Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 9 sierpnia 2022, 13:15

autor: Adam Adamczyk

Nie PC, nie konsole, a gry mobilne ciągną biznes Activision

Activision Blizzard zarabia głównie na grach mobilnych. W drugim kwartale przyniosły one firmie ponad połowę łącznych zysków, czyli więcej, niż gry na PC i konsole razem wzięte.

źródło: blizzard.gamepress.com

Firma Activision to dobrze naoliwiona maszyna do zarabiania pieniędzy, choć niektóre produkcje spod jej szyldu nie generują takich zysków, na jakie liczyłby zarząd. Mówiąc o grach wydawcy i przychodach z nimi związanych, na myśl przychodzą tak wielkie tytuły, jak dostępne na PC i konsolach gry z cyklu Call of Duty czy Diablo, jednak okazuje się, że Activision w zeszłym kwartale zarobiło więcej pieniędzy za sprawą swoich gier na telefony niż wszystkich produkcji na konsole i PC razem wziętych.

Activision zarabia na grach mobilnych

Jak donosi serwis TweakTown, Activision w zeszłym kwartale zaliczyło największe zyski z tytułów mobilnych, głównie takich, jak Diablo Immortal, Call of Duty Mobile i Candy Crush Saga. W rzeczywistości ponad połowa uzyskanych pieniędzy, czyli 51% całkowitego przychodu w drugim kwartale 2022 roku, pochodziła z tytułów mobilnych, a nie gier na konsole czy PC. Daje to łącznie około 831 milionów dolarów zarobku z gier na telefony. Tymczasem gry na konsole przyniosły około 376 milionów dolarów, a produkcje na PC 332 miliony dolarów. Activision zarobiło także 105 milionów dolarów z e-sportu.

Spodziewamy się, że nadal będziemy dostarczać bieżącą zawartość dla różnych naszych franczyz. Będziemy również inwestować w możliwości, które naszym zdaniem mogą napędzić wzrost w dłuższej perspektywie, w tym kontynuować nasze inicjatywy reklamowe i inwestycje w tytuły mobilne. – Bobby Kotick, CEO Activision Blizzard

King przynosi zyski, a Diablo Immortal idzie jak burza

Warte odnotowania jest również to, jak wielkie zyski notują gry firmy King, należącej do Activision. Tytuły, takie jak kultowe Candy Crush Saga oraz Farm Heroes, przyniosły aż 680 milionów dolarów. Nie można zapominać także o Diablo Immortal, o którym mówi się zazwyczaj w kontekście mikropłatności, a więc pieniędzy. Co prawda gra jest z tego powodu często krytykowana, ale to nie zmienia faktu, że bardzo dobrze na siebie zarabia. Immortal cieszy się także wielką popularnością wśród graczy, czego dowodem może być fakt, że grę pobrano już ponad 30 milionów razy. Tytuł zaliczył 10 milionów pobrań w ciągu tygodnia, co jest fenomenalnym wynikiem.

Adam Adamczyk

Adam Adamczyk

Pisaniem zajmuje się zawodowo od 2013 roku. W 2021 roku dołączył do GRYOnline.pl, gdzie poza tematyką gamingową zajmuje się informacjami stricte technologicznymi. Współpracował z największymi sklepami muzycznymi w Polsce, tworząc artykuły związane z instrumentami i ogólnie pojętym udźwiękowieniem. Grami komputerowymi interesuje się od dziecka. Poza tym jego zainteresowania obejmują grę na gitarze, komponowanie muzyki oraz sporty siłowe.

więcej