Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDiOS
Okładka Dawn of Titans (AND)
OkładkaDawn of Titans (AND)

Dawn of Titans

Utrzymana w stylistyce fantasy mobilna gra strategiczna z elementami akcji, opracowana przez należące do firmy Zynga studio NaturalMotion.

Strategiczne | RTS | zagraj za darmo | społecznościowe

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Dawn of Titans Premiera

20gru2016

iOS AND

producent: NaturalMotion wydawca: Zynga

Dawn of Titans to strategiczna gra akcji wydana na system iOS i AND, stworzona przez zespół NaturalMotion, wykupiony przez firmę Zynga w 2014 roku. Jest to pierwsza pozycja wyprodukowana przez tego dewelopera pod skrzydłami nowego właściciela. Wcześniejszy dorobek zespołu obejmuje takie tytuły jak Clumsy Ninja, CSR Classics czy też My Horse.

Mechanika

W odróżnieniu od wcześniejszych projektów studia, tym razem mamy do czynienia z grą o cięższej tematyce. Gracze trafiają bowiem do fantastycznego świata, w którym prowadzą do boju armie składające się z tysięcy żołnierzy wspomaganych przez tytułowych tytanów. Na polu walki musimy w przemyślany sposób wykorzystywać specjalizacje poszczególnych jednostek, wśród których znajdują się łucznicy, wojownicy czy też pikinierzy. Oprócz tego do naszych zadań należy także rozwijanie samego królestwa, które musi zapewnić byt i odpowiednie warunki dla potężnej armii.

Kwestie techniczne

Produkcja może się pochwalić wysokiej jakości oprawą graficzną. Przede wszystkim deweloperzy zatroszczyli się o atrakcyjność otoczenia, które przyciąga wzrok pięknym krajobrazem, z wodospadami i lasami na czele. Największy podziw budzą jednak potężne starcia. Silnik Dawn of Titans potrafi w tym samym czasie generować na ekranie urządzenia tysiące żołnierzy. Dodatkową atrakcją jest dopracowana animacja.

Minirecenzja Dawn of Titans - kieszonkowe bitwy na olbrzymią skalę

PLUSY:
  1. Bitwy na olbrzymią skalę;
  2. Doskonała oprawa graficzna;
  3. Rozbudowana kampania i bogaty w opcje tryb multiplayer.
MINUSY:
  1. Na epicki rozmach starć trzeba czekać zbyt długo…
  2. …a same pola bitew mogłyby być nieco większe.

Strategie czasu rzeczywistego mają się dobrze – dowodem na potwierdzenie tej tezy są zarówno wysokiej jakości tytuły wydawane na komputery osobiste, jak i produkcje, które trafiają na urządzenia mobilne. Nie inaczej mają się sprawy w przypadku Dawn of Titans, czyli najnowszego dzieła wykupionego przez Zyngę zespołu NaturalMotion.

Zacznijmy od tego, że na Dawn of Titans składa się zarówno fabularna kampania dla pojedynczego gracza, jak i rozbudowany tryb multiplayer. Ta pierwsza nie stanowi jednak prostego samouczka – to zestaw pełnoprawnych misji, w których na wykonanie czekają zróżnicowane zadania. Tytuł zabiera nas w podróż do fantastycznego świata, pozwalając wcielić się w dowódcę potężnej armii.

Chcąc zagwarantować sobie sukces, musimy zadbać o zaplecze technologiczne i budowę kolejnych budynków, w efekcie otrzymując dostęp do nowych, coraz potężniejszych jednostek. Niemniej, trzeba przyznać, że etap przygotowań do „dania głównego” trwa zbyt długo –obiecywane przez twórców bitwy na wielką skalę przychodzą zdecydowanie zbyt późno. Ważne jednak, że w ogóle przychodzą, robiąc przy tym piorunujące wrażenie – to właśnie na tym polu omawiana tutaj produkcja pokazuje pazur.

