Technologie Tanie i polecane Porady PC Windows Konsole Telefony Technika
Wiadomość sprzęt i soft 13 stycznia 2021, 11:11

autor: Aquma

Pomysł Elona Muska na kolonizację Marsa przypomina The Outer Worlds

Użytkownicy forum Reddit zwrócili uwagę, że pomysł finansowania wypraw na Marsa prywatnych ludzi, który Elon Musk przedstawił jakiś czas temu, budzi nieprzyjemne skojarzenia z grami wideo – a konkretniej The Outer Worlds oraz serią Red Faction.

W SKRÓCIE:

  1. internauci zauważyli, że jeden z pomysłów Elona Muska związanych z kolonizacją Marsa budzi skojarzenia z mrocznymi wizjami przyszłości z gier The Outer Worlds czy Red Faction;
  2. chodzi o ideę finansowania podróży dzięki pożyczce, którą potem spłacamy pracując;
  3. miliarder niedawno po raz kolejny podkreślił, że podchodzi poważnie do pomysłu założenia miasta na Marsie – właśnie dlatego pozbywa się większości posiadanych rzeczy.

Niedawny artykuł portalu Business Insider na temat Elona Muska skłonił użytkowników forum Reddit do przemyśleń na temat wizji miliardera związanej z kolonizacją Marsa. Zdaniem części internautów pomysły najbogatszego człowieka świata niebezpiecznie przypominają rozwiązania z dystopijnych przyszłości znanych z gry RPG The Outer Worlds oraz cyklu Red Faction. Chodzi przede wszystkim o zdanie, które padło w tweecie ze stycznia zeszłego roku.

Pomysł Elona Muska na kolonizację Marsa przypomina The Outer Worlds - ilustracja #1
Tweet Elona Muska. Źródło: https://twitter.com/elonmusk/status/1217991853615677440

To musi działać tak, że każdy będzie mógł się wybrać, jeśli zechce, z pożyczkami dostępnymi dla tych, którzy nie mają pieniędzy – napisał Elon Musk.

Założenie jest proste – ludzie, którzy nie będą mieli pieniędzy, by sfinansować własną podróż na Marsa, otrzymają opcję wzięcia pożyczki, którą następnie spłacą pracując na rzecz powstającej kolonii. Kłopot w tym, że to, co wygląda niegroźnie na papierze, w praktyce może okazać się strasznym losem. We wspomnianych grach nie brakuje historii pokazujących wyzyskiwanych pracowników, których życie niewiele różni się od niewolnictwa. Sporo wątków The Outer Worlds jest poświęconych mrocznym stronom kapitalizmu, zaś w Red Faction: Guerrilla społeczność – nomen omen – Marsa jest zmuszana do morderczej pracy przez korporacje pochodzące z Ziemi.

Oczywiście warto mieć na uwadze, że podróż tego typu to naprawdę duża decyzja i zapewne zdecydują się na nią wyłącznie osoby, które naprawdę tego chcą i będą całkowicie świadome konsekwencji. Dla niejednego człowieka możliwość wzięcia udziału w takiej wyprawie może być warta nawet pożyczki odpracowywanej przez większość życia – zresztą, skoro ludzie decydują się na wzięcie wieloletniego kredytu, by kupić mieszkanie czy zbudować dom, to czemu nie mieliby tego zrobić, by udać się na Marsa?

Warto odnotować, że sam Elon Musk również zamierza być jednym z kolonizatorów. Miliarder podkreślił, że zależy mu na tym, by jego słowa i plany związane z Czerwoną Planetą były traktowane poważnie, a nie uznawane za czcze gadanie i kaprys bogacza. Właśnie dlatego pozbywa się większości posiadanych rzeczy i posiadłości.

Staram się, żeby było jasne, że mówię poważnie. I nie chodzi tu wcale o osobistą konsumpcję. Ludzie z pewnością zaatakują mnie i powiedzą: „Och, on ma przecież te wszystkie rzeczy". No OK, teraz już ich nie mam – stwierdził Elon Musk.

  1. SpaceX – strona oficjalna
Pomysł Elona Muska na kolonizację Marsa przypomina The Outer Worlds - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – GRYOnline Technologie, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.