na rynku zadebiutować ma m.in. The Evil Within oraz dwa polskie tytuły: Dying Light i Kholat.

  1. Alien: Isolation survival horrorem – Obcy niczym Outlast i Amnesia
  2. Oficjalna strona internetowa gry Alien: Isolation