W Dawn of Titans przejmujemy bowiem bezpośrednią kontrolę nad naszymi wojskami, a dotykowy system sterowania sprawdza się znakomicie. Flankowanie, zastawianie sideł na niczego niespodziewających się oponentów, czy choćby odwracanie ich uwagi i zapędzanie w kozi róg – to tylko niektóre możliwości taktyczne, jakie się przed nami otwierają. Warto zwrócić uwagę na sztuczną inteligencję – ta zachowuje się wyjątkowo naturalnie i potrafi robić użytek z topografii terenu, stosując przy tym rozmaite strategie.

W starciach może brać udział siedem zróżnicowanych jednostek, na czele z tytułowymi Tytanami, wspomaganymi przy pomocy specjalnych artefaktów. Niestety w tej beczce miodu znalazło się miejsce na łyżkę dziegciu – choć potyczki przybierają niekiedy monstrualne wręcz wymiary (a przynajmniej jak na standardy gier mobilnych), nie sposób nie zwrócić uwagi na fakt, że same pola bitew są zwyczajnie zbyt małe. Nie ma co ukrywać, że graczom chcącym się naprawdę „wyszaleć”, przydałyby się nieco większe połacie terenu.

Nie samą kampanią człowiek jednak żyje – ważnym elementem Dawn of Titans jest multiplayer. To tutaj przychodzi nam bowiem przetestować swój zmysł taktyczny w starciach z prawdziwymi graczami, z którymi możemy utrzymywać mniej lub bardziej przyjazne stosunki dyplomatyczne. Zawierając sojusze bądź dołączając do już istniejących mamy możliwość wystawienia do walki znacznie potężniejszych armii, w ten sposób zyskując potencjalną przewagę nad oponentami.

Co ciekawe, oprócz ziem zajmowanych przez sojuszników i rywali, w grze pojawiają się również tereny neutralne – poszczególne krainy możemy swobodnie najeżdżać, niszcząc wszystko, co zostało na nich zbudowane lub... spróbować przechwycić, co tylko się da. Fakt, przejmowanie struktur wybudowanych przez adwersarzy zajmuje więcej czasu i wymaga poświęcenia większej ilości zasobów, jednak gra jest warta świeczki – w ten sposób stosunkowo tanim kosztem możemy powiększyć nasze królestwo, a także zyskać dodatkowe źródła surowców.

Zagadnienia związane z sojuszami mogą wydawać się skomplikowane – skąd niby mamy wiedzieć, że zdecydowaliśmy się na członkostwo we „właściwym” klanie? Tak się składa, że nad całością czuwa specjalny system, a z tygodnia na tydzień przyznawane są tak zwane punkty zwycięstwa – obserwując tendencję naszego sojuszu możemy szybko zauważyć, czy podąża on ku chwale, czy też stąpa po równi pochyłej.

Na koniec warto wspomnieć o oprawie graficznej, która prezentuje zadziwiająco wysoki poziom wykonania. Przebieg bitew możemy obserwować z kamery zawieszonej wysoko nad naszymi wojskami, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by przybliżyć widok, obserwując dopracowane z dbałością o detale otoczenie i szczegółowo zaprojektowane jednostki. Co by nie mówić, Dawn of Titans wygląda naprawdę pięknie i to się ceni.

Jak wynika z powyższego tekstu, najnowsze dzieło studia NaturalMotion jest jak najbardziej godne polecenia – pomimo kilku niewiele znaczących wad, aktualnie na urządzeniach mobilnych jest niewiele RTS-ów prezentujących tak wysoki poziom wykonania. Zwłaszcza, że o tych wszystkich dobrodziejstwach możemy się przekonać całkowicie za darmo – gra jest bowiem dystrybuowana w modelu free-to-play.

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Rozmiar aplikacji: duża (powyżej 500 MB)

Wymagania wiekowe Dawn of Titans: Odpowiednia dla każdego wieku.

Dawn of Titans Wymagania sprzętowe

Apple iOS

Apple iOS

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
Android

Android

  • Dodatkowe informacje:
  • Wymagane połączenie z Internetem
iOS
AND