Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 września 2022, 17:37

autor: Zuzanna "ZuzoliK" Domeradzka

AC Mirage wykorzysta arabską mitologię; przykładem dżin z trailera

W Assassin’s Creed: Mirage pojawią się elementy z mitologii arabskiej. Jednym z nich ma być dżin, którego można było dostrzec na pierwszym zwiastunie gry.

Źródło grafiki: Ubisoft.

Uwaga: materiał zawiera potencjalne spoilery z gry Assassin’s Creed: Valhalla!

Wiadomo już od jakiegoś czasu, że akcja zapowiedzianego na 2023 rok Assassin's Creed: Mirage będzie rozgrywała się w Bagdadzie. Można było więc przypuszczać, iż w grze pojawią się postacie lub jakieś elementy z mitologii arabsko-muzułmańskiej, skoro islam był już obecny w IX-wiecznym Iraku (wtedy, kiedy ma toczyć się Mirage). Oficjalne potwierdzenie ich obecności dostaliśmy niedawno od Sarah Beaulieu, narracyjnej reżyserki tytułu. Podzieliła się ona na swoim koncie na Twitterze ciekawą informacją:

Stwór, którego widzi Basim na zwiastunie, to rzeczywiście dżin. Nazywamy go „jinni”, używamy arabskiego słowa.

AC Mirage wykorzysta arabską mitologię; przykładem dżin z trailera - ilustracja #1
Jeśli przypatrzycie się uważnie, w dolnej części obrazka zobaczycie dżina. Źródło: Twitter, @sarah_beaulieu.

Dżiny to demony, które dzięki swoim nadnaturalnym zdolnościom potrafią przyjmować dowolną formę. W mitologii arabskiej występują zarówno dżiny dobre, jak i złe – na zwiastunie mamy raczej do czynienia z tą drugą kategorią. Uważa się ich za mieszkańców pustyń. My oczywiście kojarzymy dżiny z legend, w których człowiek zmusza je do spełniania trzech życzeń.

Beaulieu wspomniała też w swoim tweecie o tym, że twórcy gry widzieli masę teorii fanów związanych z omawianym dżinem, ale żadna z nich nie jest bliska prawdy. Większość z tych spekulacji dotyczyła tego, iż elementy mitologii arabskiej to tylko subiektywny punkt widzenia Basima. To miałoby największy sens, gdyż w Valhalli Eivor widzi Isu pod postacią nordyckich bogów. Dla Basima w Mirage Isu również mogłyby przyjąć formę znaną Asasynowi z jego wierzeń, a dżin byłby wtedy odpowiednikiem Lokiego. Skoro jednak taka opcja nie jest bliska prawdy, być może Ubisoft postawił tym razem na jakiś zupełnie nowy koncept. Przyjdzie nam się o tym przekonać dopiero w przyszłym roku.

  1. Assassin's Creed Mirage - oficjalna strona
E3 2021