Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 26 września 2019, 14:54

autor: Aquma

Wyciek danych klientów w PKO Leasing i mFinanse. Uwaga na oszustów

Przestępcy włamali się na konta e-mailowe pracowników spółek powiązanych z mBankiem oraz PKO - mFinanse S.A. oraz PKO Leasing S.A. Informacje z wykradzionych wiadomości zostały wykorzystywane w próbach oszustwa, których celem stali się klienci wspomnianych firm. Niektórzy użytkownicy nadal mogą być narażeni na atak.

Uwaga na oszustów. - Wyciek danych klientów w PKO Leasing i mFinanse. Uwaga na oszustów - wiadomość - 2019-09-26
Uwaga na oszustów.

Serwis Niebezpiecznik donosi, że hakerzy najprawdopodobniej włamali się na skrzynki mailowe pracowników dwóch spółek powiązanych z mBankiem oraz PKO - mFinanse S.A. oraz PKO Leasing S.A. Przestępcy uzyskali dostęp do - co najmniej - fragmentów konwersacji prowadzonych z klientami na temat kredytów, w których często pojawiają się prywatne informacje i różnego rodzaju wrażliwe dane.

Oszuści wykorzystali treści e-maili, by podszyć się pod wspomnianych pracowników i wysłać ich klientom wiadomości z załącznikami (np. Instrukcje_150144883_19_09_2019.doc, Projekt_umowy 0391310451 23 09 2019.doc czy Zeskanowany_dokument_9543481_24_09_2019.doc), które po otwarciu instalowały na komputerze ofiary groźnego wirusa Emotet. Pozwala on wykradać dane, przejmować kontrolę nad sesjami bankowości elektronicznej, a nawet szyfrować pliki w celu wymuszenia okupu (tzw. ransomware).

Maile były przez oszustów wysyłane z domen nienależących do mBanku oraz PKO, ale w ich treści często można było znaleźć cytaty z poprzednich wiadomości, co uwiarygadniało je w oczach klientów. Treść może prezentować się następująco:

From: “Katarzyna.K[ciach]@mfinanse.pl” [email protected]

Date: 24 September 2019 at 10:33:06 CEST

Subject: Lista dokumentów

Witam serdecznie,

W nawiązaniu do rozmowy zgodnie z podanym przez Panią adresem e-mail przesyłam ofertę.

pozdrawiam,

K[ciach] Katarzyna

From: K[ciach] Katarzyna [email protected]

Date: [] September 2019

Subject: Re: [Cytat tematu klienta]

Dzień Dobry Państwu,

Przesyłam harmonogram płatności.

Pozdrawiam, Pozdrawiam

K[ciach] Katarzyna

Według PKO Leasing incydent miał ograniczony zasięg i nie stwierdzono przejęcia samych skrzynek pocztowych, a jedynie uzyskanie dostępu do fragmentów konwersacji.

Incydent miał ograniczony zasięg. Doszło do wycieku fragmentów korespondencji mailowej, którą prowadziło naszych siedmiu pracowników, nieposiadających uprawnień uprzywilejowanych do systemów Spółki. Sprzęt biorący udział w incydencie został zabezpieczony. Przeprowadzony audyt zewnętrzny potwierdził brak podejrzanej aktywności w infrastrukturze spółki - czytamy w komentarzu przesłanym redakcji Niebezpiecznika.

Zatrudniona w mBanku ekspertka ds. relacji z mediami - Kinga Wojciechowska - poinformowała, że firma pracuje nad tym, by zapobiec możliwym konsekwencjom wycieku.

Wiemy o ataku cyberprzestępców na spółkę mFinanse. Wyjaśniamy sytuację i pracujemy intensywnie by zapobiec jej potencjalnym konsekwencjom. Priorytetem w tej sprawie jest ochrona wszelkich danych i informacji przetwarzanych przez mFinanse. O sprawie poinformujemy uprawnione organy zgodnie z przepisami prawa - czytamy w komunikacie.

Spółki mFinanse oraz PKO Leasing poinformowały swoich klientów o wycieku danych - informacje na ten temat znalazły się na stronie głównej oraz profilu na Facebooku.

Zalecamy zachowywanie szczególnej ostrożności w kontaktach mailowych z pracownikami banków, a także ich spółek podległych. Warto też zadbać o to, by program antywirusowy na Waszym komputerze był zaktualizowany - redaktorzy Nibezpiecznika donoszą, że większość tego typu aplikacji bez problemu radzi sobie ze wspomnianym wirusem.

  1. Najlepszy darmowy antywirus | Top 10 na 2019 rok