Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCiOSAND
Okładka Afghanistan '11 (PC)

Afghanistan '11

Opracowana przez studio Every Single Soldier we współpracy z Retro Epic Software nietypowa strategia turowa, stanowiąca kontynuację gry Vietnam ’65, czyli poprzedniej produkcji tych samych twórców.

Strategiczne | turowe | współczesne konflikty | wojenne | strategiczne wojenne | eksperymentalne/artystyczne

Okładka Afghanistan '11 (PC)

data premiery gry:

anulowana

AND

23mar2017

PC

24paź2017

iOS

Afghanistan ’11 to nietypowa strategia turowa, opracowana przez studio Every Single Soldier we współpracy z RetroEpic Software. Jest ona swoistą kontynuacją gry Vietnam ’65, czyli poprzedniej produkcji tych samych twórców.

Fabuła

Fabuła gry opowiada o wydarzeniach z wojny na Bliskim Wschodzie na przestrzeni lat 2001 – 2011. Do obowiązków alianckiego wojska należy wyposażenie i wyszkolenie afgańskich sił bezpieczeństwa, które będą odpowiedzialne za kraj po opuszczeniu go przez Amerykanów, ale także walka o przychylność tamtejszych cywilów. Sprowadza się to do budowy dróg, tworzenia ujęć wody w wioskach i miastach oraz zapewnienia pomocy od ONZ. Działania te stanowią podstawy mechaniki „serc i umysłów”, znanej już z Vietnam ’65.

Mechanika

Podobnie jak przy poprzedniej grze studia Every Single Soldier, także i w Afghanistan ‘11 ukazano realia wojny, skupiając się na sferze psychologicznej uczestniczących w niej osób. Oznacza to, że oprócz otwartych wymian ognia, gracze muszą angażować się w działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa lokalnym społecznościom, jak np. konstruowanie nowych budynków czy przekazywanie pomocy od UNICEF-u. Wszystko to oferowane jest w ramach nowego trybu kampanii dla pojedynczego gracza, na którą składa się 18 misji. Odtwarzają one wydarzenia od założenia bazy Camp Rhino aż do obławy na Osamę Bin Ladena w operacji Neptune Spear.

W Afghanistan ’11 mamy możliwość dowodzenia zarówno armią amerykańską, jak i afgańską, a wszystko to podczas operacji naziemnych oraz powietrznych. Do naszej dyspozycji oddano drony, wielozadaniowe myśliwce oraz samoloty szturmowe, ułatwiające odkrywanie pozycji wroga. Dodatkowo w grze dostępna jest pełna gama nowoczesnych oddziałów wojskowych, w tym artylerii, piechoty, jednostek zmechanizowanych, inżynierów oraz helikopterów. Nowością w stosunku do Vietnam ’65 są losowe wydarzenia społeczne i polityczne, jak np. wybory prezydenckie w Afganistanie, które bezpośrednio wpływają na rozgrywkę poprzez zmianę rozkładu sił na afgańskiej scenie politycznej.

Kwestie techniczne

Oprawa graficzna gry jest prosta i czytelna, ale stoi na przyzwoitym poziomie i pozwala na płynną rozgrywkę zarówno na komputerach osobistych, jak i urządzeniach mobilnych. W stosunku do Vietnam ’65, twórcy nie ograniczyli się jedynie do zmiany świata gry na Bliski Wschód, ale wprowadzili także modyfikacje w silniku produkcji, w postaci m.in. w pełni trójwymiarowych wzniesień terenu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Gry podobne do Afghanistan '11

Wymagania wiekowe Afghanistan '11

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Afghanistan '11

PC Windows

PC Windows

Minimalne: Intel Core 2 Duo 2 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, 200 MB HDD, Windows 7/8/10

Afghanistan ’11 znika z App Store. Gra za bardzo nawiązuje do rzeczywistości?
Afghanistan ’11 znika z App Store. Gra za bardzo nawiązuje do rzeczywistości?

wiadomość6 grudnia 2018

Z oferty sklepu App Store zniknęła gra strategiczna zatytułowana Afghanistan ’11. Firma Apple tłumaczy tę decyzję w dość pokrętny sposób – najwyraźniej powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że dzieło studia Slitherine zbyt mocno nawiązuje do rzeczywistości.

PC
iOS
AND