Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 6 grudnia 2018, 20:04

autor: Vergil

Afghanistan ’11 znika z App Store. Gra za bardzo nawiązuje do rzeczywistości?

Z oferty sklepu App Store zniknęła gra strategiczna zatytułowana Afghanistan ’11. Firma Apple tłumaczy tę decyzję w dość pokrętny sposób – najwyraźniej powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że dzieło studia Slitherine zbyt mocno nawiązuje do rzeczywistości.

Firma Slitherine poinformowała, że po ponad roku od premiery wydana przez nią produkcja zatytułowana Afghanistan '11 została usunięta z oferty App Store. Jak można wyczytać na łamach serwisu Polygon, oficjalnym powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że zdaniem firmy Apple tytuł ukazuje „konkretny rząd lub inny prawdziwy byt w roli wroga”. Produkcję wciąż można jednak sprawdzić na komputerach osobistych – znajdziemy ją chociażby na Steamie.

Wydawca nie kryje złości i rozczarowania – w poście opublikowanym na łamach swojego facebookowego profilu pisze, że w żadnej ze swoich gier nie uczynił nikogo „wrogiem” ze względu na jego etniczne pochodzenie; zamiast tego w swoich produkcjach traktujących o historycznych konfliktach stara się prezentować fakty.

Czy firma Apple idzie na wojnę z produkcjami zbyt mocno osadzonymi w rzeczywistości? - Afghanistan ’11 znika z App Store. Gra za bardzo nawiązuje do rzeczywistości? - wiadomość - 2018-12-07
Czy firma Apple idzie na wojnę z produkcjami zbyt mocno osadzonymi w rzeczywistości?

Decyzję firmy Apple można nazwać bezzasadną z jeszcze jednego powodu – otóż koncentracja wyłącznie na eliminacji wrogich jednostek to w grze Afghanistan '11 droga donikąd. Nasze zadania w kolejnych scenariuszach obejmują bowiem przede wszystkim „pracę u podstaw”. W trakcie zabawy musimy pomagać Afgańczykom, budując drogi, dostarczając im wodę czy wreszcie rozbrajając pola minowe. W ten sposób zaskarbiamy sobie przychylność ludności, osłabiając pozycję Talibów. Celem samym w sobie jest tutaj natomiast uczynienie afgańskiego rządu na tyle silnym, by w rezultacie nasza armia mogła opuścić granice kraju.

Warto odnotować, że to nie pierwszy raz, kiedy firma Apple podejmuje dziwną decyzję. W czerwcu 2015 z App Store usunięto grę Ultimate General: Gettysburg, gdyż Apple uznało obecną w niej flagę Konfederacji (zrzeszającej południowe stany podczas wojny secesyjnej) za obraźliwą. Ostatecznie tytuł wrócił jednak do oferty sklepu – miejmy nadzieję, że podobny los spotka również Afghanistan '11.

  1. Oficjalna strona internetowa gry Afghanistan ‘11