Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 26 czerwca 2015, 15:10

autor: Piotr "Pirlond" Bicki

Ultimate General: Gettysburg zniknęło z AppStore. Apple usuwa gry nawiązujące do Konfederacji

Wojna secesyjna to jeden z najważniejszych punktów w historii Stanów Zjednoczonych. Od kilku dni w USA trwa jednak proces usuwania flag Konfederacji (jednej z dwóch stron tamtego konfliktu) z przestrzeni publicznej. Do tych swojego rodzaju czystek dołączyło Apple, które blokuje gry zawierające treści nawiązujące do armii Południa.

Amerykanie usuwają treści nawiązujące do Konfederacji. Także gry. - Apple usuwa z AppStore gry nawiązujące do Konfederacji, w tym Ultimate General: Gettysburg - wiadomość - 2015-06-26
Amerykanie usuwają treści nawiązujące do Konfederacji. Także gry.

Na początek krótka lekcja historii: wojna secesyjna miała miejsce w latach 1861-1865 i była konfliktem, w którym wzięła udział Unia (składająca z północnych stanów USA) oraz Konfederacja (zrzeszająca stany południowe). Na rynku dostępnych jest kilka gier osadzonych w tamtym okresie. Jedną z nich jest Ultimate General: Gettysburg – wydana w październiku ubiegłego roku na komputerach osobistych strategia autorstwa studia Game-Labs. Kilka miesięcy temu tytuł przeniesiono na iPada, teraz jednak został on usunięty z usługi AppStore. Dlaczego? W opublikowanym oświadczeniu odpowiedzialni za projekt deweloperzy wytłumaczyli, że głównym powodem było wykorzystanie w produkcji flagi Konfederacji, która została uznana przez Apple za obraźliwą.

Koncern wyjaśnił twórcom gry, że może zostać ona przywrócona do sprzedaży, ale tylko, gdy zostaną z niej wycięte wspomniane treści. Przedstawiciele studia Game-Labs podkreślają jednak, że nie jest to możliwe – chcą, by ich tytuł był w jak największym stopniu zgodny z realiami historycznymi. Nawet, jeżeli oznaczałoby to, że nie będzie dostępny na iOS.

Decyzja Apple wywołała spore oburzenie wśród graczy. Szczególnie, że Ultimate General: Gettysburg nie jest jedyną ofiarą czystek przeprowadzonych w AppStore – podobny los spotkał wiele innych aplikacji. Z zasobów cyfrowego sklepu zniknęły na przykład produkcje z serii Civil War. Co ciekawe, jednocześnie koncern z nadgryzionym jabłuszkiem w logo nie tknął produktów z innych mediów nawiązujących w ten czy inny sposób do Konfederacji – na przykład w iTunes nadal dostępny jest cykl filmów dokumentalnych o wojnie secesyjnej autorstwa Kena Burnsa, a także audiobooki z relacjami żołnierzy uczestniczących w tamtym konflikcie (niektóre ozdobione są grafiką, na których widoczna jest flaga armii południowych stanów…).

W wyniku czystek Apple usunęło grę Ultimate General: Gettysburg z usługi AppStore. - Apple usuwa z AppStore gry nawiązujące do Konfederacji, w tym Ultimate General: Gettysburg - wiadomość - 2015-06-26
W wyniku czystek Apple usunęło grę Ultimate General: Gettysburg z usługi AppStore.

Apple nie jest przy tym jedyną firmą cenzurującą treści odnoszące się do Konfederacji. Amerykański sklep Amazon wycofał niedawno ze sprzedaży flagi wojsk Południa, a także związane z nią ubrania i inne gadżety. Podobnie postąpiły Walmart, Etsy oraz eBay, a aplikacje i gry zniknęły również z zasobów Google Play.

Czystki są pokłosiem ostatnich wydarzeń, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych. 17 czerwca w afrykańsko-amerykańskim kościele w Charleston w Karolinie Północnej doszło do strzelaniny, w wyniku której zginęło dziewięciu Afroamerykanów. Sprawcą zamachu był 21-letni Dylan Roof, który przed dokonaniem zbrodni umieścił w internecie swoje zdjęcia, na których pozował z flagą Konfederacji (kojarzonej z niewolnictwem, rasizmem i nienawiścią do czarnoskórych). Oczywiście wywołało to reakcję tamtejszych polityków, którzy rozpoczęli kampanię mającą na celu usunięcie z przestrzeni publicznej symboli nawiązujących do armii Południa.

Należałoby się jednak zastanowić, czy zachowanie Amerykanów nie ma znamion niepotrzebnej paniki i histerii – w końcu wojna secesyjna jest ważnym elementem historii USA. Cenzurowanie treści odnoszących się do Konfederacji, szczególnie w produkcjach osadzonych w czasach historycznych, może doprowadzić do zafałszowania przeszłości.

I jeszcze mała ciekawostka – po usunięciu Ultimate General: Gettysburg z AppStore’a, Valve zaczęło promować grę na głównej stronie Steama.