Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 4 listopada 2015, 10:16

Activision Blizzard kończy z publikowaniem kwartalnych wyników subskrypcji w World of Warcraft

Firma Activision Blizzard zapowiedziała, że raport finansowy za trzeci kwartał 2015 roku był ostatnim, w którym opublikowano liczbę subskrybentów gry World of Warcraft. Według przedstawicieli korporacji przestała być ona wiarygodnym wyznacznikiem popularności tytułu.

Choć World of Warcraft nadal góruje popularnością nad konkurencyjnymi tytułami MMORPG, od pewnego czasu obserwujemy stały spadek liczby subskrybentów – według ostatniego raportu kwartalnego wynosi ona „zaledwie” 5,5 miliona, co w porównaniu do 12 milionów pod koniec 2010 roku wypada dość blado. By zastopować spekulacje o kryzysie tego tytułu, firma Activision Blizzard zapowiedziała, że kończy z praktyką publikowania sprawozdań dotyczących abonamentów.

Activision Blizzard kończy z publikowaniem kwartalnych wyników subskrypcji w World of Warcraft - ilustracja #2

Podczas targów gamescom 2015 firma Blizzard zapowiedziała szóste rozszerzenie gry World of Warcraft o nazwie Legion. Dodatek udostępni nowy kontynent, klasę postaci, rozbuduje artefakty o własne drzewka perków, pozwoli na kierowanie zakonami, a także podniesie do 110. maksymalny poziom doświadczenia.

„Są inne wyznaczniki, które dają lepszy wgląd w biznesowe wyniki Blizzarda” - stwierdził przedstawiciel korporacji po ogłoszeniu liczby subskrybentów w trzecim kwartale 2015 roku. Od teraz o wzrostach i spadkach popularności World of Warcraft będzie się mówić w zależności od „zaangażowania” graczy – nie wiemy niestety, co dokładnie kryje się pod tą nazwą. Taki ruch nie jest jednak do końca zaskakujący, biorąc pod uwagę fakt, że w kwietniu wprowadzono możliwość płacenia za subskrypcję złotem zdobywanym podczas rozgrywki, jak i kupowania tego kruszcu za prawdziwe pieniądze. Tym samym liczba graczy płacących regularnie za abonament przestała prezentować realne wyniki finansowe niezwykle popularnego MMORPG.

Wydany rok temu dodatek Warlords of Draenor otrzymał świetne recenzje i na pewien czas znacznie zwiększył popularność WoW-a. - Activision Blizzard kończy z publikowaniem kwartalnych wyników subskrypcji w World of Warcraft - wiadomość - 2015-11-04
Wydany rok temu dodatek Warlords of Draenor otrzymał świetne recenzje i na pewien czas znacznie zwiększył popularność WoW-a.

Niezależnie od wyznacznika, jaki wybierzemy, widać, że World of Warcraft ostatnimi czasy nieco zmniejszył obroty – co wcale nie przeszkadza mu, by w ponad dziesięć lat od premiery nadal być najpopularniejszym przedstawicielem gatunku oraz jedną z najlepiej zarabiających gier wideo wszech czasów. Blizzard nie ma przy tym zamiaru odpuszczać swojego wiekowego już hitu – po niedawnej zapowiedzi dodatku Legion ujawniono, że firma już planuje następne rozszerzenia.

  1. Oficjalna strona internetowa gry World of Warcraft
  2. Raport finansowy Activision Blizzard za trzeci kwartał 2015 roku
  3. Recenzja gry World of Warcraft