Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneANDiOS
Okładka Boom Beach (AND)

Boom Beach

Gra strategiczna od twórców Clash of Clans. W produkcji sterujemy żołnierzami walczącymi z armią Blackguard, która przejęła wszystkie lokalne wyspy. Naszym zadaniem podczas rozgrywki jest zniszczenie centrum dowodzenia wroga, wykorzystując w tym celu rozmaite jednostki.

Strategiczne | zagraj za darmo | tower defense | współczesne konflikty | MMO

Okładka Boom Beach (AND)

producent: Supercell

wydawca: Supercell

Strona oficjalna

data premiery gry:

26mar2014

iOS

14sie2014

AND

Boom Beach to strategiczna gra akcji od studia Supercell, które fani urządzeń mobilnych znają z Hay Day oraz przede wszystkim ze słynnego Clash of Clans. W produkcji dedykowanej urządzeniom z Androidem kierujemy żołnierzami walczącymi ze złą armią Blackguard, która przejęła wszystkie lokalne wyspy. Zadaniem gracza jest ich szturmowanie i pokonanie wroga na jego terenie. Produkcja udostępniana jest za darmo w ramach modelu free-to-play z systemem mikropłatności.

Jak w każdej szanującej się strategii, tak i w tym przypadku musimy zatroszczyć się o szereg elementów. Przede wszystkim należy zbierać złoto, które produkowane jest w budynku zwanym Residence. Jest to podstawowy surowiec, niezbędny do ulepszania jednostek, czy też do odkrywania nowych terenów na mapie. Oczywiście to nie jedyny element niezbędny do zabawy, gdyż trzeba pamiętać także o drewnie i kamieniach, budowlach, w których wytwarza się te surowce oraz o magazynach. Wszystko to potrzebne jest do rozbudowy naszej „bazy”, a co za tym idzie do wytwarzania konstrukcji obronnych, przydających się w razie niespodziewanego ataku sił Blackguard oraz do produkowania nowych, silniejszych jednostek żołnierzy.

Ci ostatni dzielą się na różne rodzaje. Podstawową jednostką jest strzelec, ale z czasem zyskujemy także dostęp do ciężkozbrojnych wojaków, grenadierów, medyków itd. Wykorzystywanie ich umiejętności jest kluczowe do odnoszenia sukcesów. Walka polega na wysyłaniu wyprodukowanych jednostek na teren wroga, na którym muszą zmierzyć się z wieżami obronnymi Blackguard i zniszczyć centrum dowodzenia wroga. Od czasu do czasu trzeba także stawić czoła potężnemu bossowi. Zabawa odbywa się w ramach single- i multiplayera, w którym gracze mogą łączyć swoje siły, by wykonywać misje przeznaczone do współpracy.

Minirecenzja Boom Beach – plażowy pogromca Clash of Clans

PLUSY:
  1. System walki jest głębszy oraz bardziej zaawansowany niż w Clash of Clans i innych tego typu grach;
  2. Rozbudowa własnej bazy i szturmowanie na wyspy wroga wymagają stosowania różnych taktyk, a nie tylko posiadania mocnych jednostek;
  3. Szczegółowa oprawa graficzna.
MINUSY:
  1. Jak we wszystkich mobilnych strategiach, tak i w tym przypadku mikropłatności z czasem zaczynają dokuczać.

Studio Supercell ma na swoim koncie kilka produkcji, ale kojarzone jest głównie z dwóch aplikacji – Clash of Clans i Boom Beach. Oba tytuły reprezentują ten sam gatunek i pod wieloma względami są do siebie bardzo podobne, ale wystarczy spędzić nieco więcej czasu z drugim z wymienionych, by zauważyć, że gra wcale nie odcina kuponów od słynnej siostry.

Na początek należy się kilka słów wyjaśnienia. Boom Beach to mobilna strategia w stylu DomiNations, Game Of War: Fire Age czy przywołanego przed chwilą Clash of Clans. Podczas zabawy należy więc stawiać budowle, które będą chroniły nasze zasoby. Musimy także trenować żołnierzy walczących na frontach itd., ale to nie wszystko.

