Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCiOS
Okładka Vietnam '65 (PC)
OkładkaVietnam '65 (PC)

Vietnam '65

Opracowana przez Johana Nagela we współpracy z firmą Slitherine nietypowa strategia turowa, rozgrywająca się w realiach wojny w Wietnamie. Akcja przenosi nas do roku 1965, w okolice doliny Ia Drang, położonej tuż przy granicy z Kambodżą.

Strategiczne | Wietnam | turowe | strategiczne wojenne | funkcje cross-platform

Vietnam ‘65 to nietypowa strategia turowa, rozgrywająca się w realiach wojny w Wietnamie. Koncepcja gry powstała jeszcze w 1985 roku i na przestrzeni lat była szlifowana przez jej autora, Johana Nagela, by wreszcie ujrzeć światło dzienne w październiku 2013 roku. Opisywana gra jest dopracowaną, komercyjną wersją pierwowzoru, opracowaną pod okiem specjalistów z firmy Slitherine Strategies.

Akcja gry przenosi nas do roku 1965 w sam środek wietnamskiej dżungli. Tam właśnie amerykański rząd wysyła potężne wsparcie militarne, aby zapobiec działaniom północnowietnamskich oddziałów Viet Congu, pragnących zunifikować południowe rejony kraju pod sztandarem komunistycznym. Ambicją twórców było oddanie prawdziwych realiów wojny, która oprócz konwencjonalnych metod militarnych, rozgrywała się także w sferze psychologicznej, głęboko w sercach i umysłach mieszkańców.

Mechanika rozgrywki w grze Vietnam ’65 nie odbiega w sposób znaczący od sobie współczesnych, multiplatformowych strategii turowych. Zadaniem gracza jest zabezpieczenie terenów, położonych w rejonie doliny Ia Drang, tuż przy granicy Wietnamu z Kambodżą. Oryginalność gry polega jednak na tym, że w przeciwieństwie o typowych produkcji gatunku naszym celem nie jest rozbicie oddziałów przeciwnika, ale zapobieżenie podejmowanym przez nich działaniom na ludności cywilnej. Opracowana przez Johana Nagela mechanika „serc i umysłów” warunkuje nasze zwycięstwo zyskaniem przychylności lokalnej społeczności i uchronieniem jej od poddania się wpływom Viet Congu. W praktyce, zamiast otwartej wymiany ognia, oznacza to misje przeciwdziałające poczynaniom wroga, których głównym celem jest życie i bezpieczeństwo mieszkańców wiosek, położonych w rejonie działań wojennych.

Stosunkowo prosta oprawa graficzna gry stoi na przyzwoitym poziomie, a jej głównym celem jest zapewnienie płynnej i bezproblemowej cross-platformowej rozgrywki posiadaczom komputerów PC i urządzeń mobilnych. Zabawa może toczyć się wyłącznie w trybie dla jednego gracza, ale mapa kampanii każdorazowo generowana jest w sposób losowy, co przekłada się na zupełnie inny przebieg rozgrywki przy każdym kolejnym podejściu do gry.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,6 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 4,1 / 10 na podstawie 15 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Vietnam '65: Odpowiednia dla każdego wieku.

Vietnam '65 Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • 200 MB HDD
  • Windows XP
PC
iOS