Samo bronienie swoich włości to dopiero początek, gdyż zabawa polega głównie na atakowaniu wysp przeciwników. System walki jest bardziej zaawansowany, niż u konkurencji i zapewnia większą swobodę działań. Podczas starć nie siedzimy bezczynnie, patrząc się w ekran i licząc, że sztuczna inteligencja jakoś sobie poradzi. Nie, w tym przypadku musimy brać aktywny udział w operacji i przewidywać kolejne ruchy wroga. W jednym momencie musimy skupić swoje działania na posyłającym nasze jednostki do nieba działku, po chwili trzeba zatrzymać żołnierzy i ich uzdrowić, a następnie użyć flary, pozwalającej niejako wytyczać trasę, którą przemieszczać będą się jednostki. Flarę posyłamy w wybrane miejsce i dopóki będzie się ona palić, dopóty nasi podwładni będą szli w jej stronę. Pozwala to np. na lawirowanie na polu minowym, dzięki czemu możemy uniknąć niepotrzebnych strat. Wszystko to sprawia, że wynik walki zależy nie tylko od siły kontrolowanej armii, ale także od naszych zdolności.

Na pozytywny odbiór Boom Beach wpływa także świetna, bogata w szczegóły oprawa graficzna. Podczas walki drzewa znajdujące się w pobliży wybuchu bomby uginają się, poszczególne jednostki są szczegółowo wykonane itd. Jest to zdecydowanie jedna z ładniejszych mobilnych strategii.

Boom Beach, podobnie jak konkurencyjne tytuły, zachęca do wydawania pieniędzy. Na szczęście system nie jest strasznie nachalny i przy odrobinie cierpliwości da się całkiem komfortowo bawić bez wydawania ani grosza. Niemniej, jeżeli nie należycie do grona osób, które mogą trochę poczekać, to szykujcie się, że wasz portfel zostanie opróżniony.

Produkcja z pewnością nie redefiniuje gatunku na nowo, ale zastosowane mechanizmy i rozmaite niuanse sprawiają, że jest to po prostu inna strategia, chociaż oparta na tych samych fundamentach, co pozostałe tego typu gry. Z pewnością warto ją sprawdzić samemu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 29 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Boom Beach

12+

Wymagania sprzętowe Boom Beach

Android

Android

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem  

Apple iOS

Apple iOS

Dodatkowe informacje: Wymagane połączenie z Internetem  

Znane z Clash of Clans i Clash Royale studio Supercell przejęte za 8,6 mld dolarów
Znane z Clash of Clans i Clash Royale studio Supercell przejęte za 8,6 mld dolarów

wiadomość24 czerwca 2016

Firma Tencent sfinalizowała przejęcie fińskiego dewelopera Supercell. Za pakiet 84% udziałów zapłacono 8,6 mld dolarów. To druga największa transakcja w historii branży gier.

W Clash of Clans i inne gry studia Supercell bawi się 100 mln osób każdego dnia
W Clash of Clans i inne gry studia Supercell bawi się 100 mln osób każdego dnia

wiadomość10 marca 2016

Studio Supercell pochwaliło się, że w jego cztery aktywne obecnie gry mobilne bawi się 100 milionów osób każdego dnia.

Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Spider-Man Unlimited, Boom Beach)
Najlepsze mobilne aktualizacje (m.in. Spider-Man Unlimited, Boom Beach)

wiadomość13 maja 2015

Witajcie w następnej odsłonie serii omawiającej najciekawsze aktualizacje, jakie w minionym tygodniu otrzymały gry mobilne. Tym razem polecamy wypróbowanie łatek do takich tytułów jak Spider-Man Unlimited, Bubble Witch 2 Saga, Boom Beach, Paper Dungeon czy Devious Dungeon 2.

Najlepsze gry mobilne w stylu Clash of Clans
Najlepsze gry mobilne w stylu Clash of Clans

wiadomość19 lutego 2015

W następnym przeglądzie gier mobilnych polecamy trzy najlepszym naszym zdaniem mobilne strategie stanowiące alternatywy dla szalenie popularnego Clash of Clans.

Boom Beach – nowa strategia autorów Clash of Clans wreszcie na systemie Android
Boom Beach – nowa strategia autorów Clash of Clans wreszcie na systemie Android

wiadomość21 czerwca 2014

Znane z Clash of Clans studio Supercell wypuściło androidową wersję strategii Boom Beach. Tym razem zamiast wikingów będziemy mieli do czynienia ze współczesnymi żołnierzami. A wszystko oczywiście utrzymane zostało w żartobliwej konwencji.

AND
iOS